Vokounhan veti loistavan runkosarjan, kun kesken kauden HIFK:n ilmestyi. Oli sarjan toiseksi paras torjuntaprossa 93,96% heti Tim Thomasin (team hjallis) jälkeen. (Ja Jan Lundell heti perässä 3. paras, 92,54%!).
Tuohon nähden se Vokounin romahdus playoffseissa 84% tuntumaan oli järkyttävä tason pudotus. Ja kuten täällä jo mainittu, niin kohta perään MM-kisoissa taas huipputasolla.
PS. Tuolla kaudella Vokounin syrjäyttämä Stathos ehti pelata HIFK:ssa 17 peliä torjuntaprossalla 92,44% eli kova oli tuolloin vaatimustaso joukkueessa (vrt. em. Lundell & Stathos statsit), kun silti päädyttiin hankkimaan Vokoun . Siinä varmaan painoi Stathosin kaksi edellistä sulamista playoffseissa. Valitettavasti siis meni puihin tämä operaatio, jossa tarkoitus oli nostaa mv-osaston taso kevään peleihin hyvästä erinomaiseksi. Ja nyt juuri mennään sellaisella parivaljalkolla, jotka hikisesti siinä 90% tuntumassa.