Ketkä menestyvät pudostuspeleissä?

  • 4 380
  • 55

Lare

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
HPK:n mahdollisuuksia pudotuspeleissä käsittelevän aiheen innoittamana avata aiheen, jossa arvioidaan kaikkien liigajoukkueiden iskukykyä pleijareissa, joissa joukkueen henkinen selkäranka ja maalivahtipeli nousevat vielä astetta tärkeämpään asemaan. Seuraavassa minun arvioni.

Kovimmat pleijarijoukkueet:

1. Tappara - Viime kaudella uudelleen menestymään oppinut iso, vahva ja taitava joukkue, jolla on maalivahtipeli kunnossa. Joukkue yhtenäinen, sillä kirvesrinnat menettivät kesällä muihin huippujoukkueisiin verrattuna vain vähän profiilipelaajia.

2. Jokerit - Pettymysten kautta menestykseen. Viime kevään katkerat muistot ovat lujittaneet joukkuetta. Hyökkäyksessä on runsaasti huipputaitoa, mutta Pakaslahti ja Aalto nousevat puolustavina hyökkääjinä tärkeään rooliin pleijareissa ja tasapainottavat materiaalia. Maalivahtipeli kunnossa.

3. HPK - Rankingin kärkikaksikosta on niin iso pudotus seuraavaan, että kolmossija pitäisi oikeastaan jättää tyhjäksi. Vauhti- ja taitokiekosta elävä HPK menettää asemiaan ehkä eniten pudosutpelien alkaessa, mutta joukkueen taitotaso on niin huikea, että ilman täydellistä romahdusta se on vaarallinen myös kauden tärkeimmissä mittelöissä. Erikoistilannepelaaminen on kunnossa, mutta puolustuksen merkitystä korostavissa pudotuspeleissä maalivahtipeli voi olla se akilleen kantapää, johon joukkue kaatuu. Joukkue voittaa runkosarjassa usein usean maalin erotuksella vastustajan - miten osaa vääntää selkärankaa ja kärsivällisyyttä vaativat pudotuspeliottelut voittoon? Voi yllättää suuntaan jos toiseen.

4. Kärpät - Tämän hetken kuntopuntarin ykkösnimi on pelannut kaksi loistokevättä perätysten, joissa Korhonen on ollut todella isossa roolissa molemmila kerroilla. Varsinkin viime keväänä Jokereita vastaan Korhonen oli kaikki kaikessa. Tänä vuonna Korhonen saanut kaverikseen todella varmasti pelanneen Thomasin. Maalivahtikaksikko onkin pudotuspeleissä aivan liigan terävintä kärkeä. Joukkueen runko on tottunut pelaamaan tiukoissa paikoissa, sillä liigakarsinnat ovat raadollisuudessaan monella tavalla jopa mitalipelejä raastavampia. Joukkue on oppinut viime aikoina kääntämään tiukkoja pelejä maalin voitoksi, mikä on hyvää harjoitusta kevääseen. Materiaalissa löytyy leveyttä hyökkäyksen osalta, mutta takalinjoille on tilausta kokeneelle ja varmaotteiselle kiekolliselle liiderille.

5. TPS - Kestomenestyjä on saamassa rivinsä kuntoon tälläkin kaudella. Maalivahtipeli on loistavaa. Alatalo on kultaakin kalliimpi pudotuspeleissä ja Koivu saattaa kehittyä kevääseen mennessä ratkaisijaksi. Umpisurkea ylivoimapeli laskee sijoitusta rankasti. Mikäli ylivoima saadaan toimimaan, nousee sijoitus tässä rankingissa askelman-pari.

6. Blues - Salonoja on ostanut Stapletonin ja Kohnin myötä Espoon kurssin nousujohteiseksi nyt runkosarjassa, mutta kannettu vesi ei kaivossa pysy, kuuluu vanha sanonta. Joukkue on edelleen täysin ulkomaalaisten pelaajien varassa, eikä sillä reseptillä käännetä tahtopelejä voitoksi. Erikoistilannepelaaminen on koko kauden osalta heikkoa, nykyinen tila on arvoitus allekirjoittaneelle. Myllys ei ole enää huippuvuosien vedossa ja puolustuksessa on ongelmia. Valmennus ja ykköskenttä ovat ajan tasalla.

7. Pelicans - Elorannan viisivuotinen (?) projekti Pelicansin peräsimessä sai kruununsa nyt syksyllä. Pelicans ei missään vaiheessa romahda, mutta tahti hiipuu hiljalleen päivien pidentyessä. Kuivalainen jälleen hiipumassa. Valttina yhtenäisyys ja tasaisuus, mutta särmän puute nakertaa tämän kuntopuntarin heikommalla puoliskolla majailevan joukkueen iskukykyä tiukoissa paikoissa.

8. Ilves - Raipeen voi luottaa kuin peruskallioon ja Viitakoski on vahva pelote ketä tahansa vastaan, mutta sitten eväät onkin jo syöty. Erikoistilannepelaaminen ei säväytä, eikä maalivahtipeliin voi tukeutua vaikeina aikoina. Kotiotteluissa vahva, jonka myötä voi yllättää, jos yllättää.

9. SaiPa - Pudotuspeleissä piskuinen ja taisteleva SaiPa, Machulda lisämausteenaan, on yllättävän kitkerä vastus kenelle tahansa. Tästä kielii myös joukkueen yllättävän hyvät tulokset vieraspeleissä. Maalivahtipelissä potentiaalia.

10. Ässät - Yllätysvalmis kotona ja Mogerin arvo kasvaa pudotuspeleissä. Pelaa välillä todella tiukkoja otteluita vahvempiaan vastaan, mutta tasaisuutta olisi löydyttävä. Vierasottelut valtaisa ongelma.

11. HIFK - Nykyisellä kokoonpanolla HIFK:ssa ei ole potentiaalia sen paremmin pudotuspeleissä kuin runkosarjassakaan. Zidlicky varaan voi laskea paljon, mutta tällaisen taakan alla lyyhistyisi moni kovempikin pelimies.

12. JYP - Taso laskee totutusti kevättä kohti ja Ton suuntaa hiljalleen katseensa tuleviin kausiin leveämmän leivän ääressä. Joukkueella ei luonnetta pudotuspeleihin.

13. Lukko - Liian kokematonta, liian köykäistä. Jo pudotuspeleihin pääsy olisi niin iso lottovoitto, ettei pelaamisesta tulisi sen jälkeen mitään, vaan saavutusta juhlittaisiin seuraavan kauden alkuun asti.
 

Atte

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Ilves ja Tampere United
En nostaisi Kärppiä noin ylös listassa. Täytyy muistaa, että viimevuotinen Jokereiden tiputtaminen oli suureksi osaksi Jokerien huonoutta. Ei silti, kyllä Kärpät on kova jengi kelle vaan vastukseksi. Kärppien materiaali ei ole kummoinen ja taso tippuu kovasti Thomasin, Palsolan, Lieversin ja Pirjetän jälkeen. Ei tarpeeksi fyysisiä pelaajia joita tarvitaan pitkissä playoff sarjoissa.

Ilveksen nostaisin korkeammalle onhan siellä sentää kovat ykkös ja kakkoskentät. Maajoukkuetason pelaajia (jotka ovatkin pelanneet maajoukkueessa enemmän kuin vain yhden pelin) löytyy kahteen kenttään. Helminen ja Nieminen ehdottomat pelinrakentajat. Salmelainen ja Nikander (vaikkei jälkeenmainittu olekkaan maajoukkuetasoa) ovat Sm-liigan nopeimmat luistelijat. Viitakoski ja Vopat: väkivahvat vääntäjät. Mittinen on maajoukkuetason pelaaja vaikka ei mahdukkaan kahteen ekaan kenttään. Ja kun Nikko saadaan terveeksi, ylivoimakin alkaa luistamaan. Maalivahtipelikään ei ole ongelma, kun Racine saadaan kuntoon. Pienen hiipumisen jälkeen Ilves nousee vielä tällä kaudella viiden sakkiin runkosarjassa.:D
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Viestin lähetti Lare

6. Blues - Salonoja on ostanut Stapletonin ja Kohnin myötä Espoon kurssin nousujohteiseksi nyt runkosarjassa, mutta kannettu vesi ei kaivossa pysy, kuuluu vanha sanonta. Joukkue on edelleen täysin ulkomaalaisten pelaajien varassa, eikä sillä reseptillä käännetä tahtopelejä voitoksi. Erikoistilannepelaaminen on koko kauden osalta heikkoa, nykyinen tila on arvoitus allekirjoittaneelle. Myllys ei ole enää huippuvuosien vedossa ja puolustuksessa on ongelmia. Valmennus ja ykköskenttä ovat ajan tasalla.

Ostanut kurssin nousujohteiseksi. Hienoa Lare, hienoa!
Ja mitä tulee tuohon ykköskentän varassa menemiseen, et voisi enempää olla väärässä. Jokainen kenttä pystyy ratkaisuihin hyökkäyspäässä, viime peleissä ollaan oltu paljolti Krykovin kentän varassa. Ja tämä Caloun-Stapleton-Kohn ketju todennäköisesti hajotetaan. Josta sitten jakautuu tehoja roimasti lisää kahteen kenttään, kolmos- ja neloskentällisten onnistuessa aina välillä.

YV peli pn olllut huonoa, ajoittain kuitenkin toiminut hyvin.
Ja Myllys kyllä on todella kovassa vireessä vieläkin, Bluesin paras pelaaja tähän mennessä. TPS-pelin kaltaisia pelejä sattuu hyvillekkin häkkäreille.

Bluesin ainoa ongelma tällä hetkellä on puolustuspeli. Joka kaipaa fyysistä ja kiekollisen pelin taitavaa pakkia.

Ja Kärpät oli tyyliikkäästi omassa listassa korkealla ja kun otetaan kärpistä huomioon, niin Kärpät ovat periaatteessa olleet yhden miehen varassa viime peleissä. Sakke Palsolalle kaikki kunnia.

Minun listani menisi näin:

1. Tappara
2. Jokerit
3. TPS
4. HPK
5. Blues
6. Ilves
7. Pelicans
8. Kärpät
 
Viimeksi muokattu:

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Pudotuspeleissä pärjää aina hyvin puolustavat joukkueet. Näin HPK:lle voi tulla noutaja yllättävänkin aikaisin. Tapparan betoni on tietysti vaikea murrettava kenelle tahansa.
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Voi luoja...Lare, en suosittele lätkäjournalistiksi ryhtymistä, olisit samaa tasoa Anu Saukkosen kanssa ja se ei ole paljoa se.

Kuningas sanoikin kaiken oleellisen joten ei siitä sen enempää.

Kultaista kotiinpäin vetoa ja totaalista puusilmäyttä muitten osalta, ei ole kovin vahva resepti 'objektiiviselle' analyysille.
 

JanJ

Jäsen
Viestin lähetti kuningas
Ja tämä Caloun-Stapleton-Caloun ketju todennäköisesti hajotetaan. Josta sitten jakautuu tehoja roimasti lisää kahteen kenttään, kolmos- ja neloskentällisten onnistuessa aina välillä.
Onko Bluesiin tullut jo toinenkin Caloun?
Vai onko Marketa vetäissyt kamppeet niskaan?
 

ks

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät,HPK
Sinänsä ihan mielenkiintoisia ajatuksia.Oma häntäkin kivasti nousee siinä sivussa.

Jos nyt kumminkin pelattaisiin nämä turruttava runkosarja ensin loppuun.Silloin luulisi olevan selvää ketkä siellä pleijareissa loppujen lopuksi pelaavat.Kaikkihan loppuu loppujen lopuksi.Jopa sm-liigan runkosarjakin.
 

sampio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Menestyvin, sympatiat muille hyville.
Viestin lähetti kuningas

Ja tämä Caloun-Stapleton-Caloun ketju todennäköisesti hajotetaan.

Myönnän heti alkuun, että tämä viesti menee viilailun puolelle. Pisti vaan silmään tuo Calounin Janille osoitettu luottamus Bluesin ykkösnyrkissä. Mutta mikäs siinä, antaa pojan pelata. Jos ketju taas hajoitetaan, niin mahtaa olla Stapletonilla yksinäinen fiilis hyökkäyspäässä.

Edit. Juups, JanJ ehti viilailemaan ensin.
 

Ettan

Jäsen
Suosikkijoukkue
H.I.F.K
Ei millään pahalla , mutta

eikö ole aika turhaa ryhtyä vatvomaan pleijjari pelejä ennen joulu taukoa?

jos nostetaan tämä ketju esiin kun sen aika on.
 

Lare

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Viestin lähetti Daespoo
Kultaista kotiinpäin vetoa ja totaalista puusilmäyttä muitten osalta, ei ole kovin vahva resepti 'objektiiviselle' analyysille.

Missä lukee, että kirjoitukseni tulisi olla objektiivinen analyysi? Kirjoitin sen täysin omasta subjektiivisesta näkökulmastani. Kotiinpäin vedin täysin tietoisesti. Sopii tehdä oma lista, kun minun lista ei miellytä.

Ymmärrän kyllä Bluesin kannattajan voimakkaan reagoimisen, kun en kirjoituksessani kohdellut joukkuetta silkkihansikkain. :)
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Viestin lähetti JanJ

Onko Bluesiin tullut jo toinenkin Caloun?
Vai onko Marketa vetäissyt kamppeet niskaan?

Viestin lähetti Sampio


Myönnän heti alkuun, että tämä viesti menee viilailun puolelle. Pisti vaan silmään tuo Calounin Janille osoitettu luottamus Bluesin ykkösnyrkissä. Mutta mikäs siinä, antaa pojan pelata. Jos ketju taas hajoitetaan, niin mahtaa olla Stapletonilla yksinäinen fiilis hyökkäyspäässä.

Edit. Juups, JanJ ehti viilailemaan ensin.


Nonniiin! Ajatuksissani taas kirjoitellut. Korjasinkin tuon sitten samantien.
 

JPL

Jäsen
No niin no...

Tällä hetkellä Kärpät tosiaan on kuntopuntarin kärjessä, HPK:n, TPS:n ja Tapparan kanssa.... Uskon itsekkin, että Kärpät saattaa keväällä jälleen olla yllättävän kova, mutta ensin tässä kannattaisi hankkia kunnolliset asetelmat niihin peleihin. Viime kauden tapaisen yllätyksen varaan ei kannattaisi kevään pelejä perustaa, vaan ennemminkin nyt pitäisi taistella kotiedusta jo pleijareihin mentäessä.

Sinänsä huvittaa, jos esim. Tampereen mies (Atte) sanoo, että viime kausi oli suurimmaksi osaksi Jokereiden huonoutta....höpö höpö... Kärpät osasi pelata play off kiekkoa, Jokerit ei. Joissain peleissä Korhonen piti välillä Kärppiä pystyssä, mutta kokonaisuutena Kärpät oli ainakin musta-keltaisten lasien läpi juuri tuon verran parempi joukkue... harmi että sairastumiset ja loukkaantumiset eivät mahdollistaneet enää TPS:n kanssa taistelua tasapäisesti.

Kuningas sitten sanoo, että viime pelit on ollut ainoastaan Palsolan ansiota... montakos Kärppä-peliä viimeisestä kahdeksasta olet nähnyt? Kärpillä on ratkaisijoita tällä hetkellä tasaisesti kahdessa kentässä, kahden muun roolituksen ollessa selkeästi "ei-ratkaiseva". Nostan hattua Bluesin nousulle liigan tyvipäästä keskikastiin... arvostan tyyppejä, jotka näkevät saman tapahtuneen myös TPS:lle ja Kärpille.

Kärjessä epäilemättä porskuttaa Tappara ja Jokerit.

Sen jälkeen Kerho sekä Blues, TPS ja Kärpät. Uskoisin että nämä taistelevat loppuun asti kotiedusta tiukasti.. kaksi saa, kaksi ei.

Kaanien epäilen jopa tippuvan taistelemaan viimeisistä pleijari-paikoista Ilveksen ja JYP:n kanssa.

Sen jälkeen näyttäisi tulevan pitkä väli. Jos HIFK saa pelin uomiin ja Ässät jaksaa taistella joka pelissä täysillä, näillä on teoreettiset mahdollisuudet viimeiseen pleijari-paikkaan. Lukko ja Saipa jää kyydistä viimeistään keväällä. (Jos nyt mitään mullistavaa ei tapahdu)

Nämähän nyt ovat täysiä spekulointeja, mutta tällä hetkellä tuntuu nyt tältä.
 

Tunkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flonaldo imee.
Re: Ei millään pahalla , mutta

Viestin lähetti Ettan
eikö ole aika turhaa ryhtyä vatvomaan pleijjari pelejä ennen joulu taukoa?
jos nostetaan tämä ketju esiin kun sen aika on.

Ylläolevan lauseen nostin esiin ainoastaan siinä piilevien virheiden vuoksi.

Pudotuspelit ovat runkosarjan jälkeen vuorossa. Erikoista on, että kävi runkosarjassa miten vaan, mestari voi löytyä etukäteen heikommasta joukkueesta. Asiaan vaikuttaa kaikenlaiset loukkaantumiset yms. Tappara on kieltämättä kova, mutta kuinka kova se on, jos Janne Ojanen ja Tom Draper ovat yhtäaikaa kaukalosta pois? Mitkä ovat Jokerien mahdollisuudet, jos pari keskushyökkääjää loukkaantuu? Yhdeltä hämäläisjoukkueelta puuttuu tällä hetkellä ykköskeskushyökkääjä, ykkösmaalivahti, kakkoskeskuhyökkääjä ja neloskeskushyökkääjä. Voittoja tulee silti, sarjakärjessäkin tämä joukkue on hiljattain nähty. Hyvä on, voin paljastaa. HPK:sta on kyse. Kuinka kova joukkue olisikaan, jos kaikki miehet olisivat remmissä? Siksi en aivan usko tuohon keväällä heikentymiseen.

Mitä pudotuspelien fyysisyyteen tulee, se on aika lailla median keksimä sanontatapa. Eivät ne pelit sen fyysisempiä ole. Niissä on ehkä enemmän panosta, joten tarkempaa peliä pelataan. Jos vauhtijoukkue pitää kovaa luistelua ja kiekon siirtelyä yllä, vastustajan on erittäin hankala pelata fyysistä pudotuspelikiekkoa. Eiköhän tärkein tavoite olisi ottaa vastustajalta kiekko pois ja tehdä maali, pari enemmän.

Taidetaan Hämeenlinnassa juhlia Suomen mestaruutta keväällä.
 

belenos

Jäsen
Suosikkijoukkue
RAUMAN LUKKO
Lukko ainakin tavoittelee kotietua.
tai no Ässistä olis ainakin tarkotus mennä ohi :)
 

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Turhan päiväistä jauhamista...

Aikakirjoihin on merkitty jo kauan sitten, miten Tappara tulee voittamaan Jokerit finaaleissa...
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Re: No niin no...

Viestin lähetti JPL

Kuningas sitten sanoo, että viime pelit on ollut ainoastaan Palsolan ansiota... montakos Kärppä-peliä viimeisestä kahdeksasta olet nähnyt? Kärpillä on ratkaisijoita tällä hetkellä tasaisesti kahdessa kentässä, kahden muun roolituksen ollessa selkeästi "ei-ratkaiseva". Nostan hattua Bluesin nousulle liigan tyvipäästä keskikastiin... arvostan tyyppejä, jotka näkevät saman tapahtuneen myös TPS:lle ja Kärpille.


En ole nähnyt en. Mutta missä olisi Kärpät ilman Palsolan maaleja?
Toki arvostan Kärppien nousua, mutta tässä oli pointtina se, että miten korkealla Kärpät olisi ilman noita Palsolan maaleja? Olisiko joku muu pystynyt samaan suoritukseen jos Palsola olisi jatkanut varjojen mailla??
 

Juhaht

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Toisaalta tämä aina esiin tuleva "yhden ketjun varassa oleminen" tai "yhden miehen varassa oleminen" on pelkkää silmänlumetta. Nämä yksittäiset miehet ja ketjut ovat samalla tavalla osa joukkuetta, kokonaisuutta, kuin muutkin siinä pelaavat äijät. Sikäli on turhaa sanoa Kärppien olevan Palsolan varassa, ehkä joku toinen olisi tehnyt samat maalit samoista paikoista, ehkä ei. Kuitenkin ne maalit ovat jonkun Kärppäpelaajan mailasta syntyneet, ja se se pääasia on.

Sama pätee Bluesin ykkösketjuun.
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Tällä hetkellä näyttäisi tältä.

1.) Tappara
-Ylivoimainen mestarisuosikki nro 1. Joukkue on kuin tehty pudotuspeleihin ja kävelee finaaleihin puolivaloillakin.

2.) HPK
-Lähtee haastamaan Tapparaa. Tommi Santalan poissaolo keväällä olisi paha - kenties mestaruuden ratkaiseva - takaisku Kerholle. Selkeä haastaja kuitenkin siipirikkoisenakin liigan tehokkaimmalla ja parhaalla hyökkäyskalustollaan.

3.) Tyhjää ----------

4.) TPS
-Kolmen viime kauden mestari tekee tuloaan onnistuneiden loistohankintojen myötä. Jos ja kun saa vielä lisäapua ulkomaalaisten muodossa sentteriosastolle ja puolustukseen, niin taistelee mestaruudesta jälleen. Tällä hetkellä kuitenkin vielä selkeästi ykkös-suosikkien takana.

5.) Blues
-Loistava ulkomaalaistrio ja muutenkin materiaali on varsinkin hyökkäyspään osalta huippuluokkaa. Puolustus on pieni kysymysmerkki, mutta maailman paras puolustaja, Jiri Vykoukal, sekä maaginen maailmanmestari -maalivahti, Jarmo Myllys, pitävät omat puhtaina.

6.) Pelicans
-Kurinalainen Elorannan näköinen joukkue. Ottaa kotiedun, mutta näillä näkymin kyykähtää semeissä Tapparalle, tai Kerholle. Pelityyli ei sovi parhaalla mahdollisella tavalla kummallekkaan joukkueelle.

7.) Jokerit
-Periaatteessa potentiaalinen yllättäjä ainakin välieriin asti, jos saa säilytettyä yläkanttiin menneen alkukauden aikana hankkimansa kotiedun. Vauhti ei riitä aivan mitaleille asti, mutta kyttää tiukasti takana, jos joku suosikki sattuu pullahtamaan. Umpisurkealle ylivoimapelille on tehtävä jotain, tai välierät jäävät jälleen haaveeksi.

8.) Ilves
-Kokeneet Helminen, Nieminen ja Viitakoski nostavat pudotuspeleissä selkeästi tasoaan. Tämän kauden parhaaksi puolustajaksikin ounasteltu, Matt Smith, nousee isoon rooliin keväällä. Vaarallinen joukkue, jos saa tilaa ja pääsee jauhamaan pleijareissa tärkeää ylivoimapeliä.

9.) Kärpät
-Ei yllättäne tänä vuonna, etenkin kun joutuu heti alkuun Tapparan, HPK:n tai TPS:n kyytiin.

JYP, HIFK, Ässät, SaiPa, Lukko
-Näillä näkymin en jaksa uskoa joukkueiden yltävän pudotuspeleihin asti.
 

Tunkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flonaldo imee.
Re: Re: No niin no...

Viestin lähetti kuningas
En ole nähnyt en. Mutta missä olisi Kärpät ilman Palsolan maaleja?
Toki arvostan Kärppien nousua, mutta tässä oli pointtina se, että miten korkealla Kärpät olisi ilman noita Palsolan maaleja? Olisiko joku muu pystynyt samaan suoritukseen jos Palsola olisi jatkanut varjojen mailla??

Minkälaisen teorian kehität Bluesin muutaman ottelun hyvästä nousuputkesta? Missä olisi Blues ilman Tero Lehterän "elämänsä kevättä"?

Rasti seinään: kerrankin yhdyn juhaht:n mielipiteeseen.
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Re: Re: Re: No niin no...

Viestin lähetti Tunkki


Minkälaisen teorian kehität Bluesin muutaman ottelun hyvästä nousuputkesta? Missä olisi Blues ilman Tero Lehterän "elämänsä kevättä"?

Rasti seinään: kerrankin yhdyn juhaht:n mielipiteeseen.

No tämä "muutaman" ottelun nousuputki johtui kieltämättä, Ladislav Kohnin ja Mike Stapletonin tulosta joukkueeseen.
Ja joukkueen itseluottamuksen noususta.
Palaset katso loksahtivat paikoilleen.
 

sojuz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit, TPS
jalat, jalat, jalat...

Tekee mieli lainata Pappa Jursinovin lempihokemaa, sillä se joukkue, jolla "jalat" toimii rankan pudotuspelirumban aikana, menee pitkälle. Jotta "jalat" pysyvät käynnissä, pitää seuraavien asioiden olla kohdallaan:

1. Vastuunkantajia pitää löytyä kaikista neljästä kentästä- enkä tarkoita, että kaikkien kenttien pitää pystyä sylkemään maaleja, vaan enemmänkin sitä, että peliaika jakaantuu riittävän tasaisesti. Tämä muodostunee muiden paitsi Jokerien ja Tapparan akilleen kantapääksi, vaikka joskus "henkimaailman hommilla" onkin ihmeellisiä vaikutuksia joukkueen menestymiseen tämän asian suhteen.

2. Pysytään poissa jäähyboksista eikä oteta typeriä ottelu- ja pelirangaistuksia. Kurinalaisuus vaikuttaa peluutuksen tasaisuuteen (alivoimamiehistö nääntyy) ja pelaavan kokoonpanon pysyvyyteen (varamiehiä pelaajalistan täytteeksi). Tästä on historiassa osoituksia kaikenmaailman "sodanjulistuksineen" ym.

3. Valmennusjohto on uskaltanut vetää kuntoharjoitteita riittävän pitkälle kauteen. Ei fysioterapeutitkaan ihmeitä tee, jos pelataan joka tai joka toinen päivä.

Toki maalivahtipelillä ja ylivoiman tehokkuudella on merkitystä, etenkin yksittäisiä otteluita ratkaistaessa, mutta pitkällä marssilla...

Kovimmat playoff-joukkueet tämänhetkisten pelien perusteella (=jos pelattaisiin nyt) ovat varmaankin Tappara, joka jatkaa siitä mihin viime kaudella jäi ja Jokerit, jonka miehistö on aikalailla tasapainoinen. Jokerit tosin hakee vielä vähän tyyliään, kun on Sumon aikana keskitytty enemmän pelaamiseen.
ja
 

spoonful

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
1. on Tappara
Mitä väliä muulla sitten on. Millään muulla joukkueella ei ole mitään mahdollisuutta voittaa mestaruutta.
Jokerit lähti kauteen toisena suosikkina, mutta esim. jatkuvat tyhmästi otetut jäähyt tuhovat kaiken viimeistään finaaleissa, jos sinne asti edes pääsee.
 

J.Pursey

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NyR, Chelsea
KOHTA NÄHDÄÄN!

Kunhan Pentin lupaamat stuntit ja vahvistukset saapuvat, niin HIFK nousee runkosarjassa seitsemänneksi ja pleijareissa nämä stuntit vievät vastustajia kuin kuoriämpäreitä. HIFK voittaa Suomen mestaruuden 2002.

Sitten soi herätyskello ja huomasin ensimmäisen kerran Pentin tulon jälkeen että en nähnyt painajaista.

Todellinen lopputilanne play offsien jälkeen:
1. Tappara
2. Jokerit
3. HPK
4. Blues
5. TPS
6. Ilves
7. Pelicans
8. Kärpät
--------------------
9. JYP
10. HIFK
11. Lukko
12. Ässät
13. Saipa

HIFK saavutti tavoitteensa ja sijoittui 10 parhaan joukkoon.
 

mission16W

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, MUFC (sympatiat TPS)
Viestin lähetti Lare
1. Tappara - Viime kaudella uudelleen menestymään oppinut iso, vahva ja taitava joukkue, jolla on maalivahtipeli kunnossa. Joukkue yhtenäinen, sillä kirvesrinnat menettivät kesällä muihin huippujoukkueisiin verrattuna vain vähän profiilipelaajia.

2. Jokerit - Pettymysten kautta menestykseen. Viime kevään katkerat muistot ovat lujittaneet joukkuetta. Hyökkäyksessä on runsaasti huipputaitoa, mutta Pakaslahti ja Aalto nousevat puolustavina hyökkääjinä tärkeään rooliin pleijareissa ja tasapainottavat materiaalia. Maalivahtipeli kunnossa.

3. HPK - Rankingin kärkikaksikosta on niin iso pudotus seuraavaan, että kolmossija pitäisi oikeastaan jättää tyhjäksi. Vauhti- ja taitokiekosta elävä HPK menettää asemiaan ehkä eniten pudosutpelien alkaessa, mutta joukkueen taitotaso on niin huikea, että ilman täydellistä romahdusta se on vaarallinen myös kauden tärkeimmissä mittelöissä. Erikoistilannepelaaminen on kunnossa, mutta puolustuksen merkitystä korostavissa pudotuspeleissä maalivahtipeli voi olla se akilleen kantapää, johon joukkue kaatuu. Joukkue voittaa runkosarjassa usein usean maalin erotuksella vastustajan - miten osaa vääntää selkärankaa ja kärsivällisyyttä vaativat pudotuspeliottelut voittoon? Voi yllättää suuntaan jos toiseen.


Saanen yhä muistuttaa, että viime keväänä Jokerien piti olla varma mestariehdokas. Monella taholla (eikä yksin Helsingissä) oltiin sitä mieltä, että pleijarit voitaisiin jättää kokonaan väliin. Toisin kuitenkin kävi. Loukkaantumiset, motivaatio tai vain tuurikin voivat ratkaista yllättävän paljon. Olisin itse asiassa tavallaan yllättynyt jos sekä Jokerit että Tappara pääsisivät finaaleihin saakka.


4. Kärpät - Tämän hetken kuntopuntarin ykkösnimi on pelannut kaksi loistokevättä perätysten, joissa Korhonen on ollut todella isossa roolissa molemmila kerroilla. Varsinkin viime keväänä Jokereita vastaan Korhonen oli kaikki kaikessa. Tänä vuonna Korhonen saanut kaverikseen todella varmasti pelanneen Thomasin. Maalivahtikaksikko onkin pudotuspeleissä aivan liigan terävintä kärkeä. Joukkueen runko on tottunut pelaamaan tiukoissa paikoissa, sillä liigakarsinnat ovat raadollisuudessaan monella tavalla jopa mitalipelejä raastavampia. Joukkue on oppinut viime aikoina kääntämään tiukkoja pelejä maalin voitoksi, mikä on hyvää harjoitusta kevääseen. Materiaalissa löytyy leveyttä hyökkäyksen osalta, mutta takalinjoille on tilausta kokeneelle ja varmaotteiselle kiekolliselle liiderille.


Kärpät on kyllä turhan ylhäällä. Viime keväänä Jokerit hävisi ihan omaa huonouttaan, mutta nousu divarista oli tietenkin hieno juttu, varsinkin kun sitä jouduttiin niin monta kertaa uusiksi yrittämään. Tiukoissa peleissä pärjääminenkään ei paljon auta jos viime kevään TPS-sarjan tapaan mennään. Vastaan on toki tällä sarjasijoituksella tulossa kärkijoukkue, joten jos viime kevään yllätys pystytään uusimaan, mikä sen hienompaa.


5. TPS - Kestomenestyjä on saamassa rivinsä kuntoon tälläkin kaudella. Maalivahtipeli on loistavaa. Alatalo on kultaakin kalliimpi pudotuspeleissä ja Koivu saattaa kehittyä kevääseen mennessä ratkaisijaksi. Umpisurkea ylivoimapeli laskee sijoitusta rankasti. Mikäli ylivoima saadaan toimimaan, nousee sijoitus tässä rankingissa askelman-pari.


Olen ehkä väärä mies kommentoimaan TPS:n menestysmahdollisuuksia, mutta totean vain Tepsinkin olevan hurjassa vedossa. Kun Joseph saadaan takaisin, joukkue on ylivoimallakin pelottavampi. Jos joulutauolla tuodaan vihdoin se luvattu ykkössentteri, alkaa homma tosissaan kulkea. Muistutan myös, että esimerkiksi viime vuonna ei joulutauolla kovinkaan moni uskonut TPS:n mestaruusmahdollisuuksiin, ennen kuin peli yllättäen loksahti kohdalleen. Tilastot puhuvat puolestaan: kaksi tappiota viimeisessä 10 pelissä, neljä viimeisessä viidessätoista.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös