Ne kentälle viimeksi olleet sentterit eivät "loistaneet" b-pisteillä joten se saattaa olla tässä taka-ajatuksena. Eli käy esimerkiksi kaapimassa Liuksialan tai Henritiuksen aloitukset. Sunnuntain tilastoissa herrojen sarakkeissa 16.7% ja 27,8%...Hakanen laitaan ja Lahtinen ulos? Ööööösh. Eiks noita senttereitä ole jo ihan tarpeeksi kentällä? Lahtisen voisi ihan hyvin laittaa vetelee one-timereita kilpaa Kalan kanssa yv:lle. Tosin jonkun pitäisi osata laittaa niitä passeja lapaan. YV:tä voisi kanssa kokeilla hyvin neljällä hyökkääjällä, kuten varmaan jo kokeiltukin. Kaikki munat vaan samaan koriin. Sinne ei nyt tarvita ylimääräisiä surffareita kiertelemään. Vetoja vetoja!
Ja Lahtisesta ei ole ollut yhtään mitään iloa, päinvastoin. Aivan kauhea peli sunnuntaina.Ne kentälle viimeksi olleet sentterit eivät "loistaneet" b-pisteillä joten se saattaa olla tässä taka-ajatuksena. Eli käy esimerkiksi kaapimassa Liuksialan tai Henritiuksen aloitukset. Sunnuntain tilastoissa herrojen sarakkeissa 16.7% ja 27,8%...
Lahtinen on muuten todella hidas. Ei ehdi mihinkään. Hyvää reagointia.Ja Lahtisesta ei ole ollut yhtään mitään iloa, päinvastoin. Aivan kauhea peli sunnuntaina.
Kiekon kanssa myös todella haparoiva. Tuntuu, ettei ikinä saa kunnolla kiekkoa haltuunsa, vaan aina pomppii.Lahtinen on muuten todella hidas. Ei ehdi mihinkään. Hyvää reagointia.
Joo hyvä muutos myös mielestäni tuo Lahtinen -> Hakanen. Lahtinen ollut suorastaan pelottavan huono Hermestä vastaan. Ei Hakanenkaan tosin mitään ihmeempiä ole esittänyt, mutta ainakin tuo aloituksiin kaivattua osaamista.
Ja tämän muutoksen itse ainakin tekisin.. Koko kolmikko voisi hyvin istua katsomossa eikä se ainakaan joukkuetta heikentäisi.
Ratkaisuna ei toki voi olla Kalle Kangas. Virtala kehiin.Wehmas joutui tänään filaan eli eiköhän mies katsele torstain peliä katsomosta.
Kyllä.Tenhoa sisään ja Hakanen ulos. Toiveissa myös, että Liuksialan ketju saisi vähän enemmän peliaikaa kuin huimat 12 minuuttia mitä tänään...
"Ketterä x 2 + Espoo" vahvistukset?Jatkoajan huhujen mukaan ensi kauden puolustus voisi näyttää tältä:
Haakana - Tuomola
Forsblom - Keskitalo
Jeskanen - Salmela
Joku taisi huhuilla Ketterästä muutamaa pelaajaa ja espoosta kahta pelaajaa. Jos kaikki tulee, niin loput näistä luultavammin on hyökkääjiä ellei joku Rimpinen tule espoosta meille toiseksi maalivahdiksi."Ketterä x 2 + Espoo" vahvistukset?
Espoosta "vapautui" Mestis tasolle suurin osa pelaajista.Ketterän miehet ovat pelimiehiä mille tahansa Mestis joukkueelle.Joku taisi huhuilla Ketterästä muutamaa pelaajaa ja espoosta kahta pelaajaa. Jos kaikki tulee, niin loput näistä luultavammin on hyökkääjiä ellei joku Rimpinen tule espoosta meille toiseksi maalivahdiksi.
Edit. Ellei joku Viirret tule vielä?
Toivottavasti mahtuu niin on ainakin yksi pelaaja joka uskaltaa laukoa joskus. Muuten mennään jälleen arpapelillä ja voivotellaan keväällä..Vertanen ei sitten mahtuisi mukaan? Omissa papereissa kyllä, mutta paremmin osaavat näistä päättävät.
Minäkään en ymmärrä sitä, että miksi Vertanen ei ole mahtumassa näillä näkymin ensi kauden suunnitelmiin. Ja kun Yrjänheikki haastattelussaan nimenomaan sanoi yhdeksi ongelmaksi isommalle menestykselle olleen joukkueen homogeenisyydessä. Painotti ilmeisesti tässä tapauksessa toki hyökkäystä, mutta kyllä tämä mielestäni sisälsi osittain myös puolustuksen. Ja Vertanen tuo laukauksellaan paljon erityisosaamista tälle tasolle. Nämä haakanat ja häkkilät on kyllä näppäriä luistelijoita, mutta ei ne kusikaaret nyt kovin usein maaliin mene.Vertanen ei sitten mahtuisi mukaan? Omissa papereissa kyllä, mutta paremmin osaavat näistä päättävät.
Ehkä se onkin niin, että Vertanen mahtuisi, mutta ei itse halua jatkoa!?Minäkään en ymmärrä sitä, että miksi Vertanen ei ole mahtumassa näillä näkymin ensi kauden suunnitelmiin. Ja kun Yrjänheikki haastattelussaan nimenomaan sanoi yhdeksi ongelmaksi isommalle menestykselle olleen joukkueen homogeenisyydessä. Painotti ilmeisesti tässä tapauksessa toki hyökkäystä, mutta kyllä tämä mielestäni sisälsi osittain myös puolustuksen. Ja Vertanen tuo laukauksellaan paljon erityisosaamista tälle tasolle. Nämä haakanat ja häkkilät on kyllä näppäriä luistelijoita, mutta ei ne kusikaaret nyt kovin usein maaliin mene.
Kokkolassa sanoi pelin jälkeen, että haluaa ehdottomasti jatkaa.Ehkä se onkin niin, että Vertanen mahtuisi, mutta ei itse halua jatkoa!?
Kokkolassa sanoi pelin jälkeen, että haluaa ehdottomasti jatkaa.
Kääntäen Vertasen vahvuus on sellainen, jolla voi tehdä 50pts Mestiksessä. Ilman jalkoja. Toki tätä täytyy myös valmennuksen osata hyödyntää.Vertasen ongelma on että on jo Mestikseen auttamattoman verkkainen. Jos joukkuetta kasataan edes jotenkin Liigakarsinnat mielessä niin verkkaisuuden vaikutus vain kasvaa. Voisiko kundia edes pistää askiin Liigajengiä vastaan?
Ylivoima on yhtä iso kysymysmerkki ja mielenkiinnolla odotan mistä sinne saadaan viivapyssy.Toki hyvin organisoidulla viisikkopelillä tuota voi kompensoida, mutta viisikkopelin organisointi on toistaiseksi mielestäni ensi kauden suurin kysymysmerkki.