Kyllähän Nurmi tykkää shokeerata, ja on se tavallaan hänen työtäänkin, klikkejä toimittajat kuitenkin tarvitsevat ja klikkejä tuolla linjalla tulee. Se on sitten katsojan silmässä kuinka vastuullista se on. Minun mielestäni iltapäivälehdet ovat ampuneet yli mitä tulee Venäjästä raportoimiseen - se määrä mitä Putin on ollut erityisesti Iltalehden lööpeissä viimeisen kolmen vuoden aikana on aivan käsittämätön, jopa näinä poikkeusaikoina. Puhumattakaan siitä, että iltapäivälehdissä tunnutaan uutisoivan joka saatanan lässytys minkä joku Zaharova, Medjedev tai muu läpijuoppo päästää suustaan. Pelaa mielestäni täysin kyseisen roistovaltion pussiin. (Tai sitten vähän "kevyemmästä päästä": minkä helvetin takia Suomessa uutisoidaan esimerkiksi venäläisten hiihtäjien mielipiteitä suomalaisista tai muista pohjoismaalaisista hiihtäjistä, ketä hittoa kiinnostaa?)
Edit: Esim. juuri puoli tuntia sitten Iltalehti on lisännyt etusivulleen uutisen, jonka otsikko kuuluu: "Venäjän propagandisteilta järjetön selitys Suomen liittymisestä Natoon". No siellä on joku kylähullu Venäjän televisiossa selittänyt kuinka suomalaiset ja ruotsalaiset liittyivät Natoon jonkun kokaiinilastin vuoksi. Miksi tällaisia horinoita pitää Suomessa julkaista? En kerta kaikkiaan ymmärrä journalistista perustetta. Kyllä se nyt jo muutenkin Suomessa tiedetään, että sekaisin ollaan rajan takana.
Se on lopulta aika hento raja, onko tämä Nurmen harjoittama linja kansan valppaana pitämistä vai pelon lietsontaa. Oma mielipiteeni on se, että kansa on kyllä niin valppaana kuin sen tarvitseekin olla, ja Nurmen linja kallistuu vähän enemmän tuonne jälkimmäisen puoleen. Koska se myy.