Liigan surkeimmat taklaajat.

  • 6 495
  • 61

JjZz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit. Sympatiat kaikille paskoille.
Mun mielestä surkein taklaaja ever on Sean Gagnon. Taklaskohan se kertaakaan ilman, että oli maila miesten välissä.
 

Kaljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo Blues, Honka, Newcastle Utd.
Re: Ruudut ja muut

Viestin lähetti OldTimeHockey
Mikä on huonon taklaajan määritelmä? Jos kriteerinä on epäonnistuneiden taklausten lukumäärä, niin silloinhan tilastokärkinä olisivat nimenomaan ahkerimmat taklaajat, koska rapatessa roiskuu. Minusta huono taklaaja on sellainen, jonka perustekniikassa on jotain vikaa, kuten esim. ajoitus, osumatarkkuus, tasapaino tai puhtaus.

Tässä ja ah niin monessa muussakin keskustelussa mainittu Jarkko Ruutu on oikeasti aivan helvetin hyvä taklaaja. Totuus on kuitenkin se, että hänen taklausmääriinsä osuu väkisinkin lukuisia epäonnistuneita tai ohi menneitä taklauksia - ja nehän tietysti parhaiten muistetaan. Hutien osuus kaikista taklauksista tuskin on sen kummempi kuin muillakaan pelimiehillä, mutta mielikuva jää helposti elämään.



Kieltämättä olet kyllä oikeassa siitä, että ne epäonnistuneet taklaukset aina muistetaan.

Jarkko Ruutu on niin ristiriitainen hahmo, että siitä kaverista voisi ottaa ylös pienen kirjaston verran mielipiteitä... onhan se parhaimmillaan todella ärhäkkä ja kova taklaaja, mutta (en tiedä "kultaako" aika muistot...) todella paljon tuli Jarkolle kuitenkin epäonnistuneita taklauksia ajoituksen ja osumakohdan suhteen, mutta myös kyynärpäiden käytön kannalta. Sitten kun lisätään siihen vielä Ruudun taklauksia metsästävä tyyli ja kova vauhti taklauksissa, jälki oli usein aika hurjaa katseltavaa, kun taklaus ei aivan täysin onnistunutkaan.

Huono taklaaja vai ei, aika paha sanoa, riippuu siitä sattuiko niitti onnistumaan vai ei...
 

power play

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Alasarjoissa tapahtuu

Muistan useita tapauksia alemmilta sarjatasoilta mistä löytyy surkeita taklaajia.
Esim. tapaus Nielikäinen oli käsilaukku mies ennen kuin on nyt liigaan noustuaan ominut "kovan" miehen maineen, muista useita tapauksia jossa häntä taklattiin ja kuittauksena perään tuli mailasta, ei kestänyt kontaktia ollenkaan.

ja lukuisia muita, mutta ne niistä!
 

Aviator

Jäsen
Suosikkijoukkue
Idän ihme SaiPa
Pitää kyllä antaa myös "oma ääneni" <b>Tero Hämäläiselle</b>. Kertaakaan en nähnyt kananmunamiehen ketään taklaavan.

Myös Immosen Villelle pitää antaa kehoitus (jos sattuu Vilho palstaa lukemaan), että taklauksiakin voisi edes pari kertaa pelissä jakaa...
 

D2

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
En vastaa Marko Kiprusoff tai Tero Lehterä, koska heidän taklauksia on haremmin nähnyt. ;)
Toni Mäkiaho on todella yliarvostettu taklaajana. Taklaa usein epäpuhtaasti, puhtaat taklaukset taas ovat aika vaisuja. Lähtee myös itse seinille melko helposti.
Lähinnä vaarallisessa hölmöilyssä kunnostautunut ex-jokeripakki Gagnon oli myös surkea taklaaja.
 

Prosessori

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Näin Ilvestä seuranneena voin todeta, että Raipekin on vallan mahdoton taklaaja verrattuna laituriinsa, Vesa Viitakoskeen. Toivoisin näkeväni niitä taklauksiakin Veskun suunnasta edes joskus, ne vaan on semmotteita tömpsähdyksiä... Vesa on yhtä kova taklaaja kuin legendaarinen Juha "Serve" Järvenpää. Tosin vääntöö löytyy "hieman" enemmän kuin Juhasta.
 

TM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Ei Alain Cotekaan tykännyt taklata ja Tepsiläisille jotka odottelevat jo Petriläisen Passon taklauksia niin saa nähdä, kuinka kauan joudutte odottamaan :D
 

Kuvernööri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
No jos jonkun mielestä Jarkko Ruutu on huono taklaaja niin sitten varmaan Scott Stevenskin on, vai?! Ei kannata nimetä huonoks taklaajaks että harmittaa vaan kun äijä oli SM-liigaan ihan liian kova...
 

Wolves

Jäsen
Ei kannata nimetä huonoks taklaajaks että harmittaa vaan kun äijä oli SM-liigaan ihan liian kova...

ööö...let's think about that for a moment

Jarkko Ruutu SM-liigaan liian kova...pa**apuhetta sanon mä. Ainut mikä siinä miehessä oli liian kovaa oli verisuonet, jotka tukkeutuessaan aiheuttivat jonkinlaista järjen katoamista/vastaavaa.
 

#9

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
näitähän piisaa

lisätäänpä nyt vaikka ex-jokeri + euroopan mestari Mika Asikainen, koko mahdollistaisi kovan pelin vaan, kun ei ehdi/pysty!
 

Jet-Ace

Jäsen
Taklausten kriteerit

Ehdottaisin, että tulisi ehdotuksia hieman jäsennettynä, vaikka:

1) Ei taklaa lainkaan
2) Taklaa epäpuhtaasti
3) Onko taklauksilla aina ollut todellista tarvetta (rooli, tilanne etc.)

3. Kategoriasta tulee mieleen aikoinaan Reijo Ruotsalainen, joka useimmiten tuli kulmasta kiekon kanssa ilman tarvetta taklata.
 

Kuvernööri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Saipa2000

Onnittelut syvällisestä analyysistä millä täysin todistit ettei rudy ole kova....

Tätä just tarkotan, mistäköhän sullekin on jäänyt noin pahat skismat jakkea kohtaan?? Kaveri kun vaan jakeli hulluja niittejään (myös järjettömiä) ja voitti tappeluita, eikä kukaan voinut estää kun mies vaan oli liian kova, niin jäähän siitä nyt patoumia muille kuin IFK-faneille...todistit sen juuri itse!
 

Wolves

Jäsen
voi voi sentään

mistäköhän sullekin on jäänyt noin pahat skismat jakkea kohtaan??

Olisikohan siitä että:

1. Ei osannut pelata, ei ainakaan reilua peliä tai mikä lasketaan reiluksi, mutta hullua jääkiekkoa kyllä pelasi. (Ties vaikka sillä hulluudellaan pääsi änäriin)

2. Mainitsemiesi kovien taklauksien jäljiltä muistaakseni oli 2 SaiPalaista aivotärähdyksen jäljiltä pihalla useamman kuukauden.[Sori, toisen aiheutti Mäkkäri, Mikko Myllykoskelle]

3. Ja kuka voisikaan unohtaa raukkamaisinta tekoa maailmassa Lue tästä

[Edit: Yleisesti ottaen koko HIFK:sta on jäänyt paskanmaku suuhun, ottaen huomioon kaiken 2 viimeisen kauden aikana tapahtuneiden tapahtumien johdosta, vai voitko väittää vastaan???]
 
Viimeksi muokattu:

Kuvernööri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
1. Ei osannut pelata, ei ainakaan reilua peliä tai mikä lasketaan reiluksi, mutta hullua jääkiekkoa kyllä pelasi. (Ties vaikka sillä hulluudellaan pääsi änäriin)

Tuota, mitäköhän hullulla jääkiekolla tarkotat?? Sitäkö, että pistetilastot on huippuluokkaa sen tyyliselle pelaajalle ja että mahtui sillä hullulla kiekolla MM-kisoihinkin?

2. Mainitsemiesi kovien taklauksien jäljiltä muistaakseni oli 2 SaiPalaista aivotärähdyksen jäljiltä pihalla useamman kuukauden.[Sori, toisen aiheutti Mäkkäri, Mikko Myllykoskelle]

Kova taklaus=laiton taklaus?? Siinähän sä sen juuri sanoit, kovien taklausten takia...(vrt. Scott Stevens-Eric Lindros)

3. Ja kuka voisikaan unohtaa raukkamaisinta tekoa maailmassa

OK, mutta tuskinpa tahallaan kukaan tuollasta tekisi, paitsi ehkä Marty McSorley...
 

Aviator

Jäsen
Suosikkijoukkue
Idän ihme SaiPa
Viestin lähetti redbeast

3. Ja kuka voisikaan unohtaa raukkamaisinta tekoa maailmassa

OK, mutta tuskinpa tahallaan kukaan tuollasta tekisi, paitsi ehkä Marty McSorley...

Tästä sivusta seuranneena kyllä kommentoisin tuohon viimeiseen.

Olin myös itse tuolloin paikalla ja vielä seisomokatsomossa, lähellä tapahtumapaikkaa. Ja vieläkin ihmettelen, miksi J.Ruutu tosiaan laukoi 2 kiekkoa seisomokatsomoon siitä kohdasta missä ei suojaavaa verkkoa ollut. Eli noin 20 metriä maalista sivuun!!

Peliä edeltävä lämmittely oli loppunut ja Ruutu jäi vielä hetkeksi laukomaan (taisi olla vielä yksi muukin pelaaja jäällä). Tiedä sitten huusiko joku Ruudulle silloin jotain, vai oliko huutanut jo lämmittelyn aikanakin...

Mutta J.Ruutu tuli selvästi lähemmäksi tätä osaa katsomosta ja mälläsi ensimmäisen kiekon aivan pleksin (korkea, läpinäkyvä) yläosaan, josta kiekko vielä putosi kaukalon puolelle. Toinen kiekko lensikin suoraan tämän opiskelijaneidon suuhun. SIIS tuota EI VOI tehdä kukaan vahigossa!!!

EI SITTEN MILLÄÄN!
 

BigRedBob

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Florida Panthers, Miami Heat, Trevor Gillies
Re: voi voi sentään

Viestin lähetti SaiPa2000

2. Mainitsemiesi kovien taklauksien jäljiltä muistaakseni oli 2 SaiPalaista aivotärähdyksen jäljiltä pihalla useamman kuukauden.[Sori, toisen aiheutti Mäkkäri, Mikko Myllykoskelle]
Eikös Veke Tuomainenkin niitannut jonkun SaiPalaisen aika karusti kyynärpäällä päätyplekseihin, oieko ollut Pekkala tai jotain? Muistan tilanteen selvästi, Veke taisi olla itsekin vähän yllättynyt, kun jäähyä ei tullutkaan. ;)
Viestin lähetti SaiPa2000
3. Ja kuka voisikaan unohtaa raukkamaisinta tekoa maailmassa Lue tästä
Raukkamaisin teko maailmassa on tehdä vahingosta noin iso juttu ja itkeä sitä sympatian/julkisuuden/miljoonakorvausten toivossa koko maailmalle. Itkupilli. Ois seurannut mitä jäällä tapahtuu, niin ois ehtinyt väistämään.
 

Kapo

Jäsen
Olisi seurannut mitä jäällä tapahtuu??? Lämmittely on loppunut ja yksi mies lämii kentällä. Suorastaan hirvittävän mielenkiintoista:) :) :)
 

Wolves

Jäsen
Olisi seurannut mitä jäällä tapahtuu??? Lämmittely on loppunut ja yksi mies lämii kentällä. Suorastaan hirvittävän mielenkiintoista

Voi vittu sentään (anteeksi moderaattorit)

Nyt kyllä mies laukasit semmosta juttua. Kokeile itse väistää kiekkoa, joka tulee sua kohti toista sataa km/h.

Katotaan sitten mihin se kiekko sua osuu.



Raukkamaisin teko maailmassa on tehdä vahingosta noin iso juttu ja itkeä sitä sympatian/julkisuuden/miljoonakorvausten toivossa koko maailmalle. Itkupilli. Ois seurannut mitä jäällä tapahtuu, niin ois ehtinyt väistämään.


Kyseinen laukaus ei ollut vahinko, kysy keneltä tahansa paikalla olleelta. Ja toisekseen miljoonakorvauksien takia ei ko. jutusta tehty rikosilmoitusta.


pleksin (korkea, läpinäkyvä)

Aviator

Varmistitko, et stadilaisetkin ymmärtää ton :p :D :p
 
Viimeksi muokattu:

Kullervo

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Kiekkoa päähän

En ota kantaa Ruudun muihin edesottamuksiin, mutta en ymmärää niitä jotka kehtaavat puolestella Ruutua ja syyttää katsojaa, joka saa kiekon päähänsä.

Katsoja ei nostanut oikeusjuttua tai vaatinut korvauksia.
 

BigRedBob

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Florida Panthers, Miami Heat, Trevor Gillies
Viestin lähetti SaiPa2000


Voi vittu sentään (anteeksi moderaattorit)

Nyt kyllä mies laukasit semmosta juttua. Kokeile itse väistää kiekkoa, joka tulee sua kohti toista sataa km/h.

Katotaan sitten mihin se kiekko sua osuu.
Ei tainnut toi sun avautuminen mennä ihan oikeaan osoitteeseen. Huomaat, kun luet tarkemmin pari edellistä viestiä... ;)

Mutta joo, käsketäänhän matseissakin seuraamaan peliä, että ei kajahda kiekko kuuppaan. Pitää olla varuillaan. Aina voi sattua vahinkoja.
 

Wolves

Jäsen
se oli kapolle se eka avautuminen. Toinen oli sulle.
 

Wolves

Jäsen
kullervo

Katsoja ei nostanut oikeusjuttua tai vaatinut korvauksia.


Kyl siitä rikosilmoitus tehtiin, oikeuteen asia ei muistaakseni menny.
 

BigRedBob

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Florida Panthers, Miami Heat, Trevor Gillies
Viestin lähetti SaiPa2000
se oli kapolle se eka avautuminen. Toinen oli sulle.
Mä ainakin tulin siihen tulokseen, että kapon viesti oli kuittaus mulle (huomaa mm. kysymysmerkit: "Olisi seurannut mitä jäällä tapahtuu??? Lämmittely on loppunut ja yksi mies lämii kentällä. Suorastaan hirvittävän mielenkiintoista")

Viestin lähetti SaiPa2000



Kyl siitä rikosilmoitus tehtiin, oikeuteen asia ei muistaakseni menny.
Varmaankin siksi, kun ei ollut tarpeeksi näyttöä tahallisuudesta. Onhan IFK voinut siitä "hyvinä jätkinä" vähän korvausta maksaa "uhrille", vaikka kyseessä olikin vahinko. Että jää kato hyvä maku suuhun. ;)
 

Wolves

Jäsen
okei, voi olla.

Mutta sen voit varmaan itsekkin myöntää, että jossain tilanteissa Rudi ei ihan terveimmästä päästä (aivan päästä) ollut. ?? Ko. tilanne oli osoitus siitä

Että jää kato hyvä maku suuhun.

Haha, olipas heitto...
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös