haunted shores
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Porin Ässät, Varjotuuli
Saako ruutu+:n näkymään iPadilla? Jostain luin että ei sais...?
Saa. Selaimella.
Saako ruutu+:n näkymään iPadilla? Jostain luin että ei sais...?
No Viaplayllä on NHL pöyri viimekaudella ihan ongelmitta. Nyt palautin kuvan tietokoneen normi näyttöön TV:n sijaan niin nyt tuo näkyy nykimättä, eli TV:n asetuksista tai näytönohjaimesta taitaa johtua.Urheilu on hiukan herkempi noille nykimisille, kun siinä tulee paljon liikettä ja kuvaa liu'utetaan sivusuunnassa paljon valkoista pohjaa vasten.
Sonera Koti-TV on täälläkin ja Nelonen pro 3 HD pimeänä. Toivottavasti toimii huomenna.
No Viaplayllä on NHL pöyri viimekaudella ihan ongelmitta. Nyt palautin kuvan tietokoneen normi näyttöön TV:n sijaan niin nyt tuo näkyy nykimättä, eli TV:n asetuksista tai näytönohjaimesta taitaa johtua.
Vaihdoin TV:n ensisijaiseksi näytöksi niin loppui viimeinenkin nykiminen, kiitos vinkistä!Minulla taasen oli viime kaudella aika häiritsevääkin nykimistä Gamecenterin lähetyksissä. Laitoin sitten tv:n ensisijaiseksi näytöksi, niin nykiminen loppui lähes kokonaan.
Mulla on 60Hz. Oletko valinnut mukautetun ruudun (ei Jarkon), niin silloin pitäisi näkyä kokonaan? Mikä televisio sinulla onTe, jotka katsotte kannettavan kautta HDMI-johdolla televisiosta matsia, millä asetuksilla toimii parhaiten? Kuva näyttäisi välillä vähän "säröilevän" televisiossa, vaikka kannettavassa näin ei ole. Myös pientä nykimistä havaittavissa.
Kannettava on 1920x1080 ja näytönohjaimen asetuksista televisio pitäisi olla sama. Tosin ihan koko kuva ei näy, osa reunoista menee "yli". Entäs sitten tuo päivitystaajuus, 50hz, 59hz, 60hz?
Sonera koti-tv alkoi toimia. Näkyy SaiPa-KalPa.
SaiPa-KalPan kanssa alkoi ilmetä urhomaisia ongelmia toisen erän lopussa. Siihen asti toimi hyvin, tosin en ole tyytyväinen kuvanlaatuun. Kiusallisen usein kuva tökkäsi puskurointiin ja kolme kertaa puskuroinnin jälkeen näytölle lävähti Type error #1009. Kun koko sivun päivitti uudestaan niin lähti taas toimimaan...
Sonera koti-tv alkoi toimia. Näkyy SaiPa-KalPa.
Nyt taisi säröily loppua, vaihdoin kuvatilaksi 16:9 -> "Overscan (pois päältä)", ja näytönohjaimen asetuksista päivitystaajuudeksi 50Hz->60Hz. Ainakin kuva näkyy myös nyt kokonaan, vähänhän tuo nykivänä vielä tulee.Mulla on 60Hz. Oletko valinnut mukautetun ruudun (ei Jarkon), niin silloin pitäisi näkyä kokonaan? Mikä televisio sinulla on
Katsoin Urholta IPTV:n kautta viime kaudella +80 matsia eikä kertaakaan nykinyt/takkuillut. Siinä mielessä tämä ruutu.fi on iso takapakki mutta annetaan nyt muutama peli aikaa korjata asia
Saipa-Kalpa -lähetyksessä on Type error tullut toisessa erässä pari-kolme kertaa. Blues-TPS näyttää ainakin tällä hetkellä toimivan.
Ilmeisesi jokin automaattinen kuvalaadun valinta käytössä tällä hetkellä, koska puskuroinnin jälkeen kuva huononee hetkeksi, eikä HD:na ilmeisesti ole näkynytkään. Ehkä voisi sittenkin nostaa 10M > 100M liittymään.