Oikealla ja sentterinä kun MacK oli saikulla.Eikö Rantasta ole peluutettu vasemmalla puolen kun Blake oikealla? Mutta mikä on ollut Rantasen historia, onko hän pelannut aina oikealla laidalla esimeriksi Coloradossa?
Ei 1996 mutta Teemun siirto vuonna 2001 San Joseen saattoi sitä ollakin, kun miettii minkälaisia kausia siinä oli takana.Jos ajatellaan kaupan aikaa, niin onko Rantanen #1 suomalaisista kaupatuista? Esim. Oliko Selänne just sillä hetkellä 1996 NHL:ssä "parhaiden pelaajien rankingissa" parempi?
Varmaan mielipidekysymys. Kurri treidattiin myös Italian kauden jälkeen. Sitä ennen 10 kautta Edmontonissa ja viisi Cupia.Jos ajatellaan kaupan aikaa, niin onko Rantanen #1 suomalaisista kaupatuista? Esim. Oliko Selänne just sillä hetkellä 1996 NHL:ssä "parhaiden pelaajien rankingissa" parempi?
Jos ajatellaan kaupan aikaa, niin onko Rantanen #1 suomalaisista kaupatuista? Esim. Oliko Selänne just sillä hetkellä 1996 NHL:ssä "parhaiden pelaajien rankingissa" parempi?
Saattaa olla kannu niin tämä sinun typerä kommentti unohtuu.
Colorado on saman ongelman edessä kun Necas lyö isosti läpi tällä ja varsinkin ens kaudella.Itse näen oikeastaan kaksi vaihtoehtoa.
1) Avalanchen strategiaan ei sopinut liian ison summan käyttäminen kärkikolmikkoon. Makariin saattaa olla varattuna mottipäinen summa. MacKinnonin ja Makar ovat napsun verran Rantasta kovempia pelimiehiä.
2) Rantasta ei nähty pisteidensä veroisena pelimiehenä ja sitä kautta markkina-arvo nousi toimiston ukkojen mielestä liian kovaksi. Toki yhtälöön liittyy myös se, että Rantanen täyttää jo 29 tänä vuonna ja käyrä on varmasti laskeva 8v sopimuksen loppupäässä
Näistä voi sitten valita. Toki GM viittasi tuohon kohtaan yksi, kun puhui leveyden puutteesta joukkueessa. Kohtaa kaksi ei kukaan sanoisi ääneen. Todellisuudessa kysymys saattaa olla molemmista.
Carolinahan ei halunnut antaa Necasille isoa lappua. Voi olla tosiaan, että jos Necas nyt jatkaa pistetehtailuaan niin se pyynti saattaa olla jopa enemmän kuin mihin Rantanen olisi suostunut.Colorado on saman ongelman edessä kun Necas lyö isosti läpi tällä ja varsinkin ens kaudella.
Tuota just funtsin kun oon Necasia kattonut. Sopii tosi hyvin tonne. Villi ja epäpätevä veikkaukseni onkin, että hänestä tulee kovempi pisteukko kuin Mikosta.Carolinahan ei halunnut antaa Necasille isoa lappua. Voi olla tosiaan, että jos Necas nyt jatkaa pistetehtailuaan niin se pyynti saattaa olla jopa enemmän kuin mihin Rantanen olisi suostunut.
Nuo neuvotteluthan voidaan aloittaa ensimmäinen heinäkuuta ja koskettavat sopimusta, joka alkaisi kesästä 2026. Tiedä mitä cap silloin on mutta voidaan melko varmasti sanoa, että se on helvetisti enemmän mitä nyt ja Necasin agentti kyllä varmasti tuo sen esille.
Rantaselle tarjottiin reippaasti alle markkinahinnan. Kaveri on kuitenkin pyörinyt siinä top 5 nurkilla pistemiehenä/maalintekijänä useita vuosia. 11.7 miljoonaa tänä päivänä oli yksinkertaisesti liian vähän. Drai sai 14 miljoonaa ja cappi vielä taas suurenee. Rantanen oli valmis ottamaan alennusta kyllä, mutta ei noin paljo. Colorado suorastaan hämmentävän vähän yritti pitää Rantasesta kiinni kaiken sen jälkeen mitä teki seuralle. Ja pelasi vielä pudotuspeleissäkin helvetin kovalla tahdilla aina.Idiootti ratkaisu kyllä Rantaselta olla ottamatta vastaan tuota Coloradon tarjousta.
Todennäköisesti pistetahti hiipuu merkittävästi Carolinassa eikä ole edes todellista mahdollisuutta pelata Stanley Cupista.
Taitaa Avsin prioriteetti numero uno olla signata Makar ja maksaa juuri sen verran mitä herra itse haluaa. Hän voi agentteineen pyytää vaikka 16M kaudelta ja Avsin on vain laitettava kättä taskuun. Mitään riskiä ei otettu että Rantasen signaaminen aiheuttaisi sen että Makarin sopparin kanssa pitäisi alkaa säätämään ja tinkimään.Carolinahan ei halunnut antaa Necasille isoa lappua. Voi olla tosiaan, että jos Necas nyt jatkaa pistetehtailuaan niin se pyynti saattaa olla jopa enemmän kuin mihin Rantanen olisi suostunut.
Nuo neuvotteluthan voidaan aloittaa ensimmäinen heinäkuuta ja koskettavat sopimusta, joka alkaisi kesästä 2026. Tiedä mitä cap silloin on mutta voidaan melko varmasti sanoa, että se on helvetisti enemmän mitä nyt ja Necasin agentti kyllä varmasti tuo sen esille.
ja että joukkuekaveri ei ymmärrä suomea.
Rantasen piste/per peli sijoitus on ollut tämä kesken oleva kausi, sekä kaksi edellistä jokaisella 8. Lisäksi vuosikymmenen alusta löytyvät sijoitukset 16 ja 7. Sen jälkeen tulee droppi. Pudotuspeleistä saldo on sijoitusten puolesta kyllä vielä komeampi: 6, 4, 9 ja 5 tältä vuosikymmeneltä. Kova on pelaaja, mutta ei niin kova kuin vaikka Draisaitl.Rantaselle tarjottiin reippaasti alle markkinahinnan. Kaveri on kuitenkin pyörinyt siinä top 5 nurkilla pistemiehenä/maalintekijänä useita vuosia. 11.7 miljoonaa tänä päivänä oli yksinkertaisesti liian vähän. Drai sai 14 miljoonaa ja cappi vielä taas suurenee. Rantanen oli valmis ottamaan alennusta kyllä, mutta ei noin paljo. Colorado suorastaan hämmentävän vähän yritti pitää Rantasesta kiinni kaiken sen jälkeen mitä teki seuralle. Ja pelasi vielä pudotuspeleissäkin helvetin kovalla tahdilla aina.
Joo ei ole Draisatlin veroinen, olen samaa mieltä. Kuitenkin jos Drai sai 14 miljoonaa ja cap vielä siitä suurenee ensi kaudeksi niin ei esimerkiksi 13 miljoonaa olisi ollut mitenkään kohtuuton pyyntö Rantasen kunnolla ja cv:llä. Uskon, että Rantanen ei olisi pyytänyt edes tuota, mutta Colorado ei mitä ilmeisemmin hirveästi edes lähtenyt tekemään kompromisseja ennen treidausta.Rantasen piste/per peli sijoitus on ollut tämä kesken oleva kausi, sekä kaksi edellistä jokaisella 8. Lisäksi vuosikymmenen alusta löytyvät sijoitukset 16 ja 7. Sen jälkeen tulee droppi. Pudotuspeleistä saldo on sijoitusten puolesta kyllä vielä komeampi: 6, 4, 9 ja 5 tältä vuosikymmeneltä. Kova on pelaaja, mutta ei niin kova kuin vaikka Draisaitl.
Mitä tulee sopimukseen, 12x8=96 olisi ollut mielestäni molempien osapuolten tehtävissä. Harmi, että kävi näin.
Minusta taas näyttää siltä, että Coloradon syyt ovat aivan eri kuin Torontossa. Colorado haluaa säästää maksettavaa rahaa, eivätkä siksi ole valmiita antamaan markkinahintaisia sopimuksia. Ei joukkue moneen vuoteen ole ollut riittävän syvä, vaikka esimerkiksi Landeskog on ollut pienen ikuisuuden jo LTIR:llä. Mahdollisuuksia olisi ollut hankkia laajuutta mielin määrin, mutta ilmeisesti ei halua, kun MacKinnon, Makar ja Rantanen ovat jaksaneet pelata aivan mielettömästi.Jos Necas alkaa pyytämään kuuta taivaalta niin tulee kokemaan Rantasen kanssa saman kohtalon. MacFarland näytti nyt teoillaan että Colorado ei ole astumassa samaan ansaan mihin Toronto että keihään terävin kärki maksaa lähes kaikki pelimerkit ja syvyys jää puuttumaan.
Tulee jo ihan mieleen kun SaviVellu lähti khl:ään. Maksoi pari retalekaveriaan mukaan seurakseen dokaamaan ja asustelemaan Siperiaan.Ois ny menny edes Teukan korvikkeeksi niin ei Ahon tarvitsisi nukkua enää tyyny kainalossa.
Taitaa Avsin prioriteetti numero uno olla signata Makar ja maksaa juuri sen verran mitä herra itse haluaa. Hän voi agentteineen pyytää vaikka 16M kaudelta ja Avsin on vain laitettava kättä taskuun. Mitään riskiä ei otettu että Rantasen signaaminen aiheuttaisi sen että Makarin sopparin kanssa pitäisi alkaa säätämään ja tinkimään.
Jos Necas alkaa pyytämään kuuta taivaalta niin tulee kokemaan Rantasen kanssa saman kohtalon. MacFarland näytti nyt teoillaan että Colorado ei ole astumassa samaan ansaan mihin Toronto että keihään terävin kärki maksaa lähes kaikki pelimerkit ja syvyys jää puuttumaan.
Tuota just funtsin kun oon Necasia kattonut. Sopii tosi hyvin tonne. Villi ja epäpätevä veikkaukseni onkin, että hänestä tulee kovempi pisteukko kuin Mikosta.
Rantasen saama huomio mediassa on saanut treidin jälkeen laineita alleen: esim HS:ssa on treidistä lukien 17 juttua Rantasesta. Mm. sellaista tärkeää journalismia kuin Selänteen kommentit treidistä, kuinka isä on joutunut lukemaan suoranaisia valheita poikansa vaatimuksista sopimusneuvotteluista ja että joukkuekaveri ei ymmärrä suomea.
Supertähden huomio ei seurannut supertähden otteista kaukalossa, vaan sopimusdraamasta. No tuskin tuota kauaa jatkuu ja Rantanen saanee kohta olla taas rauhassa, mutta huvittavaa silti.