Vittu tämä on nolo peli. Omien bottien pelaaminen on aivan lottoa, ovatko tasoa Gretzky vai tasoa kaljaliiga (näkee mm. kiekonriistoissa, pelaajien viimeistelyssä, vaihtotilanteissa, lista voisi jatkua vaikka kuinka pitkään). Veskarista puhumattakaan. Sillä ole vitunkaan väliä mikä maalivahti siellä tolppien välissä heiluu, koska kyseessä on puhdasta tuuria, onko bottisi Dominik Hasek vai Adam Werner.
Omat syötöt ajautuvat aivan jatkuvasti pitkiksi kiekoiksi (tai muuten vaan täysin väärään paikkaan), vaikka käyttäisi tuota omituista uutta nappisyöttömekanismia. Myös vanha ja tuttu vasemman tatin ohjaus syötöissä on onnistuttu pilaamaan. NHL 24 oli jo paskaa tämän suhteen, mutta se oli ihan kultaa verrattuna tähän "next gen" -masterpieceen.
Tuo kunto (ja myös tietyssä määrin paine) on täysin liioiteltu ominaisuus, ei nyt vittu oikeassa kiekossa yhden spurtin jälkeen ole pelaaja puhki kuin allekirjoittanut Cooperin testin jälkeen.
EA Sportsin tuntien tämä on ihan luksusta verrattuna seuraavaan "NHL 15 v.10" rosteripäivitykseen ensi syksynä. Siltikin tämän köyhän lompakko tulee sen 80 euroa (kyllä, tämä vitun roska maksaa 80 euroa nykyään!) käyttämään uuteen julkaisuun.
Tässä pelissä olis ainesta olla kaikkien aikojen paras versio NHL-pelisarjasta. Silti se onnistuu olemaan kaikkien aikojen huonoin.
Ihan järkyttävää tasottelua nuo online ottelut.
Kuvassa puolustajani peittämässä 2vs1 hyökkäyksen syöttölinjaa.
Allekirjoitan tämän täysin. Voin pelata kaksi peliä putkeen samaa vastustajaa vastaan, pelit saattaa hyvin päättyä molemmat 6-0, mutta voitot 1-1. Ei kai vittu viidessä minuutissa voimasuhteet minun ja vastustajan välillä muuttuneet näin radikaalisti?
Menuista ja niiden lagisuudesta en edes viitsi huutaa. Kysyn vaan, että miten voi valikot olla vielä PS4-aikakauttakin lagisemmat, vaikka ovat aivan identtiset jo tyyliin viidettä vuotta?
2K:n paluu NHL-pelisarjaan tekisi oikeasti helvetin hyvää. Pitäisi EA:n silloin tsempata hieman tämän karmaisevan tuotteen kanssa. Ihan äärettömän surullinen kokonaisuus käsillä, mutta jostain syystä silti lähes päivittäin tähän aikaani käytän.
Nämä kaikki huomiot tehty HUTissa. Chämppärit neljältä aamuyöstä, ei vittu enää ikinä.