Täytyy oikein lähteä kommentoimaan, oli hieno esitys Saipalta ja muutenkin viihdyttävä peli. Vierasjoukkue pelasi rohkeasti ja tosissaan haki niitä ratkaisuja.
Ilveksen pelissä huomio kiinnittyi tehottomuuteen, päätä hakattiin seinään varsinkin toisen erän 5-3 yv:ssä oikein kunnolla. Mielikuvituksesta ei ollut tietoakaan, pahimmillaan tilanne kulminoitui Lumme-Slovak-pariskunnan keskinäiseen neljään tai viiteen peräkkäiseen syöttöön n. 3 metrin välimatkalla. Pisteitä täytyy rehellisyyden nimissä toki jakaa Zeppille, monta komeaa pelastusta, piti ilmiön kentän aika tehokkaasti nollilla.
Lopulta Perttukin sai sen yhden väsättyä ja komeasti väsäsikin. Ei ehkä kolmen IS-tähden arvoisesti, mutta komeasti joka tapauksessa.
Yksilöistä mieleen jäi Raipen suuri aloitusvoittojen määrä, Jääskeläisen pari nousua ja Slovakin rohkeus kiekon kanssa. Saipan pisteet Koskenkorvalle ja Zeppille. Pelotti joka kerta kun vieraitten kultakypärä viiletti kiekon kanssa.
Ja täytyy kai tapauksesta "pauliina-anttila" jotain todeta.
Jatkoajan kolumnissa seuraavaa:
Tilanne lähti käyntiin SaiPan maalin takana, jossa pelaajat tökkivät toisiaan. Sen jälkeen Anttila pudotti hanskansa ja Levokari vastasi. Tämän jälkeen Anttila luisteli Levokarin perässä ja Levokari vain peruutteli. Kun tuomarit tulivat väliin, Levokari lähti kohti jäähyaitiota ja Anttila suunnisti SaiPan vaihtoaition eteen. Anttila kertoili tarinoitaan aitiolle ja näytti muun muassa hauistaan.
Tekstissä on virhe, Anttila provosoi Levokaria selvästi, mutta tosiasiassa Levokari oli se, joka ensin hanskat tiskiin heitti. Videolta tuli tilanne pariin kertaan katsottua kun livenä pääsi ohi silmien. Levokari heitti hanskat, jonka jälkeen Anttila seurasi perässä ja riisui kypärän johon Levokari taas vastasi.
Tuskin ottelu siihen ratkesi mutta sytytti ainakin yleisöä ja jollain tavalla myös kotijoukkuetta samaan aikaan alkaneeseen 5-3 yv:hen.
Levokarin toimia en sinänsä ihmettele, tajusi vain ajoissa lopettaa hölmöilyn vaikka hanskat itse heittikin. Kuten edellä todettiin lappeenrantalaisilla ei ole varaa menettää niinkin suuren roolin peluria.
Vaikkei Levokarin rooli pisteiden valossa iso olekaan, niin minuutteja miehelle kertyy joka tapauksessa varmasti joukkueen pakistosta suurin määrä.