Mainos

Kallista... elämä on!

  • 678 729
  • 2 748

Reverent

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Olen muuten S-ryhmän miehiä, mutta parhaani mukaan koitan vältellä minkä tahansa syötävän ostamisen ABC:lta. Tossa naapurissa on asema, jossa kävin joskus muutaman kerran aamupalalla. Oli heikko. Perusaamupala, vähän huono valikoima ja nekin aika bulkkia. Esim. munakokkeli korkeintaan välttävä.
Pitkään aikaan en oo tossa enää aamiaisella käyny, kun jäi niin huono maku. Lounaalle noilla hinnoilla en edes funtsi meneväni.
 

sampio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Menestyvin, sympatiat muille hyville.
Roudasin kuusi pakettia kahvia Suomesta, koska täällä vastaavanlaatuinen kaffe maksaa 8€/250g. Tykkään siis ihan tuosta Löfbergin Kharisma/Crescendo/Inferno -akselista. Ei ihan puolta vuotta kestä, kun noin kolme viikkoa pötkin yhdellä paketilla.

Saa täältä halvahkoakin kahvia, mutta se on kyllä niin hirveää ripulia, että jäi yhteen pakettiin. Starbucksin Verona on toellai jees, mutta hinta tosiaan ei-jees.
 

koukku

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Lähi-Alepasta pieni hassu yksityiskohta. Taffel pienensi pussikokoa esim. perusmallisten poimuperunalastujen tapauksessa 325 grammasta 260 grammaan ja tällöinhän joku voisi ajatella, että hintakin saattaa hieman tipahtaa entisestä, tai ainakin pysyä samana. No tässä tapauksessa hinta nousi 10 senttiä, on ne kyllä vekkuleita!
 
Lähi-Alepasta pieni hassu yksityiskohta. Taffel pienensi pussikokoa esim. perusmallisten poimuperunalastujen tapauksessa 325 grammasta 260 grammaan ja tällöinhän joku voisi ajatella, että hintakin saattaa hieman tipahtaa entisestä, tai ainakin pysyä samana. No tässä tapauksessa hinta nousi 10 senttiä, on ne kyllä vekkuleita!

Kyllähän se perinteisesti niin menee, että isommalla pakkauksella on edullisempi kilohinta. Niin tässäkin tapauksessa.

Harvoin isommalla pakkauksella on alhaisempi reaalihinta kuin vastaavan tuotteen pienemmällä pakkauksella. Mutta ei se ole tässäkään reilu vertailu, sillä noita ei kuitenkaan myydä yhtä aikaa, vaaan uusi pienempi pakkauskoko korvasi vanhan isomman.
 

koukku

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Kyllähän se perinteisesti niin menee, että isommalla pakkauksella on edullisempi kilohinta. Niin tässäkin tapauksessa.

Harvoin isommalla pakkauksella on alhaisempi reaalihinta kuin vastaavan tuotteen pienemmällä pakkauksella. Mutta ei se ole tässäkään reilu vertailu, sillä noita ei kuitenkaan myydä yhtä aikaa, vaaan uusi pienempi pakkauskoko korvasi vanhan isomman.

Luonnollisesti ymmärrän esim. 75 gramman pussikoon korkeamman kilohinnan, mutta tämä on tosiaan se uusi iso pussikoko.
 

Pallister

Jäsen
Suosikkijoukkue
NHL
Lähi-Alepasta pieni hassu yksityiskohta. Taffel pienensi pussikokoa esim. perusmallisten poimuperunalastujen tapauksessa 325 grammasta 260 grammaan ja tällöinhän joku voisi ajatella, että hintakin saattaa hieman tipahtaa entisestä, tai ainakin pysyä samana. No tässä tapauksessa hinta nousi 10 senttiä, on ne kyllä vekkuleita!
Kirjoitin tästä aiemmin Sipsit-ketjuun. 2€ nousi kilohinta sipseillä, kuluttajan toivomuksesta ilmeisesti.
Ja laskeskelin päässäni että jos menekki taffelin isoimmilla pusseilla jatkuu samanlaisena, taffel säästää viidessä myydyssä bigtime-pussissa yhden megapussin verran sipsejä kovemman kilohinnan lisäksi.
 
Jos nyt vaikkapa Cittarin hintoja katsoo, niin 325 gramman pussissa kilohinta on 8-9e, 260 gramman 10-11e, 145 gramman 14-15e ja 75 gramman 17-18e.

Vähitellen nuo 325 g:t poistuvat kokonaan eikä sen jälkeen kukaan muista mitä ne aiemmin maksoivat. Isoin pakkauskoko on kuitenkin selkeästi edullisin, aiemmin ja jatkossa. Pitäisin jopa outona, että uusissa 260 gramman pusseissa olisi sama kilohinta kuin isommassa. Jos olisin kasvoton kapitalisti…tai siis kauppias, niin tuolla tavalla itsekin hinnoittelisin.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Oliiviöljystä ollutkin jo juttua, mutta litra halvinta rypsiöljyä 5 euroa Prismassa. Eikös tuollaisen pullon saanut hetki sitten eurolla?
 

Jussizip

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Porin Ässät, Chelsea FC
Perus bulkki appelsiinimehun ja omenamehun hinta. Halvin S-kaupan Cooppikin 2,49e litra. Muistelisin, että jokin tovi sitten näitä sai 0,99e litrahintaan. Eipä silti juuri koskaan tule ostettua muutenkaan mutta hinta pisti nyt silmään.
 

MacRef

Jäsen
Suosikkijoukkue
KuPS - elä laakase, naatittaan
Perus bulkki appelsiinimehun ja omenamehun hinta. Halvin S-kaupan Cooppikin 2,49e litra.
Kyllä minä just viime tai toissa viikolla ostin jotain halpisomenamehua paikallisesta Prismasta 1,29 eurolla litran purkin. En ole varma, oliko edes sitä ihan halvinta.
 
Oliiviöljystä ollutkin jo juttua, mutta litra halvinta rypsiöljyä 5 euroa Prismassa. Eikös tuollaisen pullon saanut hetki sitten eurolla?
Jep. Itse olen siirtynyt käytännössä kokonaan rapsiöljyyn juuri tuosta syystä, koska meillä sitä kuluu useampi litra kuukaudessa. Ravintosisällöltään ja -arvoiltaan käytännössä identtistä kamaa, toinen on lantun ja toinen nauriin alalaji. Halvalla saa mm. Lidlistä, jossa en oikein muista syistä edes käy kuin öljyt hakemassa.
Varmasti noissakin sitten on isoja eroja, kuinka käsiteltyjä ovat ja millä menetelmällä öljy on irrotettu. Kylmäpuristettu eli paras maksaa jo yli tuplat tuohon. Valitettavasti tämän perheen talous ei kestä tehdä pelkästään parhaita ratkaisuja näidenkään suhteen, vaan talous edellä mennään.
 

Iisoppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, FC Lahti, Lahden Ahkera, LHS

Dino

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi
Huomasin muuten mielenkiintoisen keikauksen tuossa Uuden Seelannin reissulla, että muutaman vuoden aikana kalliina pidetty Uusi Seelanti on muuttunut suomalaiselle edulliseksi maaksi. Edellisellä reissulla 7 vuotta sitten maa tuntui todella kalliilta jopa suomen hintoihin tottuneelle, mutta nyt oikeastaan lähes kaikki oli edullisempaa kuin Suomessa. 91 bensan litrahinta oli reilusti alle kolmen dollarin eli suurin piirtein 1,40-1,50 tuntumassa ja tällä reissulla itse asiassa meni vähemmän rahaa bensaan kuin edellisellä, vaikka suurin piirtein sama matka ajettiin molemmilla kerroilla ja autokin oli täysin samanlainen. Myös ravintolassa syöminen oli selvästi edullisempaa kuin Suomessa, kahden ihmisen osalta vähintään +10 euroa per ateria. Majoitustenkin hinnat oli tulleet suhteessa alaspäin. Esimerkiksi Christchurchin keskustan tuntumasta Merivalesta kahden makuuhuoneen sviitti kahdeksi yöksi 340€, sisältäen aamupalat.

En muista nyt yhtään, mikä dollarin kurssi oli tuolla edellisellä kerralla, että onko sillä miten suuri merkitys. Mutta kyllä kirpaisi taas kun ensimmäisen kerran käytiin Suomen puolella syömässä ravintolassa, ja kun käytiin ensimmäisen kerran ruokakaupassa.
 

Jussizip

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings, Porin Ässät, Chelsea FC
Tarkistin juuri kuitista että reilu viikko
sitten ostin extra omenamehua Salesta hintaan 1,15€. Eipä varmaan ole hirveästi ehtinyt nousta. Coopista en kyllä tiedä...

Nyt täytyy seisoa korjattuna! Prismassa uudestaan hintoja katsellessa omenamehut ovat edullisia. Xtra 1,09e ja Coop 1,29e. Appelsiinimehut sitten ovat Xtra 1,66e ja Coop 2,49e.
 

anthax

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä
Perus bulkki appelsiinimehun ja omenamehun hinta. Halvin S-kaupan Cooppikin 2,49e litra. Muistelisin, että jokin tovi sitten näitä sai 0,99e litrahintaan. Eipä silti juuri koskaan tule ostettua muutenkaan mutta hinta pisti nyt silmään.
Paikallisessa ostoskeskuksen K-Supermarketissa ennätykset Valion Hedelmätarha -mehuille noin 4,50€ purnukka. Alkaa olemaan mehulitralla hintaa, vaikka hyvää mehua onkin. Melkoista riistoa kyllä keskimäärin muutenkin vastaavat Keskon kaupat, mutta tuo alkaa olemaan jo aivan uskomatonta vedätystä.
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Turun rautatieaseman uusi parkkipaikka. Vähän päälle vuorokausi maksoi yli 60€. Olisikohan tullut halvemmaksi ottaa parkkisakko.
Lahdessa rautatieasemalla saman hintaista. Sitten jos jaksaa kävellä 5-10 minuutin päähän, niin saa pysäköityä ilmaiseksi...
 

Sonny Burnett

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Lahdessa rautatieasemalla saman hintaista. Sitten jos jaksaa kävellä 5-10 minuutin päähän, niin saa pysäköityä ilmaiseksi...
Joo, olis pitänyt tutkia hintoja etukäteen. Vanhalle parkkiselle kauemmaksi olisi päässyt monta kymppiä halvemmalla. Ex tempore matka, kiirus junalle, laukut mukana niin eipä tullut googleteltua. No, junassa matkustaminen oli edullista parkkiin verrattuna.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Tadu
Perus bulkki appelsiinimehun ja omenamehun hinta. Halvin S-kaupan Cooppikin 2,49e litra. Muistelisin, että jokin tovi sitten näitä sai 0,99e litrahintaan. Eipä silti juuri koskaan tule ostettua muutenkaan mutta hinta pisti nyt silmään.

Siis missä on noin kallista? Kaikissa vierailemissani S-kaupoissa se Extran halpismehu on maksanut 1,15-1,20 ja Coopin vastaava 25-30 senttiä lisää.
 

Alex

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Siis missä on noin kallista? Kaikissa vierailemissani S-kaupoissa se Extran halpismehu on maksanut 1,15-1,20 ja Coopin vastaava 25-30 senttiä lisää.

Nuo ovat appelsiinitäysmehujen hintoja, joissa halvin on Coopin 2,49€. Extran ja coopin halvisversiot eivät ole täysmehuja, vaan laimennettuja versioita.

Täysmehut ovat todellakin nousseet hetkessä eurosta tuonne 2,5€. Ja jos mennään 15v taaksepäin niin niitä sai 5 litraa kahdella eurolla!
 

cheli

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Tohon appelsiinimehujen hintaan niin kylmähyllyn Brasil/Valiohan maksoivat ennen noita nostoja jotain 1.79Eur/l. Alle 2Eur vielä viime joulukuussa. Pomppas sillon 50 senttiä päivässä kun vuosi vaihtu. Nopeasti katottuna 3,48 nykyään. Kuvaavaa myös se, että lämpimässä myytävä Tropic appelsiinitäysmehu maksaa saman verran..
 

Straight Edge

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Leafs, Jokerit
Kylläpä muuten otti kertaalleen päähän, kun viikonloppuappelsiinimehuni olikin sitä laimennettua luirua. Toiste en harhaudu tuommoiseen, kyllä pahan kerran kiukutti.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös