Kaik o mänt
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Lukko
Huhu kertoo että Masa tiputti takakädelläVarmaankin tappelemaan niinkuin Mal Davis. Vastustajasta ei ole tietoa eikä kyllä siitäkään miksi kansallissankari sinne meni.
Huhu kertoo että Masa tiputti takakädelläVarmaankin tappelemaan niinkuin Mal Davis. Vastustajasta ei ole tietoa eikä kyllä siitäkään miksi kansallissankari sinne meni.
Niin Koskinenko? No se nyt sanomattakin selvää.Huhu kertoo että Masa tiputti takakädellä
Täysinäinen kahvipannu toisessa kädessä.Niin Koskinenko? No se nyt sanomattakin selvää.
Joo, yllättävän komea ura sillä näkyi olleenkin. Jäänyt vaan toi selkävaiva päällimmäisenä mieleen.Itse Palmerin laukauksesta ei kyllä ole muistikuvia. Sikses hyvät tehot selkävaivainen Palmer Lukossa kahden kauden aikana teki ja vaikka toisin kuvittelinkin, ja kuuluisasta Eliteprospectista katsottuani, ei äijän ura Lukon kausiin loppunutkaan vaikka kausi 1987-88 toipumiseen kuluikin.
Ainakin siinä kun näyttivät tuomarikamerasta tilannetta niin Lämsä ei sanonut mitään epätavallista. Tiedä sitten näistä.Telkkarissa Alkio sanoi, että käytösrangaistus olisi tullut pelaajille.
Katsoin nyt itsekin nuo erätauot ja alan epäillä, että Jantta on väärässä. Jos jäähy olisi annettu pelaajalle, niin kyllä se olisi ihan nimellä annettu. Eli Lämä on sittenkin jotain sinne huudellut. Ainakin sen ekan jäähyn kohdalla ihan aiheesta.Ainakin siinä kun näyttivät tuomarikamerasta tilannetta niin Lämsä ei sanonut mitään epätavallista. Tiedä sitten näistä.
Joo, sen verran kuulin, mitä Salonen sönkötti, että "ensimmäisen erän koukusta tuli se eka varoitus" eli viitannee siihen, että Westerholmin jäähystä oli myös rutistu ja lisärutinoista tuli sitten kakkonen, todennäköisesti Lämsälle, sillä sille Salonen ainakin puhui. Muutoinkin sangen koomista tuomarointia taas, en tiedä koska näihin tottuu. Sama laulu joka pelissä nykyään ja aina kiukuttaa väärät vihellykset.Katsoin nyt itsekin nuo erätauot ja alan epäillä, että Jantta on väärässä. Jos jäähy olisi annettu pelaajalle, niin kyllä se olisi ihan nimellä annettu. Eli Lämä on sittenkin jotain sinne huudellut. Ainakin sen ekan jäähyn kohdalla ihan aiheesta.
Lukko psyykkasi muutenkin selvästi tuomareita. Siellä oli parhaimmillaan 4 Lukon miestä jututtamassa tuomareita. En tiedä haetaanko tuolla jotain kevään peleihin. Tappara teki tuota joskus myös pleijareissa, kun Niäminen ja kumppanit jututtivat päätuomareita joka katkolla. En ole kaudella aiemmin huomannut Lukon keskittyvän noin paljon tuomaristoon.
Toimihan tuo, kun loppuun ylivoima ja voittomaali. Yleensä pilli on taskussa, kun mennään pelin loppua.
Ikävä kyllä epäilen. Siis päivän selvä kamppi se oli mutta game 7 jatkoajalla vihelletään valitettavasti vain kiekko katsomoon, joka toinen väärä vaihto ja ehkä joka kolmas korkea mailaEi tuolla viimeisellä jäähyllä ollut kyllä mitään tekemistä psyykkaamisen kanssa. Niin selvä kamppi, että se olisi vihelletty jopa Liigan game 7 jatkoajallakin.
Ja kaikki on aina myös suhteessa vastustajaan. Kärpät oli tullut Raumalle puolustamaan tiivisti keskustaa, pakottamaan Lukkoa laidoille ja iskemään terävästi vastaan. Ihan oikeanlainen taktiikka heiltä, valitettavasti heillä kun ei vaan ole kuin se yksi kenttä, joilla on mahdollisuus vastaiskuista saada jotain aikaiseksi.Pelin voi tietysti nähdä oman 'tehottoman pörräämisen' kautta, mutta samalla saatiin vastustajan paikat pidettyä vielä paljon enemmän minimissä. Koko päätöserässä taisi ainut Kärppien paikka olla se yksi tehotrion vastahyökkäys. Kahden miehen yv nyt on spesiaali tilanne, mutta muutoin koko peli oli ns. hallinnassa.
Tulet vielä näkemään mitä tarkoitin ja sit sunkin hymy hyytyy... Pudotuspeleissä tolla pelin ja hyökkäyksen rakenteella tulee noutaja. Pahat merkit on taas ilmassa mut katotaan miten käy. Lukko tullaan pelaamaan keskeltä laitoihin kuten eilenkin ja siihen loppuu läpyttimen taidot pelin ymmärryksen suhteen tai taktiikan muuttamisen.Kärpät on tällä kaudella tehnyt enemmän maaleja kuin SaiPa, mutta onneksi Kärpät ei osaa tehdä maaleja ja SaiPaa vastaan olis kolissu koko ilta omissa.
Onneks pelattiin tänään Kärppiä eikä SaiPaa vastaan.
Kahteen viimeiseen kotipeliin yksi päästetty maali ja sekin 5vs3 ylivoimalla.
Meillä on joka kenttään kiekollinen nopea laituri, jonka avulla tuo keskialueen miehittäminen pitäisi olla mahdollinen murtaa. EIlisessä pelissä laiturit olivat usein paikallaan omalla siniviivalla odottamassa syöttöä. Alkukaudesta haettiin alhaalta, eikä päästy läpi kun vihu ehti miehittää reunat. Nyt ajoituksissa hiukan hakemista vai onko pakkien avauspeli hidastunut (en usko).Minusta ei eilinen peli ollut mitenkään huono Lukolta. Tehoton kylläkin. Tai oikeastaan ei päästä sieltä hyökkäysalueen reunoilta sinne hyville paikoille. Ortio pelasi hyvin. Nelosketju Kainulaista myöten luisteli ja taisteli. Ylivoima aika ripakkia. Gelinasta kovasti odotan takaisin.
Eiköhän tuo ole jokaisen joukkueen tavoite pelata vastustajat keskeltä laidoille?Tulet vielä näkemään mitä tarkoitin ja sit sunkin hymy hyytyy... Pudotuspeleissä tolla pelin ja hyökkäyksen rakenteella tulee noutaja. Pahat merkit on taas ilmassa mut katotaan miten käy. Lukko tullaan pelaamaan keskeltä laitoihin kuten eilenkin ja siihen loppuu läpyttimen taidot pelin ymmärryksen suhteen tai taktiikan muuttamisen.
Mielestäni alkukaudella näin paljon olikin, jonka jälkeen hyökkääjien pelaamista on paljon yksinkertaistettu. Miehiä on maalilla tai sinne ollaan ainakin menossa, mutta todella vähän sinne pystytään pakkien toimesta jatkopelattavaa kiekkoa toimittamaan. Gelinas ja Viitasalo oikeastaan ainoat, jotka siihen säännöllisesti kykenevät. Muidenkin pakkien tulisi pystyä hyökkäyssuuntaan pelaamaan itseään kiekottomana/kiekollisena vaaralliseksi.Lukon pelitapa ei ilmeisesti ole edes mennä sinne maalin edusta paineihin hakkaamaan irtokiekkoa sisään.
1- ja 4- kentät meni eilen aktiivisesti maalille.Mielestäni alkukaudella näin paljon olikin, jonka jälkeen hyökkääjien pelaamista on paljon yksinkertaistettu. Miehiä on maalilla tai sinne ollaan ainakin menossa, mutta todella vähän sinne pystytään pakkien toimesta jatkopelattavaa kiekkoa toimittamaan. Gelinas ja Viitasalo oikeastaan ainoat, jotka siihen säännöllisesti kykenevät. Muidenkin pakkien tulisi pystyä hyökkäyssuuntaan pelaamaan itseään kiekottomana/kiekollisena vaaralliseksi.