Odotan kahden tunnin päästä olevaa hammaslääkäriaikaa ja juurihoitoa. Pelottaa niin perkeleesti, koskaan aikaisemmin en ole sitä joutunut kokemaan.
Olisi pitänyt hoitaa lohjennut hammas kuntoon mahdollisimman pian.
Nää on näitä oppirahoja, jotka osa meistä joutuu maksamaan. Mä nuorempana päästin purukaluston huonoon jamaan ja lopulta, kun yksi näkyvä hammas lohkesi niin sain rohkeutta hoitaa hampaat kuntoon.
Kaksi hammasta juurihoidettiin. Noh toinen siitä pari vuotta myöhemmin tulehtui kuitenkin ja lopulta se poistettiin, mutta hyvin tässä on vajaa 20 vuotta ilman yhtä takahammasta pärjännyt.
Nykyään pesen hampaat aamuin illoin ja iltaisin myös käyn ”juuriharjalla” kaikki hammasvälit läpi. Lisäksi käyn vuosittain hammaslääkärillä ja suuhygienistillä. Uusia reikiä ei ole ollut vuosiin, mutta vanhoja paikkoja tai lohkeamisia saa lähes vuosittain hoitaa.
Ei sitä juurihoitoa kannata pelätä, kyllä ne hammaslääkärit hommansa osaavat :) otat vaan kaikki ”helpotukset” kivunlievityksen muodossa mitä tarjoavat ja kannattaa mahdollisista peloista mainita ennen hoidon aloitusta niin ammattilaiset ottavat sen huomioon.