@Potku : haluaisin uskoa ja toivoa kaikkien ymmärtävän, että tälle kaudelle jouduttiin reilulta takamatkalta (näkyi mm. yhteistyökumppaneiden hankkimisessa jossa on onnistuttu siitä huolimatta todella hyvin) ja että Liiga-nousijoiden ensimmäiset kaudet ovat muutenkin haastavia (lisätietoja Mikkelistä, Vaasasta tai Kouvolasta). Kun siihen vielä lisää sen, että Espoossa on asioita männä vuosina tehty johtotasolla enemmän pieleen kuin oikein, toivoisi - ja ehkä jopa olettaisi - että ihmisillä olisi hieman enemmän malttia kuin mitä nyt on ollut eikä asioita vedettäisi heti negatiiviseksi (en viittaa tällä sinuun).
Annan esimerkin kun puhutaan taloudesta: Hesari on kirjoittanut Amin vahvistamana että tapahtumaan liittyvät kustannukset per ottelu ovat olleet isommat kuin mitä on odotettu (tällä viittaan tuohon takamatkaan) ja että tuotto per lippu on hieman budjetoitua vähemmän. Missään - toistan ei missään - ole sanottu että esim. kokonaistuottojen osalta ollaan budjettia jäljessä mutta silti täältä voi lukea miten talous on kuralla, ketään ei hankita, ei tästä tule yhtään mitään ja Liigassakin ollaan vasta sijalla 8. Ahokaan ei perkele heitä edes fläppitaulua kentälle, kenkää kaikille! (Veikkaan edelleen että tällä kaudella tehdään taloudellisesti tappiota ettei jää sanomatta)
Tottakai tässä eletään mukana tunteella, toiset enemmän ja toiset vähemmän ja minuakin vituttaa tämänhetkinen peli-ilme. Ja kyllä, minäkin haluaisin ykkössentterin, kiekollisen pakin, mestaruuksia, lisää legendoja, lisää omia junnuja (tulee kyllä, odottakaa 2-3 vuotta), kultaa ja mirhamia mutta kun tätä palstaa lukee tällä hetkellä, luulisi että meillä pakka on vähintään yhtä sekaisin kuin vaikkapa Jukureilla tai Pelicansilla. Parannusehdotuksia saa ja pitääkin esittää, siitä ei ole kyse. Väitän että minut paremmin tuntevat tietävät minun antavan tarvittaessa kyllä niin rakentavaa palautetta kuin kritiikkiäkin asianomaisille tahoille. Nyt jotenkin vaan toivoisi hieman malttia, kyllä tästä hyvä tulee kunhan se 2-3 vuotta pohjaa vielä rakennetaan.