Hienoja kiekkoilijoita varmasti kaikki edellä mainitut mutta jokseenkin ihmisperseitä nykyään. Saavutukset himmenee nykyvalossa.
Tämän takia pyrinkin irroittamaan urheilijan vain suoritusta tekeväksi "hahmoksi", joka on irrallinen tämän arvomaailmasta ja mielipiteistään. Suurin osa urheilijoista on, ikävä kyllä, jokseenkin tai jopa täysin ihmisperseitä: osa vain mulkkuja ja osa muuten hyviä tyyppejä, mutta kannattavat tai uskovat johonkin asiaan, joka saa heidät vaikuttamaan vähintäänkin kyseenalaiselta. Tämä ei sinänsä ole yllättävää, kun eletään ensin teini-ikä oman kuplan hypessä, josta jatketaan sitten toiseen kuplaan nauttimaan vielä isommasta hypestä ja aivan satumaisista rahasummista.
Mielestäni on ihan ok olla kannattamatta henkilöitä yllämainitun perusteella, mutta jos heidän arvomaailmaansa lähtee perehtymään ja sen pohjalta aktiivisesti päättää ruveta vihaamaan jotakin urheilijaa, niin aika vaikeaa on seurata mitään urheilulajia. Olettaen siis, että on oikeasti "objektiivinen" tämän vihakampanjansa suhteen.
Huomautettakoon, että puhun nyt tosiaan arvomaailmasta ja mielipiteistä: teot ovat sitten asia erikseen.
Tämä nousee aina tasaisin väliajoin esiin, mutta tämä ei pidä paikkaansa. Jagr on itse sen myöntänyt, että jos olisi tuolloin 36-vuotiaana vielä jatkanut NHL:ssä, niin se ura olisi päättynyt paljon aiemmin. NHL-pelien fyysinen kuormitus olisi aihettanut sen, ettei hän olisi pystynyt enää pelaamaan 40-vuotiaana NHL:ää. KHL-kaudet (3 kpl) siihen väliin toimivat hänelle tietynlaisena kuntoutuksena ja lepuutuksena, minkä ansiosta hän löysi vielä uuden kevään palatessaan NHL:ään 39-vuotiaana.
Todennäköisesti siis se Jagrin kokonaismaalimäärä olisi itse asiassa paljon pienempi ilman noita KHL-kausia. Niitä maalejahan tuli lopulta 120 kpl vielä lisää tuossa NHL-paluun jälkeen.
Okei, tässä tapauksessa aiemman kommenttini voi unohtaa. Voi hyvinkin olla mahdollista, että tuolla kolmella sapattivuodella hengitettiin lisää virtaa NHL-uraan, ja Jagr tietää tämän ja oman kroppansa varmasti paremmin kuin minä.
Mutta todettakoon nyt sitten vaan näin, että sääli ettei rikkonut tuota 800 maalin rajaa. Olisi kiva, jos kyseinen pelaaja komeilisi enemmän noissa tilastoissa.