Liigan valmentajaruletti

  • 1 570 854
  • 6 063

repalefarkku

Jäsen
Suosikkijoukkue
per aspera ad astra
 

Woofer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Barca, Rory McIlroy
Päivälleen kolme vuotta sitten Lauri Mikkola sai pakata kamansa ja lähteä Kärppien peräsimestä. Ennustan, että tänään Kärpät palkkaa uuden valmentajan loppukauden pätkäpestille, joka karsii pelistä turhat sekoilut pois, laittaa PAPPin kuntoon ja hinaa Kärpät loppukauden ryhtiliikeellä sijalle 11. Tämän jälkeen Kärpät lähtee tosissaan hyydyttämään 6.sijalle jäävän Jokke Myrrän KooKoo:n vauhtilätkää vieden ottelusarjan lopulta ratkaisevan G5:n jatkoajalle. Loppuratkaisua ei kristallipallo näytä, mutta kyseessä on studiopeli ja kommentaattorina Konna Kontiola.
 

Rod Weary

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Stars, Panthers
Onko Grönborg menettänyt kopin? Tänään taas hengetön Tappara ja heitti koko joukkueen käytännössä bussin alle. Sääleistä lauluun ei mitenkään mahdoton tilanne.
On sen luokan negapetteri, etten yhtään ihmettele joukkueen melankoliaa. Haukkuu kaikki kuin Rautakorpi ikään ja tuomarit erityisenä silmätikkuna. Mutta Jukka ei sentään koskaan nähnyt omassa joukkueessaan pienintäkään vikaa.
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Mäntymaa - vuoden, jopa kahden, valmentaja!
 

Barney

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL-SaiPa
Päivälleen kolme vuotta sitten Lauri Mikkola sai pakata kamansa ja lähteä Kärppien peräsimestä. Ennustan, että tänään Kärpät palkkaa uuden valmentajan loppukauden pätkäpestille, joka karsii pelistä turhat sekoilut pois, laittaa PAPPin kuntoon ja hinaa Kärpät loppukauden ryhtiliikeellä sijalle 11.
Kertoiko kristallipallosi, että kuka suostuu tulemaan valmentamaan pelkällä loppukauden pätkäpestillä?

Uskon, että Kärpät olisi kyllä vaihtanut jo hyvissä ajoin päävalmentajaa, jos joku riittävän hyvä valmentaja olisi suostunut tulemaan pelkästään loppukaudeksi. Kärppien ongelma on se, että Karjalainen on tulossa päävalmentajaksi ensi kaudeksi ja jotta täksi kaudeksi saisi hyvän valmentajan, niin pitäisi pystyä tarjoamaan sopimus myös ensi kaudesta.

Jukurit hommasi pelkästään loppukaudeksi uuden päävalmentajan ja parasta mitä he saivat oli Jonne Virtanen. Tuskin hirveästi sen kovempaa nimeä Kärpätkään olisi saanut pelkällä loppukauden sopimuksella.
 

Barney

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL-SaiPa
Parasta, mitä Jukureiden lompakolla saatiin?
Ei se lompakkokaan hirveästi auta, jos tarjolla on vain loppukauden sopimus. Pelicanskin joutui antamaan viisi vuotta valmennushommista sivussa olleelle Kapaselle sopimuksen myös ensi kaudesta, jotta sai hänet valmentamaan. Toki tällä hetkellä tuo Kapasen sopimus ensi kaudesta näyttää ihan hyvältä Pelicansin kannalta.

Mäntymaassa on roikuttu liian pitkään todennäköisesti vain sen takia, kun tilalle ei ole saatu ketään uskottavaa valmentajaa. Tässä tilanteessa Kärppien kannattaisi kyllä antaa Mäntymaalle potkut ja nostaa vaikka joku apuvalmentaja pääkäskijäksi loppukaudeksi.
 

Woofer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Barca, Rory McIlroy
Kertoiko kristallipallosi, että kuka suostuu tulemaan valmentamaan pelkällä loppukauden pätkäpestillä?

Uskon, että Kärpät olisi kyllä vaihtanut jo hyvissä ajoin päävalmentajaa, jos joku riittävän hyvä valmentaja olisi suostunut tulemaan pelkästään loppukaudeksi.
Ei kertonut, mutta luulisi ettei tuon mukavampaa paikkaa ole pätkäpestille. Kärppien pitää kuitenkin maksaa kelpo korvaus suhteessa valmennettavaan aikaan. Hävittävää nykyisessä luisussa on aika vähän. Ainoa tehtävä olisi valmentaa Liigan käytännössä parhaalla materiaalilla operoiva Kärpät 12. joukkoon tai ainakin pois karsinnoista, niin tehtävä on onnistunut. Jos onnistuu Kärpät hinaamaan 12 joukkoon, niin tästä eteenpäin kaikki kentällä tapahtuvat positiiviset asiat on plussaa. Ja mikä isoinpana asiana.. Ei tuohon todellakaan tarvitse saada mitään Jukka Jalosta, vaan kunhan se on joku muu kun kasvonsa menettänyt Ville Mäntymaa, joka laittaa pelissä parit perusasiat kuntoon ja pelkästään valmentajan vaihdosta tulevalla boostilla tuo joukkue hinaa itsensä pleijareihin.

Vertaaminen Jukureihin ei kyllä osu yksiin. Materiaali on aivan eri luokkaa ja tiedossa oli tossa vaiheessa, että playoutit ja mahdolliset karsinnat Jokereita vastaan kutsuu.
 

Barney

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL-SaiPa
Vertaaminen Jukureihin ei kyllä osu yksiin. Materiaali on aivan eri luokkaa ja tiedossa oli tossa vaiheessa, että playoutit ja mahdolliset karsinnat Jokereita vastaan kutsuu.
No otetaan sitten esimerkiksi se Pelicans, jolla piti olla myös kova materiaali. Viisi vuotta valmennushommista pois ollut Sami Kapanen ja Pelicansin piti antaa sopimus myös ensi kaudesta, jotta saivat Kapasen, joka ei varmasti ollut kovinkaan kuuma nimi valmentajamarkkinoilla.

Nuo pätkäpestit eivät vain ole kovinkaan houkuttelevia valmentajille, vaikka pätäkkää tarjottaisiin kuinka paljon. Etenkään, kun ei ole mahdollisuutta jatkaa seurassa, vaikka onnistuisi kuinka hyvin.
 

Kuopionkukko

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Red Wings, ManU, Kups
Olisipa muuten mielenkiintoista tietää soittiko Kapanen Oulun suuntanumeroon ennen kun oli sopimus tehtynä Lahteen..
 

Woofer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Barca, Rory McIlroy
No otetaan sitten esimerkiksi se Pelicans, jolla piti olla myös kova materiaali. Viisi vuotta valmennushommista pois ollut Sami Kapanen ja Pelicansin piti antaa sopimus myös ensi kaudesta, jotta saivat Kapasen, joka ei varmasti ollut kovinkaan kuuma nimi valmentajamarkkinoilla.
Pelicansin ja Kapasen kohdalla kohtasi varmasti intressit. Kapanen halusi takaisin markkinoille ja varmasti valmentaa melkeinpä "ilmaiseksi" persaukista Pelicansia tämän loppukauden. Samin ehto tälle oli luultavasti ensi kausi myös, mutta Pelicansin oli joka tapauksessa hankittava koutsi tulevalle kaudelle. Jos mitään todellista ei ollut vetämässä esim. Petun suuntaan, niin tämä oli varmasti turvallisin ratkaisu. Pelicansille joka kipeästi tarvitsee playofftuloja, niin tämä oli varmasti riskittömin ratkaisu. Olivat menossa ennen tätä kuin kivi pohjaan. Ja hyvältä ratkaisulta näyttää tällä hetkellä, vaikka tänään kuokkaan tulikin.
 

Fresh

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves

Alice

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät, sympatiat K-Espoo
Petu on ehdottomasti paras mies tähän paikkaan tällä aikataululla. Tämä aikataulu toki huono, mutta parempi kuin ei mitään. Voisi kyllä kuvitella että tätä on hierottu kauemminkin, mutta nyt vasta Kärpät oli tarpeeksi epätoivoinen maksaakseen Petun pyynnön. Ja ehkä Petukin tuli vastaan periaatteella nyt tai ei ollenkaan.

Ja tosiaan omaa spekulointia täysin.
 

Nigi

Jäsen
Hauska tilanne, jos Kärpät jää sijoille 13-14. Olisi Matikaisella aika lyhyt visiitti.

Havulla on nyt aika kinkkinen tilanne. Tuskin työpaikkaa kovin herkästi mistään irtoaa, vaikka millainen arvojohtaja olisikin. Ensi kaudella taas Kärppien juniorijoukkueen päävalmentajana?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös