Tästä myös sen verran, että Newcastle on perääntynyt huhujen mukaan Tarkowskin hankinnasta, vaikka pidettiin vielä viime viikolla vahvimpana ehdokkaana.Burnley pelaajiin liittyen. Everton ja Leicester nyt ainakin Tarkowskin perässä. Leicesterillä keskuspuolustajia hieman enemmän, Fofana, Evans, Soyncu, Vestergaard ja Amartey. Evertonille olisi suurempi tarve, siellä Keane, Mina, Holgaten ynnä Branthwaite. Noista neljästä 3 on hyvänä päivänä valjutason toppari, harmi vaan kun niitä hyviä päiviä on harvemmin. Holgate Branthwaite ja Keanekin voivat vielä kehittyä paljonkin, mutta Mina tuntuu olevan koko ajan klesana joten saisi olla enempi sellainen rotaatio pakki.
Eikai Mbappe mikään PSG:n kasvatti ole?Nuori huippupelaaja jää kasvattiseuraansa ja hylkää seuran tarjouksen jossa olisi huomattavasti helpompi voittaa Mestareiden Liiga.
Ei ole joo. Kirjoitin väärin kun piti kirjoittaa että Pariisissa syntynyt. Legendaarisen Clairefontainen kasvatti ennen kuin siirtyi Monacoon.Eikai Mbappe mikään PSG:n kasvatti ole?
Llorisilla alkaa olemaan ikää jo, joten Forster on ratkaisu kakkosmaalivahdiksi.
Näinhän se on ja muistaakseni joskus jossain on mainittu, että Conte haluaa kokeneen kakkosveskan. Lisäksi toinen tärkeä tekijä oli HG status. Gollini oli epäonnistunut yritys löytää jopa uusi ykkönen ajalle jälkeen Llorisin. Gollini oli suorastaan heikko pelaamissaan peleissä.Kokemusta ainakin löytyy. Musta ihan perusteltu hankinta. Aika moni huippuseura ostaa maalivahdin kun sitä tarvitsevat versus kasvattavat omasta takaa. Lloris oli tällä kaudella hyvä ja en usko, että droppia tulee ensi kaudellakaan. Forster riittää todellakin kakkoseksi. Pystynee antaa lepoakin Llorikselle jos tarvitsee.
Kyllähän siinä keskikentän senioreiden korvaaminen alkaa ihan mukavasti kun viime kesänä Camavinga ja nyt Tchouameni sisään.
Energinen kyllä, mutta ei todennäköisesti riittävän luova. Tosta puuttuu edelleen se Modricin korvaaja ellei sitten Ceballos yllätä. Eli hyviä palasia alkaa olla keskikentänkin uudistamiseen, mutta vielä tarvittaisiin tuleva pelin sielu, ehkä kesän 2023 siirtoikkunassa.Ei sovi toki unohtaa Fede Valverdea, jolla on varmaan hyvät kymmenen vuotta ainakin vielä pelivuosia edessä huipulla. Siinä on kyllä energinen trio keskikentälle tuleviksi vuosiksi, ei välttämättä se luovin, mutta asenteesta se nyt ei ainakaan tule jäämään kiinni!
Piti ihan tarkistaa, ja Casemiro on tosiaan jo 30v. Ei siis mitenkään uransa lopussa, mutta ihan fiksuahan tuota keskikenttää on vahvistaa. Modricillakin on varmaan meneillään se viimeinen vuosikymmen absoluuttisella huipulla.
Energinen kyllä, mutta ei todennäköisesti riittävän luova. Tosta puuttuu edelleen se Modricin korvaaja ellei sitten Ceballos yllätä. Eli hyviä palasia alkaa olla keskikentänkin uudistamiseen, mutta vielä tarvittaisiin tuleva pelin sielu, ehkä kesän 2023 siirtoikkunassa.
Camavingalla on kyllä luovuutta ja ikää vasta 19 vuotta. Jude Bellingham parin vuoden päästä sisään on myös mielenkiintoinen vaihtoehto. Bellinghamin osoitteen tosin näen Englannissa ensisijaisesti tulevaisuudessa. Uutta Luka Modricia ei varmaan ole ihan samoilla ominaisuuksilla tulossa.Energinen kyllä, mutta ei todennäköisesti riittävän luova. Tosta puuttuu edelleen se Modricin korvaaja ellei sitten Ceballos yllätä. Eli hyviä palasia alkaa olla keskikentänkin uudistamiseen, mutta vielä tarvittaisiin tuleva pelin sielu, ehkä kesän 2023 siirtoikkunassa.
Halvalla lähti. Todella, todella hyvä hankinta. Mutta senhän kaikki kyllä tiesivätkin.
Gravenberch Bayerniin 25m€:lla. Romano poisti twiittinsä kirjoitusvirheen takia. Siellä on nyt uusi samansisältöinen.Nyt on pakko kysyä, että kuka lähti ja mihin halvalla, sillä mulla ei aukea toi twiitti?