Joo ottaahan tämä sotku melkoisesti päähän, ja Suomen urheilun mainehan tässä ryvettyy totaalisesti. Silti, jostain kumman syystä olen tavallaan iloinen, ettei tuollainen touhu kuitenkaan onnistu, ja väärinkäytöksistä jää kiinni.
<BR>
<BR>Yksi Isometsän doping-käryyn liittynyt asia, joka minua ärsytti oli se tiedoittaminen, että \"kukaan ei ollut tiennyt mitään ja kukaan ei ollut tehnyt mitään väärää\". Ja kaikista huvittavinta asiassa oli mielestäni se, että nämä todella onnettomat selitykset vielä menivät läpi \"suurelle yleisölle\", joka kääntyi Isometsän puolelle ja haki syitä kaiken maailman kiellettyjen aineiden listojen puutteista ja vääristä hemoglobiinirajoista.
<BR>
<BR>Mutta hyvin vähän käytiin keskustelua siitä,
<BR>
<BR>MIKSI ISOMETSÄ ELÄMÄNSÄ TÄRKEIMMISSÄ KISOISSA HALUAA ULKOPUOLISEN LÄÄKÄRIN ANTAVAN HÄNELLE LÄÄKITYSTÄ HIIHTOJOHDON TIETÄMÄTTÄ, JA KUINKA VOI OLLA MAHDOLLISTA RUISKUTTAA ELIMISTÖÖN MITÄÄN TARKISTAMATTA VIIMEISEN PÄÄLLE KAIKISTA MAHDOLLISISTA LÄHTEISTÄ ONKO KYSEENALAISEEN VERIMANIPULOINTIIN TARKOITETTU LÄÄKE SALLITTUA?
<BR>
<BR>No saa nähdä mitkä selitykset ovat huomenna, ja vieläkö (tyhmä) kansa saadaan jollain keinolla voitettua puolelle. Selväähän on, että sitä tullaan yrittämään..