Harppuuna

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL, Islanders
14 ottelun pisteputki ja Koivulalle eka matsi ylhäällä. On tää ihme joukkue ! Huippu 10 min ja lopulta molemmat pinnat matkaan. Kelpaa !
 
Ville Varakas tarjoaa takamusta, - Olli Eronen, IFK-SaiPa, Telia Tv.

tombz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tps,Nhl,Tuto,Turkulainen juniorijääkiekko
Cup Long islandille! Harmi kun ei ole pelejä ehtinyt juuri seuraamaan mutta ilahduttavaa seurata Islanderssin menestystä.
 

Barzal

Jäsen
Suosikkijoukkue
New York Islanders, Jokerit, Pelicans
Voisiko ensi kesänä tapahtua se mitä luultavasti kaikki Islanders fanit ovat odottaneet kuola valuen. Nimittäin nyt on tihkunut sellaista tietoa, että Sorokin olisi kiinnostut saapumaan tarunhohtoiseen ensi kaudelle.




Kyllä tällä hetkellä Islanders faneja hemmotellaan. Voittoja tulee kuin liukuhihnalta ja nuorten pelaajien esiinmarssi on ollut hienoa seurattavaa.

Nyt nautitaan!
 

FutureHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, NYI, Junnut ja Tilastot
Kyllähän se niin on, että Sorokinin on pakko olla prioriteetti numero yksi Islandersille, jopa tärkeämpi asia saada maaliin kuin Barzalin jatkosopimus. Sorokin on vain yksinkertaisesti ollut Venäjällä niin laadukas maalivahti, että ei ole tosikaan. Toki TsSKA:n joukkueessa on helpompi torjua niitä kiekkoja hyvällä prosentilla kuin jossain Novokutznetskissa, mutta se ei poista sitä faktaa, että Sorokin pelaa tälläkin hetkellä mielestäni ihan väärällä mantereella ja toivon syvästi, että tuo asia korjaantuu ensi kaudeksi. Kuten @Finnish Isles aiemmalla sivulla kirjoitti, niin ainakin merkit viittaavat pienesti jo siihen kun kiinnitettiin Varlamov maalivahtirinkiin eikä Greissin kanssa ole ilmeisesti edes vähää alusta keskusteltu jatkosta.

KausiJoukkueGPW-L-TGAASVS%SO
2012/13Metallurg Novokutznetsk51-1-02.77.9190
2013/14Metallurg Novokutznetsk275-12-02.90.9110
2014/15Metallurg Novokutznetsk224-11-13.25.9061
CSKA Moskva63-2-01.31.9370
2015/16CSKA Moskva2817-7-41.06.95310
2016/17CSKA Moskva3925-7-61.61.9295
2017/18CSKA Moskva3725-8-41.59.9318
2018/19CSKA Moskva4028-6-41.19.94711
2019/20CSKA Moskva1710-5-21.45.9394

Onhan nuo lukemat melko kipeät. Mielestäni Sorokinille hyvä vertailukohde on paikallisvastustaja Rangersiin siirtynyt Igor Shestyorkin, joka torjui vuosia Pietarin SKA:n maalinsuulla hieman vastaavanlaisin numeroin. Siirtyi täksi kaudeksi P-Amerikkaan, mutta toistaiseksi ei toki ole päässyt NHL:ssä torjumaan. AHL:ssä sitä vastoin heppu vetelee Hartfordin maalilla sellaista päälle 93 torjuntaprosenttia ja kerää ylistyksiä sekä kommentteja siitä, että NHL on herran tulevaisuus. Jokainen pelaaja on toki aina oma lukunsa, mutta en vain pysty näkemään Sorokinin kohdalla mitään valtavia riskejä ja uskon vahvasti, että onnistuu myös P-Amerikassa. Alku voi olla hakemista, mutta kun pääsee kiinni juoneen ja pelirytmiin, niin uskon ja toivon, että siinä on Islandersille ratkaisu tuleviksi vuosiksi ykkösvahdin paikalle.

On the other news. Islanders yhä edelleen koko NHL:n kuumin joukkue. Pisteputki venyi viime yön Pens-jatkoaikavoiton myötä lukemaan 15 ja näistä otteluista 14 on päättynyt Islesin voittoon. Kauneusvirheenä siis ainoastaan tuo parin viikon takainen jatkoaikatappio Pensseleille, joka kuitenkin onneksi saatiin viime yönä kuitattua. Maaliero pisteputken aikana oikeinkin mukava 52-33 ja sitä kaivattua ratkaisuvoimaa on löytynyt kyllä upeasti joka rintamalta.

12.10.2019 New York Islanders - Florida Panthers 3-2, SO
14.10.2019 New York Islanders - St.Louis Blues 3-2, OT
17.10.2019 Winnipeg Jets - New York Islanders 1-3
19.10.2019 Columbus Blue Jackets - New York Islanders 2-3 OT
24.10.2019 New York Islanders - Arizona Coyotes 4-2
25.10.2019 Ottawa Senators - New York Islanders 2-4
27.10.2019 New York Islanders - Philadelphia Flyers 5-3
01.11.2019 New York Islanders - Tampa Bay Lightning 5-2
02.11.2019 Buffalo Sabres - New York Islanders 0-1

05.11.2019 New York Islanders - Ottawa Senators 4-1
07.11.2019 New York Islanders - Pittsburgh Penguins 3-4 OT
09.11.2019 New York Islanders - Florida Panthers 2-1

13.11.2019 New York Islanders - Toronto Maple Leafs 5-4
16.11.2019 Philadelphia Flyers - New York Islanders 3-4 SO

19.11.2019 Pittsburgh Penguins - New York Islanders 4-5 OT

Islandersin sisäisen pistepörssin Top-10:

SijaPelipaikkaNimiGPGAP+/-PIMP/G
1CMathew Barzal199817+1360.895
2CBrock Nelson1961117+1120.895
3.C/RWDerick Brassard196915+580.790
4RWJosh Bailey197714-100.737
5LWAnthony Beauvillier197714+940.737
6DDevon Toews192911+560.579
7LWAnders Lee195510+860.526
8DNick Leddy15279+840.600
9DRyan Pulock19358+340.421
10DJohnny Boychuk18167+240.389

En tiedä muista, mutta itselläni ei ainakaan ole hirveän ikävä aikoja jolloin tuo joukkueen pistepörssi oli muotoa (tyyliin, kärjistetysti) 1) John Tavares 40+40=80, 2) Josh Bailey 30+35=65, 3) Brock Nelson 15+15=30. Tavaresin aikana siellä oli liian usein vain yksi syömähammas, joka iski kaudesta toiseen kiitettävällä tahdilla kyllä tehoja, mutta taustajoukot eivät toimineet sitten millään. Nyt siellä jokainen kenttä tekee hartiavoimin ja haalarit päällä duunia yhteisen päämäärän hyväksi ja se näkyy paitsi kentällä, myös tilastoissa. Joku helvetin Derick Brassard, jota pidin todellisena has-been -pelaajana, on paukuttanut nyt 19 ottelussa yhtä monta tehopistettä kuin viime kaudella Pens-paidassa 40 ottelussa. Viimeksi puhkaissut 40 tehopisteen rajapyykin NHL:ssä nelisen vuotta sitten, nyt tuo mennee tällä tahdilla rikki ennen All-Stars taukoa.
 
Reijo Mäki kertoi, että aikanaan Turun Palloseurassa pelannut Mal Davis harrasti seksiä naisen kanssa kun muut juhlijat olivat lyöneet ympärillä tahtia. Aktin jälkeen Davis oli siirtynyt suoraan katsomaan videolta omia maalejaan.

@Kahvaajapakki - "Ei Per niin huono ollut kuin tilastot näyttävät. Oli ihan vitusti huonompi. #88"

Jack Daniel's

Jäsen
Suosikkijoukkue
NY Islanders
Huojuu, huojuu, mutta ei taivu... Pisteputki se vaan kasvaa kasvamistaan, vaikka kolme viimeisintä ottelua ovat edenneet jatkoille saakka. Peleissä Penguinsia vastaan tahtipuikkoa heiluttivat vahvasti herrat Nelson ja Beauvillier alleviivaten ratkaisijoiden rintaman laajuutta tällä hetkellä. Mikään puu ei kasva taivaaseen asti, eli yllätyn todella positiivisesti, jos Isles selvittää sille yleensä varsin hankalan Kalifornian kiertueen ilman nollan pisteen suorituksia. Piste-ero Canesiin on kasvanut kuitenkin jo kuuteen pisteeseen, joten ihan rauhallisin ja hieman hämmentynein mielin tässä saa tätä Islandersin lentoa seurailla.
 
"Jokerit jätti minut. Seura joka unohti ihanteensa ja historiansa ryhtyessään venäläisten maksulliseksi rattopojaksi, on lopulta vain muovinen kuori alkuperäisestä."

- Cobol 29.3.2018

Marlboro

Jäsen
Avataas omiakin virtuaalisia äänijänteitä täällä suunnalla. Kyllä on ollut mahtavia nousuja viime peleissä joukkueelta. Jotenkin paistaa tuosta joukkueesta sellainen huolellisuus ja sitkeys. Jokaiseen otteluun lähdetään täysi draivi päällä ja asioita tehdään erinomaisella asenteella ja tunnollisuudella. Joukkue on unohtanut, miten hävitään, ja maalin pelit käännetään järjestäen omaksi eduksi ja jatkoajat klaarataan kotiin.

Tämä tällä hetkellä 16 ottelua käsittävä, seuratasolla ennätyksellinen pisteputkihan lähti liikkeelle kahdella varsin keskinkertaisella esityksellä kotiotteluissa Panthersia ja Bluesia vastaan, joista molemmat hoidettiin 60 peliminuutin jälkeen. Jälkimmäisessä viimeisellä minuutilla tasoitus. Noita otteluita ennen oli kolmeen otteluun yksi voitto ja esitykset kyllä aika huolestuttavia, kun joukkueen ilme oli tahmainen, hidas ja vaaraton. Jotain sitten tapahtui ja peliesitykset nousivat kertaheitolla eri sfääreihin ja äärimmäisen tasaisesti suorittavan nipun on saanut Trotz parsittua kasaan.

Yöllä mennään metsästämään 17. perättäistä pistepottia ja 6. voittoa Sharksia vastaan. Varlamov maalissa.
 
”Ainakin Turun poliisin kohdalla luulen, että kuulun siihen ykköskenttään, jota vartioidaan saatana yötä päivää.” - Tami Tamminen

"Urheilua ja politiikkaa ei saa alkaa sotkemaan keskenään."

Harppuuna

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL, Islanders
Nyt 17 ottelun pisteputki, vaihteeksi kuitenkin jatkoilla tappio. Mahtava jengi, Troz on ihme ukko.
 
Ville Varakas tarjoaa takamusta, - Olli Eronen, IFK-SaiPa, Telia Tv.

Marlboro

Jäsen
Olipas hieno ottelu Sinitakkeja vastaan. Kivasti tunnetta, hienoja maaleja ja komea tunnelma. Pari päivää sitten parin kauden takaista menoa muistuttaneesta hurlumheistä pilkuilla Ducksia taas pataan 6-5. Tuo kamppailu oli muuten kauden toinen loppuunmyyty näytös kotiavauksen jälkeen, en tosin ole varma koskiko tuo tilasto molempia areenoita.

Nyt ansaitulle joulutauolle hienoista asemista ja ennen kaikkea joukkue on jälleen pelannut yli odotusten. Jatkellaan 27. päivä Hawkseja vastaan. Ohessa vielä kuvamateriaalia jolle kelpaa hymmyillä näin tässä kohtaa kautta. Koitetaan toki pitää homma samoissa asemissa aina loppuun asti..
 

Liitteet

”Ainakin Turun poliisin kohdalla luulen, että kuulun siihen ykköskenttään, jota vartioidaan saatana yötä päivää.” - Tami Tamminen

"Urheilua ja politiikkaa ei saa alkaa sotkemaan keskenään."
Kun on yli 10 vuotta seurannut Islandersia ja nähnyt monet eri joukkueet sekä kokenut karmaisevia tappioita, on hieman naurettavaa valittaa asiasta, mutta jotenkin nykyinen joukkue ei sytytä tällä hetkellä ollenkaan. Jotenkin kaikesta tekemisestä, niin toimistolla kuin kaukalossakin, huokuu varovaisuus ja tasapaksuus. Lamoriellon mukana tuoma kulttuuri on toki tervetullut muutos Wangin aikaan, jolloin toimiston väki koostui lähinnä hänen hänen saunakavereistaan, mutta silti toivoisin rohkeampia päätöksiä. Esimerkkinä vaikkapa Bridgeportin täysin ala-arvoinen kausi AHL:ssä: kasvatettavana on Islesin organisaation parhaimpia prospecteja, mutta mitään muutoksia alkaen vaikkapa valmentajan vaihdosta ei ole tehty.

Toisena asiana nostaisin esiin Islandersin rosterin riittämättömyyden. Kaikki näkee jo kilometrien päähän, että joukkueen hyökkäyksen kärki on NHL:n huonoimpien joukossa. Jos rehellisesti miettii, niin kuinka moni nykyisistä top-6 hyökkääjistä menisi kenenkään kärkijoukkueen (Caps, Pens, Bruins, Tampa jne.) top-6 hyökkäykseen? Barzalia lukuunottamatta ei kukaan.

Lou on jäänyt GM:nä jumiin vuosituhannen vaihteen old time hockeyyn, jossa pukukopin äijät ja "character" pelaajat muodostivat joukkueen rungon ja näitä hyviä pukukoppipelaajia on Islandersissa enemmän kuin tarpeeksi. Kyllä johtavia pelaajia ja konkareita tarvitaan jokaiseen joukkueeseen, mutta he tarvitsevat rinnalleen nuoria, nopeita ja taitavia pelaajia, joita Islandersilla ei liiaksi ole.

Kun pitkästä aikaa näimme treidin, niin totta kai se osui Loun vanhaan tuttuun Andy Greeneen, kohta 38-vuotiaaseen sotaratsuun, joka on ratsastamassa vääjäämättömästi kohti uransa loppua. Sopii toki Trotzin yltiövarovaiseen diesel-kiekkoon, missä nopeat ratkaisut ja taito ovat sivuosassa. Ja niin mikäli huhuja on uskominen, oli toinenkin Loun entinen suosikki, Travis Zajac, lähellä siirtoa Islandersiin, mutta onneksi hän itse torppasi siirron. Jännityksellä jäädään odottamaan mitä huominen trade deadline tuo tullessaan, huhujen mukaan jokin joukkue idästä olisi kysellyt Zach Parisen perään, tuskin tarvitsee hirveästi arvailla kuka seniili setä on Minnesotan suuntaan soitellut vanhasta suosikistaan..

No sellainen avautuminen tällä kertaa, posin kautta eteenpäin.
 

Finnish Isles

Jäsen
Suosikkijoukkue
New York Islanders
Ihan aiheellista kritiikkiä yllä @Stromenator , mutta Milburyn ajat todistaneena, en omalta osaltani ihan noin pettynyt ole nykyiseen meininkiin.

Komarovin raijaaminen Martinin ohella Torontosta oli turha liike, vielä kun huhujen mukaan Leo oli Rangersiin matkalla, kunnes Lou löi pöytään yhden vuoden lisää sopimukseen vaikka santapaperiosastoa laidalle oli kyllä jo ihan riittämiin.

Tiettyjä perinteitä arvostavana eniten ärsyttää kuinka Islandersin dynastia-aikojen joukkueen keksimä, ja sittemmin koko liigan omaksuma, playoff-partaperinne kiellettiin Loun toimesta, kun se nyt vaan on hänen tapansa toimia. Pikku juttu sinänsä, mutta periaatetasolla ärsyttävää, että yhden palkollisen periaatteet ajavat organisaation perinteiden yli. No, pystyn kyllä tämän ärsytyksen kanssa elämään, jos meno muuten menee parempaan suuntaan.

Toisaalta on ollut hyvä monille fanille nähdä, ettei kaikki aiempi junnaus ollut Snowsta kiinni ja kuinka nykyrungosta aika moni on melko myöhäisillä vuoroilla varattuja hakuja. Enemmän siellä kärkivarauksissa on ollut ongelmaa Reinhart, Strome, Dal Colle... joista kaksi ekaa sentään saatiin lihoiksi ihan ok korvausta vastaan (Barzalin varaus ja Eberle). Puolustuksessa etenkin on Boychukin raskaan sopparin vastapainoksi hyvää nuorta kykyä hieman eri vahvuuksilla maltillisilla sopimuksilla ( Pulock, Mayfield, Pelech, Toews) jakamassa vastuuta.

Nyt on sentään asioista jotain tietävä ja sitoutunut omistajaporras, joka hommasi Lamoriellon, mikä taas johti Trotzin palkkaamiseen. Tavares oli jo päätöksensä tehnyt ajat sitten, mutta eipä raaskinut sitä julkistaa kuin vasta vihoviimeisellä hetkellä. Panarinin perässä olivat tosissaan ja kai ihan pelissä mukanakin, mutta Manhattanin kirkkaammat valot veivät voiton ja sitten oli lukittava näitä tuttuja, ei niin valovoimaisia hyökkääjiä, jotka sentään halusivat Long Islandille sitoutua. Kyllähän Laddin lisäksi ainakaan Leen sopparista ei saada täyttä vastinetta rahoille tulevinakaan vuosina ja toisaalta laajennusdraft vie pois jonkin kustannustehokkaan pelaajan (Mayfield, Cizikas...?), mutta niin se vie valtaosin muiltakin.

Las Vegas ja St. Louis ainakin ovat lähiaikoina osoittaneet, ettei kokoonpanon tarvitse olla esim. Tampa Bayn, Toronton ja Winnipegin kaltainen tykkirivistö hyökkäyksessä, vaan neljän ketjun sitoutunut sekä erilaisiin tilanteisiin mukautuva joukkue. Olisihan Panarinin otteita Barzalin vieressä ollut hieno todistaa, mutta lopulta Islandersin ongelma ei mielestäni kuitenkaan ole terävimmän kärjen puute, vaan enemmänkin liian kädetön "bottom 6" kun siellä on tarjota vain Komarovia, Johnstonia, Kühnhacklia, Martinia, Dal Collea ja Koivulaa jne.

Etenkin kun Clutterbuck ja Cizikas ovat olleet sivussa, sillä heidän rinnallaan monikin pärjää kolmantena lenkkinä jarruketjussa, joka pystyy myös painostamaan ylhäältä ja sitä kautta pääsemään maalipaikoillekin, mutta jos molemmat eivät ole käytössä, niin hyökkäyspäässä ei juuri mitään ole odotettavissa. Sen jälkeen taas ylempien ketjujen tasapaksuus muodustuu ongelmaksi.

Pelechin loukkaannuttua Greene oli mielestäni hyvä haku, vaikka olikin Loun tunnetusti rajatun kontaktilistan miehiä, mutta korvaa peruspakin tarpeen enemmän kuin hyvin. Ehkä 3. kiekan varaus + Quenneville olisi ollut syytä riittää, mutta kuitenkin tarpeeseen vastattiin, vaikka eilisen jälkeen lienee hänkin sivussa ties kuinka pitkään. Toivotaan, että Hickey olisi jo kunnossa ja entisellä tasollaan, jottei ihan Dobsonin varassa olla.

Pageauta huhuiltiin kauan, mutta en uskonut häneen olevan mahkuja, vaan enemmänkin joku Greene-tyylinen veteraani esim Koivu tms. joten yllätyin kaupasta postiivisesti ja ensi alkuun korkealta tuntunut hinta asettui kohdalleen, kun hän sitoutui ihan järkevällä sopparilla noinkin pitkään hyvässä iässä. Hyvä kahden suunnan asennesentteri ja se että tuleeko hän vastaavia tehoja tekemään tulevillakin kausilla, jää nähtäväksi, sillä ei häneltä välttämättä sitä vaaditakaan. Barzal-Nelson-Pageau-Cizikas keskustassa avaa mahdollisuuden neljän ketjun peluutukseen Trotzin tyylillä, ilman että laidoilta löytyy 30-50 maalin miehiä, kunhan nyt eivät ihan kädettömiä jatkossa ole.

Pageau on heti tullessaan Islandersin maalipörssin johtaja sekä +/- pörssin kolmonen (+10) liigan kolmanneksi viimeisestä Ottawasta, jonka maalimiinus joukkueena on 50 kun Islandersilla sama luku on +11. Cizikas on sivussa ja käytännössä Islanders on pelannut kahdella puhtaalla/NHL-tason sentterillä Barzal&Nelson jo hetken ja sitten stuntteina alemmissa Brassard, Bailey ja Komarov sekä farmin Koivula&Bardreau, joista eka kolmikko eivät vakisenttereitä ja kaksi jälkimmäistä eivät riitä NHL-tasolle. Mitä ylihintaa Pageausta siis maksettiin tai kuka vastaava paikkaaja olisi ollut halvemmalla saatavilla?? (Ylihinta oli siis monen asiantuntijan näkemys ei kohdistettu täällä kellekään)

Ei Islandersin mestaruusikkuna ilman ihmettä nyt ole auki ja voihan tästä kaudesta jäädä musta pekka käteen kokonaan ilman yhtään playoff-peliä, mutta enemmän näillä kaupoilla paikattiin ammottavia aukkoja, osin lyhyellä tähtämeillä ja osin pitkäksi aikaa menettämättä kuitenkaan mitään korvaamatonta. Sitä kai yleensä takarajalla haetaan.

Jos nyt Wahlstrom, Bellows, Sorokin ja vaikka Koivula sekä Dal Colle-porukasta mahdollisimman moni saataisiin hyötykäyttöön NHL:ssä vuoden-parin säteellä, niin olisipa sentään heihin uhratut varausvuorot tulleet tarpeeseen, jolloin nyt kaupatut vuorot eivät tuntuisi missään.

Nykytiedon valossa 2021 viimein on ihan Islandersia/jääkiekkoa varten rakennettu areena Belmontissa Nassaun piirikunnassa juna-aseman yhteydessä valmis, jolloin sekä moderni harkkahalli, että yksi ja ainoa kotiareena ovat lähietäisyydellä ja sen myötä asema UFA-markkinoillakin lienee parempi ja kenties Loukin jossain senior adviser-roolissa, ellei eläkkeellä.

Ihan tottumuksesta olen valmistautunut uusiin pettymyksiin, mutta aiempaan kokemukseen verrattuna nyt uskaltaa olla jo varovaisen optimistinen, vaikkei kannu juuri nyt näytäkään todennäköiseltä, mutta ei sylkykupista Stanley Cupiin helposti edetäkään.
 
Viimeksi muokattu:
Butch: "Twenty-nine minutes a game, that's almost every other shift. Even my mathematicianal skills can figure that out."
Howie: "Mathematicianal...so you spent more time in math than you did in English class."

Jack Daniel's

Jäsen
Suosikkijoukkue
NY Islanders
Kas, tämä ketju on noussut taas pintaan muutaman oikein laadukkaan kirjoituksen voimin.

Itse olen seurannut Islesin enemmän tai vähemmän epävakaata taivallusta kasvavan epätoivon vallassa. Joukkue häviää enemmän kuin voittaa, joka johtaa vääjäämättä playoffeista rannalle jäämiseen kivenkovassa itäisessä konferenssissa. Sinänsä Trotzin pelisysteemin avulla Islanders menestyy jopa paremmin kuin materiaali antaa myöten. Esimerkki tästä nähtiin viime kierroksella Islesin saalistaessa tärkeän pisteen kokonaistasoltaan vahvempaa Bluesia vastaan vieraissa(toki 0-2 johdon menettäneenä, mutta kuitenkin...). Venyymiskykyä näyttäisi myös löytyvän, josta esimerkkeinä useampikin viime hetkien nousu tappioasemasta tasoihin. Materiaalin keskinkertaisuus ja tasapaksuus tulevat kuitenkin väkisin esiin ja ilman kunnon ykkösmaalivahtia on hankalaa menestyä.

No, Pageaun treidaaminen oli vaihteeksi ihan hyvä veto Lamoriellolta ja Greene menettelee syvyyspakkina. Positiivista myöskin Trotzin ennakkoluuloton prospectien peluuttaminen. Kieffer Bellows sekä Noah Dobson ovat saaneet ihan mukavasti vastuuta tällä kaudella ja muutaman näkemäni pelin perusteella otteet ovat olleet ihan mukiinmeneviä. Antaa uskoa parempaan huomiseen... kuten antaa sekin, että Belmontiin muutto lähenee hiljalleen. Jospa uusi areena kohottaisi Islandersin arvoa laatupelaajien silmissä?

Tänään saatiin viimeisimpiä hyviä uutisia Islanders-leiristä, kun useiden lähteiden mukaan Isles pelaa mahdolliset tämän kauden pudotuspelit sekä koko ensi kauden Nassau Coliseumilla. Kerrassaan mainioita uutisia!
 
"Jokerit jätti minut. Seura joka unohti ihanteensa ja historiansa ryhtyessään venäläisten maksulliseksi rattopojaksi, on lopulta vain muovinen kuori alkuperäisestä."

- Cobol 29.3.2018

Fishstick

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Islanders
Ollaampa täällä peruspessimistisiä, toki ollaanhan Islandersin ketjussa, joukkueen jonka kannattajia on marinoitu kärsimyksen tiellä vuosikausia ja ilmeisesti muutokseen vaikea uskoa.

Mielestäni joukkueen yleisilme edelleen hyvä ja kunhan joukkueen identiteetti pelaaja Cizikas palaa rosteriin niin voi turvallisin mielin alkaa valmistautumaan playoffeihin.

JG Pageau oli aivan loistava hankinta, Trotzin sanoin, varausvuorot ei merkkaa mitään ja suurin osa varatuista ei edes pelaa ikinä sarjassa. Pageaun perässä oltiin ja myös saatiin eli ei ollut perus deadline josta saarelaisille jää vain rippeet.

Otto Koivulasta täytyy muistaa se ettei hirveästi voi pelata kuin peruspeliä ja varmistaa ettei omaan päähän vuoda jotta säilyy kokoonpanossa, taisi olla jossain aiemmassa pelissä yksi hyökkäyspään koukku jäähy ja seuraava matsi olikin sitten pressiboksin puolella.
 

Harppuuna

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL, Islanders
Loistavat analyysit palstaveljiltä, kiva että tämä ketju välillä etusivulla.
Pregame matsi Bostonia vastassa, odotan tiukkaa ottelua, vähän maaleja, pistän 3-1.
Peli vähän ailahdellut, mutta uskon playoff paikkaan ja sitten on kaikki mahdollista.
 
Ville Varakas tarjoaa takamusta, - Olli Eronen, IFK-SaiPa, Telia Tv.

Harppuuna

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL, Islanders
6 peliä ja 5 voittoa, Florida nyt oii ihan sekaisin, mutta aika diesel on ollut myös Caps. Toiselle kierrokselle on hyvät saumat, vaikka ns ammattilaise teilasivat tämän jopa neljässä Capsille.
Trotzin orkesteri on kyllä soittanut hyvin, vaikka no13 ollut vähän pisteetön, hyvältä näyttää ainakin nyt.
Enempi pelejä katsoneet voi tehdä syvempää analyysiä.
 
Ville Varakas tarjoaa takamusta, - Olli Eronen, IFK-SaiPa, Telia Tv.

Fishstick

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Islanders
Hyvin kyllä rullaa neljällä sylinterillä Islandersin peli, ensimmäisen pelin alussa oli hieman ylilatausta ja sarja syttyi liekkeihin kapteeni Anders Leen jyrättyä kiekottoman Bäckströmin sairastuvalle, selviten pelkällä pikkukakkosella tosin hoiti itse homman koodin mukaan oikein ja tiputti hanskat Tom Wilsonin kanssa.

Jälkimmäinen ottelu keskittyi enemmän pelaamiseen ja kuka olisi uskonut että Martinilla ja Oviella on tässä vaiheessa postseasonia yhtä paljon tehtyjä maaleja.

Mielestäni jopa Komarov selvinnyt hyvin vauhdissa mukana. Islandersin parhaimmistoa on ollut kyllä Beauvillier, todella raikkaalla jalalla liikkuu ja kutikin lähtee sähäkästi.
 

M.Rönkkö-83

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, New York Islanders
Isles pelaa tällä hetkellä voittavaa lätkää, eikä vastaavaa ole tässä kohtaa poffeja nähty tällä vuosituhannella. Nostetaan siis jo pelkästään tuon takia tätäkin ketjua näkyviin :)
 

Fishstick

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Islanders
GM Lou Lamoriello palkittu kauden parhaana managerina, varmaan osa kunniasta kuuluu Trotzille joka puristanut joukkueesta kaiken irti.

Kolmen kärki:
1.Lamoriello
2. Brisebois (TBL)
3 McNill (DAL)

Positiivisia asioita herra saanut paljon aikaiseksi;
J.G Pageaun hankinta ja jatkosopimus etenkin.
Lou sai jopa Ilja Sorokinin houkuteltua pois KHL:stä, ja ehkä laittoi yli hintaa Leen sopimukseen mutta oli vähän pakko raossa kun ei voinut heti toisena kesänä päästää kapteenia vapaille markkinoille.

Linkki Islanders Twitteriin jossa eritelty paremmin ansiot:
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy