Komean näköistä eilen Vaasassa, todella harmillista, että nämä on tässä maassa ”kerran kaudessa” tapahtumia ja nämäkin nyt lähinnä kaksi kertaa putkeen saman porukan toimesta.
Pienempiä-isoja reissuja on enemmänkin, mutta mitään ottamatta pois näiltä, on kuitenkin täysin eri asia, onko paikalla 400 vierasfania (ja näistäkin yleensä joku osuus istuu pelin ajan) vai 2000 vierasfania joista vieläpä valtaosa äänessä koko 60min. Kuten videot ja meno kertoo, tuollainen määrä tuo molemmille puolille ihan helvetisti enemmän virtaa, viime vuonna oli Porissa myös aika viihdyttävä meno hallissa.
”Pelipäivä on juhlapäivä” meininkiä ei ihan hirveästi täällä ole ja kun katsotaan ihan minkä tahansa seuran kotipeliä, niin valitettavan pieni on osuus niitä ”kannattajia” jotka pitävät ääntä ja loput istuu hiljaa. Tämä on sinällään todella harmillista, kun kotiyleisön vahva tuki ihan toden totta kääntää pelejä. Tästä oli Turussa hyvä esimerkki edelliskaudelta, kun vihdoin ja viimein alkoi halli täyttyä ja siellä istumakatsomossakin alkoi kädet ja äänihuulet löytyä ja finaalipaikka tuli käytännössä huutamalla. Vaikka finaalisarjassa ei mitään palaa ollutkaan, niin ihan pikkuisen eri pelit Turussa ja Tampereella, kotona pelattiin voitosta joka pelissä koko kevät. Harmittaa vaan ihan vietävästi, että tätä etua ei käytännössä ole koskaan runkosarjassa.
Onko se sitten erilainen elämäntyyli, suuremmat pelimäärät, suomalaisuus vai kaikkien yhteissumma, mutta harvoin täällä ylipäätään pelipäivät aiheuttaa mitään suurta kiimaa. Hallille tulee arkena hyvä jos 1/3 osaa, kausareistakin jää usein arkipeleissä puolet kotiin vaikka paikka maksettu ja yleisömäärään lasketaan. Viikonloppuna vähän paremmin, mutta kovin laimeaksi jää katsomon puolella yleensä ottelutapahtumat pl. paikallispelit. Itse nähtynä ja koettuna verrokit futiksesta lähinnä Roomasta ja jääkiekosta Ruotsista ja Sveitsistä, niin kuilu on aivan käsittämättömän iso. Peleissä käyvien joukosta on huomattavasti suurempi prosentti niitä, joilla oma jengi on elämän ja kuoleman asia ja se näkyy. Tottakai näissäkin istuu hallissa ihan taviskannattajia, mutta vähintään kädet lyö yhteen fanipäädyn mukana jollei muuta.
Syitä on varmasti monia, mutta eiköhän tämä ole pitkälle monen asian summa. Liikaa otteluita, liikaa otteluita keskellä viikkoa, erilainen kulttuuri, lippujen hinnoittelu ja sitten myös yleinen paheksuminen kaikkea kannattajatoimintaa kohtaan. Bonuksena tähän vielä ”ajatteleeko kukaan lapsia?!” porukka ja soppa on valmis.
Jääkiekon MM-kisat, kiitos lippujen naurettavan hinnoittelun ja kaikenmaailman takaistujen tunnelmanluontien säälittävien yritysten takia tunnelmaltaan aivan paskat. Huomattavasti parempi tunnelma Pohjoiskaarteessa, kun Huuhkajat, jengi joka ei käytännössä ole koskaan menestynyt yhtään missään pelaa merkityksettömän lohkopelin jotain lilliputtimaata vastaan. Jopa lentopallo/koripallomaajoukkueen peleissä, joihin lippujen hinnat eivät ole lähelläkään mitä jääkiekon MM-kisoissa oli, selvästi parempi tunnelma. Ja syyllinen sama. Lippujen hinnoittelu ajaa ne ”tosifanit” pois ja kotiin katsomaan telkkarista ja paikalle saapuu muutaman pelin kaudessa käyvät ”turistit”, joita ei haittaa maksaa muutama satanen ottelutapahtumasta.
Liigassa lippupolitiikka ei ole ihan MM-kisojen vertaista ryöstöä, mutta ei olla kaukana, kun puhutaan sivujen istumapaikoista ja kioskihinnoista. Kun hallien täyttöaste on mitä on, pitäisi suurimman osan hallin paikoista olla niitä superhalpoja, eikä toisin päin. Nyt alkaa myös olla trendi se, että ne kannattapäädyt ja seisomakatsomot kutistuu koko ajan ja hinnat nousee myös jatkuvasti. Ottelutapahtumat alkavat kokonaisuutena maksaa sen verran, että järkevämpi käydä vaan muutaman kerran kaudessa ja katsoa muuten kotoa käsin. Kausarit auttavat jonkin verran, mutta yleisesti ottaen ihmisillä on taloudellisesti aika haastavaa, eikä sen muutaman satasen laittaminen kerralla ole enää kaikille mahdollista.
Pikkuhiljaa lähennytään Amerikan meininkiä ja katsomoon pääsee kaikkein etuoikeutetuimmat ja köyhät katselee kotona. Lopputulos on sama kuin MM-kisat viimeksi. DJ:t kääntää voluumia isommalle ja koittavat luoda tunnelmaa kun sitä ei muuten ole. Lippujen hinnat jatkaa nousua, koska koko ajan pienempi joukko käy peleissä.
Pahoittelut synkistelystä, lopetetaan tosiaan posiin, hienoa toimintaa eilen Osasto41 ja Ultras06 (sekä Red Army ja muut vaasalaiset), näitä tarvitaan. Olkoon tämä osoitus myös siitä, että kaikki eivät ole luovuttaneet ja Osaston osalta voisin jopa sanoa, että toiminta on vain menossa eteenpäin koko ajan, toivottavasti tämä haastaa myös muita vastaamaan huutoon. Yleisellä tasolla olen pessimistinen kehityksen suhteen, mutta toiveikas siinä mielessä, että mistään mahdottomuuksista tässä ei puhuta, kuten eilinen jälleen osoitti.
Lopuksi todettakoon vielä, että en tuomitse kenenkään tapaa kannattaa tai käydä pelissä, yhtälailla seurat tarvitsee niitä tuloja parhailta paikoilta, ravintolapöydistä ja aitioista, taitaa olla jopa suurin osa mitä näistä tulee. Siellä saa myös hiljaa istua ja nauttia vaan pelistä omaan tyyliin. Oma toiveeni koskeekin kannattapäätyjen merkittävää laajentamista ja näiden osalta lippujen hintojen merkittävää laskua, jotta joka pelissä olisi paikalla mahdollisimman iso ja äänekäs joukko, joka luo ns. ”Baseline”- tunnelman halliin, jonka päälle on helpompi rakentaa. Ja mukuloita sekaan vaan rohkeasti, siellä on nykyisetkin kannattajat kasvaneet ja ihan hyvin selvisivät, vaikka oli ääntä ja jopa rumaa kielenkäyttöä.