Juolevi Detroitiin. Saa nähdä tuleeko paljonkin peliaikaa vai tuleeko popparit tutuksi.
Ylhäällä nyt 9 puolustajaa. Varmaan Yzerman olisi innokas kauppaamaan montakin. Vasta sitten aukeaa Juoleville rooli.
Juolevi Detroitiin. Saa nähdä tuleeko paljonkin peliaikaa vai tuleeko popparit tutuksi.
Virheen paikkaaminen vielä isommalla virheellä? No, ei olisi Fletcherin ensimmäinen kerta. Onnea vaan organisaatiolle!GM:t ovat kuitenkin ihmisiä. Mietin, että onkohan tähän hintaan vaikuttanut se, että Ristolainen hankittiin aika kovalla hinnalla. Olisi näyttänyt hieman nololta, jos Ristolainen olisi pelannut yhden aika turhan kauden ja sen jälkeen lähtenyt pois trade deadlinella jollain halvahkolla hinnalla.
Eikö Ristolainen usean kevään putkeen elämäänsä kyllästyneenä puhellut tuossa, että ei jaksa jatkuvaa häviämistä ja uudelleenrakennusprojektia enää vaan haluaa pelata playoffeissa? Nyt sitten juuri ennen UFA-statukselle tuloa ja oman kohtalonsa hallitsemista päättääkin sitoutua tällä kaudella kaksi kymmenen ottelun mittaista tappioputkea pelanneeseen liigan kuuden heikoimman joukkueen mukana olevaan tiimiin? Ilman jatkosopimusta olisi voinut lähteä kevääksi playoff-rentaliksi, olisi sekin elämä tullut tutuksi, ja sitten kesällä päättää uudesta osoitteestaan vapaasti. No elämä on täynnä valintoja ja Ristolainen teki omansa.
Niin, eikö me ihmiset sellaisia olla? Kyllähän tuomaritkin välillä paikkaavat virheitä toisella virheillä. Se kuuluu ihmisyyteen.Virheen paikkaaminen vielä isommalla virheellä? No, ei olisi Fletcherin ensimmäinen kerta. Onnea vaan organisaatiolle!
Niin, eikö me ihmiset sellaisia olla? Kyllähän tuomaritkin välillä paikkaavat virheitä toisella virheillä. Se kuuluu ihmisyyteen.
Täällä keskustelupalstalla ollaan mun mielestä vähän liian kaukana todellisuudesta, kun ajatellaan pelaajien, valmentajien ja managereiden olevan jotain tietokoneja. He ovat ihmisiä.
Eikä tuo Ristolaisen sopimus ole mun mielestä huonoin sopimus, jonka olen NHL:ssä vähään aikaan nähnyt. En edes tiedä ylettääkö tuo sopimus edes kategoriaan "huono". Hieman ylihintainen? Kyllä. Mutta onko huono? En sitä ainakaan vielä tiedä. Yli kuuden miljoonan sopimus olisi ollut jo huono, mutta vitonen menettelee vielä jokseenkin.
Flyers aikoo vain tankata seuraavat viisi vuotta,ja Ristolainen on siihen hommaan oiva palanen.Ei kyllä voi ymmärtää tätä oikein kummankaan osapuolen kannalta. Oliko Philly muka niin vaikuttunut Riston otteista, että oli vaan pakko sopia pitkä diili? Ei mitenkään korvaamaton palanen pakistossa. Etenkin palkkaa pidättämällä hänet olisi voinut treidata muualle ja saada jotain pientä kivaa takaisin. Olisi voinut yrittää sopia sopimusta kesällä tai asiasta olisi voinut puhua tässä vaiheessa, että kaveri palaisi sitten pudotuspelien jälkeen.
Mieti nyt kun oot tottunut pitkiin kesälomiin ja sit joku tuputtais sulle hommia pahimmillaan kesäkuulle asti, et itsekään sellaseen lähtis.Ei kyllä voi ymmärtää tätä oikein kummankaan osapuolen kannalta. Oliko Philly muka niin vaikuttunut Riston otteista, että oli vaan pakko sopia pitkä diili? Ei mitenkään korvaamaton palanen pakistossa. Etenkin palkkaa pidättämällä hänet olisi voinut treidata muualle ja saada jotain pientä kivaa takaisin. Olisi voinut yrittää sopia sopimusta kesällä tai asiasta olisi voinut puhua tässä vaiheessa, että kaveri palaisi sitten pudotuspelien jälkeen.
Ja niin kuin sanoit, miten tässä on taas mitään järkeä Ristolaisen kannalta? Vuosia kului Buffalossa, missä ei tullut minkäänlaista menestystä ja homma selvästi otti päähän. Siirto Phillyyn, jossa ensimmäinen kausi on päättymässä divarin pohjasijoille. Tulevana FA-pelaajana hänet olisi hyvin voitu kaupata jonnekin pudotuspeliseuraan. Kysyntää olisi todennäköisesti ollut, koska joukkueet hakevat fyysisiä pelaajia kauppatakarajalla. Rasse pääsisi viimeinkin haistelemaan pudotuspelitunnelmaa. Ja mitä kaveri tekee? Solmii jatkosopimuksen seuraan, josta ei ota selvää, mihin suuntaan se on menossa.
En ihmettelisi vaikka Ristolainen pelaisi uransa NHL:ssä pelaamatta ainuttakaan pudotuspeliä.