Liigan kurinpitodelegaation päätökset kaudella 2024–2025

  • 140 323
  • 951
Suosikkijoukkue
Tappara
Oliko se -22 vuonna kun lanseerattiin, että pääosumista tulee automaattisesti vähintään 5 peliä. Nyt näköjään maksimi alkaa olemaan neljä peliä...
Tää oli kyllä niin klassista Liiga kamaa tää lanseeraus. Vedettiin se aivan täysin yli etsien suurennuslasilla hipaisuja leukakarvoihin kolmantena osumakohtana ihan normaaleista taklauksista. Sitten kaikkien yllätykseksi, kun ei linjauksessa ollut mitään järkeä, niin lopetettiinkin taas pääosumista välittäminen kokonaan.

Ei tää voi näin vitun vaikeeta olla.
 

cyclone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo
Oon varmaan selkeässä vähemmistössä, kun koen ton rangaistuksen olevan ihan ok. Aina puhutaan, että seurauksesta ei pidä rangaista vaan teosta, niin tässähän tehtiin juuri niin.

Taklaus näyttää törkeämmältä kuin oikeasti onkaan, jonka suurimpana vaikuttimena on a) Keskitalo ei pelaa tilannetta ns. normin mukaan vaan väistää ja hyppää ilmaan b) Nykäsen maila tökkää laitaan, joka antaa kyynärpäälle lisävauhdin ja se osuu epäonnisesti suoraan päähään

Nykänen on huolimaton, sitä ei voi kiistää - mutta että tietoisesti nopeassa tilanteessa pyrkisi aiheuttamaan vakavia vammoja Keskitalolle, no ehkä ei kuitenkaan.
1) Taklauksen väistäminen ei ole mitään ihmeellistä
2) Jos vedät taklauksen ohi niin et sinä lähde sen jälkeen mitään kyynärpääiskua hakemaan
3) Jos et edellisiä kahta kohtaa ymmärrä ja lisäksi tajua millä voimalla vedät tuossa iskun (riippumatta minne osuu) niin paikkasi ei ole ammattijääkiekkoilijoiden sarjassa.
 

Neely

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Kings ,Englanti, Blaugrana&C.D. Santa Clara
Ei tässä mitään Tappara-vähennyksiä ole, ihan yhtä lailla kaikkien joukkueen pelaajien tuomiot ovat olleet lähes poikkeuksetta alakanttiin tällä kaudella.
Joo ei todellakaan ole. Paskoja päätöksiä tehtaan takuulla. Sitä tuo Liusjärven ryhmän touhu on.

Knot 2 ja Teissala 3. Tästä Neljä. Eihän nuo kaksi ensimmäistä ole jumalauta mitenkään tuon ryhmän perusteltavissa kun tähän vertaa.
 

Jyyd

Jäsen
Suosikkijoukkue
♠️, Flyers, Stars
Ihan pelkästään jos vaikka tuota Twitter-klippiä kelailee 0,25x nopeudella ja kiinnittää huomion Nykäsen liikkeeseen, tarkemmin luistimiin ja terien käyttöön, huomaa että halusi vaikka väkisin osua Keskitaloon. Taklaus meni ohi, mutta kädellä sai vielä.

Ei ole mitään sattumaa tai vahinkoa.
 

petzku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Penguins & Patric Hörnqvist
Aika surutta jatkossa voi vinkata jollekin neloskentän tusinaukolle että vetää vastustajan kärkipelaajan ulos peleistä jollain UFC-lopetuksella kunhan naamioi sen vaikka taklaustilanteeseen tai kulmavääntöön, kun kurinpitopumppua ei kiinnosta vittuakaan pelaajien terveys. Oli Nykäsen tarkoitusperät miten tahalliset tai tahattomat tahansa, pitäisi pelikiellon vähintään lähennellä kaksinumeroisia lukuja tuollaisen aivopierun jälkeen.
Juuri tämä. Sitten se neloseen hankittu hampaaton kanukki voi mennä satuilemaan kurinpidon eteen, että oli ihan oikeesti hei vahinko se mun älytön heijari päähän ja oon tosi pahoillani tästä. Sit voidaankin pitää penkin päässä tai katsomossa siihen asti, että tulee taas tarve kaivaa maila kroppansa ja laidan välistä. Tietysti vahingossa.
 
En ihan ymmärrä, miksi Kodytekin kättelyjonopotkua tuodaan keskusteluun mukaan, kun ei liity asiaan oikein millään tavalla eikä mitenkään. Kuusi ottelua siitä oli liian vähän, välittämättä teon vaarallisuudesta tai vaarattomuudesta.

Mieluummin hämmästelisin esim. Knotin kolmen ottelun pelikieltoa tähän verratessa. Siis pelaaja yrittää nousta jään pinnasta, ojentaa jalkaansa saadakseen jostain tukipisteen, ja sitten joku saatanan tunari luistelee päin . Siitä kaksi pudotuspeliottelua banaania. Hienosti. Sitten on se tyhmempi Tyrväinen, joka tietoisesti kolaa vastustajan pitkälle saikulle, polvella, eikä päädy edes tutkintaan.

Ja sitten on tämä Nykänen. ”Maila juuttui, yritin riuhtaista irti”. Niin vissiin. Vitutti vaan, kun taklasi ohi, niin piti löytää keinot viimeistellä vastustaja. Ja toisaalta, vaikka olisikin ollut vahinko, niin et sä nyt jumalauta huido noin holtittomasti niitten pulkkanarujes kanssa siellä kentällä. Ei ihan äkkiä tule ainakaan tältä kaudelta mitään yhtä törkeää temppua mieleen. Helvetillinen kierrelyönti kyynärpäällä suoraan naamaan ja kaverilla sammuu soihdut aivan täysin. Ylpeänä ulos hallista ja seuraavana päivänä koiranpentuilmeellä sketsidelegaation eteen itkua tuhertaen, että ”ihan aikuisten oikeesti oli vahinko, mä vaan oon niin paska pelaaja, etten hallitse mailaani enkä käsiäni, enkä todellakaan osaa taklata”. Ja huumoripumppu ostaa selityksen sellaisenaan ja heittää arpakuutiolla tuomion.

Toivotaan, että on loppukauden mittainen tuomio, ja kolme peliä ensi kaudellekin.
 
Viimeksi muokattu:

Gabrieli

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Newcastle, Chiefs
Aika surutta jatkossa voi vinkata jollekin neloskentän tusinaukolle että vetää vastustajan kärkipelaajan ulos peleistä jollain UFC-lopetuksella kunhan naamioi sen vaikka taklaustilanteeseen tai kulmavääntöön, kun kurinpitopumppua ei kiinnosta vittuakaan pelaajien terveys. Oli Nykäsen tarkoitusperät miten tahalliset tai tahattomat tahansa, pitäisi pelikiellon vähintään lähennellä kaksinumeroisia lukuja tuollaisen aivopierun jälkeen.
Ja toi termistö tahallinen ja tahaton. Kukaan ei voi olla haastattelussa niin pihalla, että sanoo ”yritin osua päähän”. Tahaton tai ei, tuomion oltava silti sama molemmissa.
 

Heketys

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo
Ei se valitus K-Espoota auta mitenkään kun ukko on lasaretissa ja peli huomenna.
Juuri näin.

Tätä kautta ajattelen on Espoolle yksi ja sama tuleeko sieltä 1-peli kakkua vai 10, joista jälkimmäinen tietysti se mikä sen olisi pitänyt olla.

Mutta kaveri on lasaretissa ja todennäköisesti ura on siinä jos ja kun kallon luita murtunut. Voi olla että elämä muuttuu tästä eteenpäin aika radikaalisti. Se että tuosta teosta annetaan 4-pelin rangaistus ei voi yksinkertaisesti riittää.

Espoo voisi valittaa asiasta, mutta tapahtuisiko mitään? Ei tapahtuisi. Mitä yksi joukkue voi tehdä tuota instituutiota vastaan. Espoo voisi tehdä avoimen kirjeen siitä miten nykyinen kurinpitohenkilöstö ei enää nauti seuran luottamusta, ja Espoo vaatii muutosta.

Muutos toki syntyy vaan jos muut seurat vaativat samaa. Mutta jostain on pakko aloittaa. Joka tapauksessa tämä ei voi jäädä tähän.
 

Torpeedo99

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Vituiksihan se meni niinkuin olettaa sopi. Maila jalkojen välissä selitys ontuu pahasti koska mun mielestä näki siinä kohtaa kun Keskitalo väisti niin Nykänen päätti että mähän osun suhun vielä. Ja lähti kääntymään kyynärpää edellä voimalla kohti Keskitaloa. 8 peliä olisi pitänyt olla aivan minimi, mielellään 2-numeroinen luku. Ja eiköst tuollaisia tilanteita jossa taklaus mened ohi, tule aika paljon kauden aikana? Kummasti muut ovat välttyneet vetämästä toista täysillä kyynärpäällä tauluun
 

EPK

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK
Ei tuosta Tapparan pelaajan kyynärpäällä lyönnistä voi saada kuin tahallisen kyynärpäällä lyönnin naamaan.

Jos Knot sai noustessaan jäästä 2 peliä "polvitaklauksesta" niin tuo 4 peliä on on vitsi. Sen pitäisi olla 15 peliä.

No, Knotin ei olisi pitänyt saada yhtään peliä ja Tapparan pelaajan mielestäni 8-10. Teko on niin törkeä ja seuraukset todella pahat.

On jotenkin aivan absurdia, miten polvitaklaukset, päähän kohdistuneet taklaukset ja muut sikailut on 0-3 peliä ja puhtaat tila teet taas 2-3 peliä mutta isot rottailut 4 peliä.

Pelaajien ja koko lajin kannalta pitäisi olla linja. Vertaisivat jokaisen tilanteen kaikkiin kauden tilanteisiin ja erityistilanteet 5 vuoden sisällä sattuneisiin. Nyt tuntuu että ei ole mitään vertailukohtaa tuomioiden välillä.
 

EPK

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK
Vai että maila oli jumissa laidan välissä... Ei vittu nyt edes kunnollista selitystä viitsinyt keksiä! Aivan uskomatonta tuubaa! Huhhuh!!
Mä en keksinyt miten tuo liike ja "maila laidan välissä" liittyi toisiinsa.. olen ollut tuollaisessa tilanteessa ja ikinä ei ole ollut tarve vetää ketään kyynärpäällä naamaan jotta pääsisi jatkamaan pelitilannetta.
 

peksa

Jäsen
Oletko varma ettei auta? Tiedätkö jo ensi kauden otteluohjelman? Nykänen on pelikiellossa huomenna yhden pelin ja loput ensi kauden alussa.

Ainoa mistä voi tehdä valituksen on kurinpidon munattomuudesta ja sen organisaation vaihtamisesta. Nykäsen poissaolon merkitys Tapparalle on luokkaa 0% joten sen puolesta ei merkitystä. No tämä kielto tulee siinä mielessä hassu kun Tapparalla saattaa olla vielä kymmenkunta peliä niin oikeampi kakku olisi ollut loppukausi +3 peliä.
 
Viimeksi muokattu:
(1)
  • Tykkää
Reactions: kopo

Hauntti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Boston Bruins, TPS, Varjomodet
Neljä ottelua.

Melkoinen vitsi. Silleen huonolla tavalla.
 

petzku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Penguins & Patric Hörnqvist
Ei se valitus K-Espoota auta mitenkään kun ukko on lasaretissa ja peli huomenna.
No siis joo ja ei. Tähän tilanteeseen se ei tule vaikuttamaan millään tavalla, mutta jos sen valituksen jälkeen annettaisiin ihan oikea tuomio ja saataisiin oikeasti tulevaisuudessa joku järki noihin kurinpitodelegaation päätöksiin. On ihan oikeasti pelottava linja se, että mitä tuolla saa tehdä ja miten vähällä siitä pääsee.

Tarvitseeko Liiga ihan oikeasti sen, että jollain menee päätaklauksen jäljiltä koko elämä uusiksi sillä hetkellä, että näihin oikeasti alettaisiin ottaa kantaa?
 

thnninen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoon jääkiekkojoukkue, millä nimellä milloinkin
Tarvitseeko Liiga ihan oikeasti sen, että jollain menee päätaklauksen jäljiltä koko elämä uusiksi sillä hetkellä, että näihin oikeasti alettaisiin ottaa kantaa?

Tuskin sekään riittää.

Saattaa olla että se vaatisi yhden tai useamman tapauksen jossa joku päättää tehdä rikosilmoituksen ja/tai vaatia oikeudessa korvauksia liigalta.

Sitten saattaisi alkaa tapahtua.
 

Jyyd

Jäsen
Suosikkijoukkue
♠️, Flyers, Stars
Tää on ihan sama kuin liikenteessä. Jonkun pitää kuolla, että risteys saadaan korjattua kuntoon. Se vaatii pillimehua loppuelämäksi, niin kurinpito terästäytyy.
Tollanen parannus olisi vähän nolo ilmoittaa kesäkauden aikana.

"Kurinpitodelegaatio alkaa tästä alkaen antaa sääntörikkomuksista tuntuvampia rangaistuksia."

NIinku että miksi tästä alkaen?
 

Hangon keksi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Länsi-Saksan ja Neuvostoliiton joukkueet
Keitäs siellä "kurinpidossa" niinkuin istuu? Onko heillä ihan nimet? Entä vastuut?
Kurinpitodelegaation puheenjohtaja on Sampo Liusjärvi. Delegaation jäsenet ovat Robert Bützow, Janne Keränen ja Ville Uusitalo.
 

Tori

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Nimi selässä painaa paljon minkälainen penalty tiedossa, ei niinkään teko. Toisaalta tuo ei näy kurinpito-ohjelman julkisissa ohjeistuksessa - vain päätöksissä.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Sidi
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös