Kallista... elämä on!

  • 688 054
  • 2 807

Sonny Burnett

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Meillä sen verran pienet lapset ettei oo mitään järkeä mennä joka päivä sekoilemaan rinteeseen. Mutta menee sitä rahaa muuallakin, esim LeviSpassa.
Jep, nyt muistui mieleen kun joskus oli mukana omat ja kummipoikakin vielä siihen päälle niin vein jannut Levin ice karting radalle. Muutama satalappunen sinnekin jäi. Oli se kuitenkin aikast kiva iltapäivä jota vieläkin lämmöllä muistelee. Lähinnä tässä mietiskelin sitä että jos lamabudjetilla haluaa pohjoisiin lähteä niin ehkä Levi ei ole paras kohde.
(Edit Yleisellä tasolla siis, en viittaa keneenkään tässä ketjussa)
 
Viimeksi muokattu:
Joten en ihan osta tuota 4500€/viikko kulutusta Ilta-Sanomilta. Kyllä meidänkin nelihenkinen perhe varmaan yhteensä sen 3000€ saa tuohon reissuun tuhlattua, mutta on siinä aika iso ero tuohon Ilta-Sanomien esimerkkiin.
Ei kai tuo kovin kaukana ole sinunkaan esimerkistä kun laskisi lentolippujen hinnat todellisena + hissiliput ja välinevuokrat jotka viikoksi tyyliin 1600€.
 

Creed Bratton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Ei kai tuo kovin kaukana ole sinunkaan esimerkistä kun laskisi lentolippujen hinnat todellisena + hissiliput ja välinevuokrat jotka viikoksi tyyliin 1600€.

Niin näitähän voi väännellä ja käännellä mielensä mukaan. Yhtälailla voisi pohtia miksi kenenkään tarvitsee lentää jos autoon mahtuu kaikki kyytiin.

Vuokraaminen on kyllä kallista, laskin 3 vuotiaan kohdalla, että oli paljon kannattavampaa ostaa torista käytetyt monot ja sukset kuin vuokrailla tunturissa. Nuo voi vielä myydä eteenpäin, kun jäävät pieneksi.
 
Niin näitähän voi väännellä ja käännellä mielensä mukaan. Yhtälailla voisi pohtia miksi kenenkään tarvitsee lentää jos autoon mahtuu kaikki kyytiin.

Vuokraaminen on kyllä kallista, laskin 3 vuotiaan kohdalla, että oli paljon kannattavampaa ostaa torista käytetyt monot ja sukset kuin vuokrailla tunturissa. Nuo voi vielä myydä eteenpäin, kun jäävät pieneksi.
Joo totta kai tuo vaihtelee perhekohtaisesti mutta koko jutun laskelmahan oli yksi esimerkki joka suht helposti voi tulla täyteen. Joku pääsee halvemmalla ja joku kalliimmalla, riippuen paljon ihan jo siitä mitä lomallaan tekee.
 

madeOFspade

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Tein piruttani "testin". Pasila - Rovaniemi meno su 23.2 yöjunassa. 1 aikuinen ja 1 auto, pituus enintään 5 m. Ihan peruspaikka, eli ei makuuhyttiä, hinta 208,30 e...
Mitä lie olisikaan vaikka 2 aik ja 2 lasta makuuhytillä...?

Jollain Skoda Superbilla, jonka @madeOFspade mainitsi, diesel versiolla vetäsee heittämällä Hesasta Leville ja tankkiin jää tavaraa vielä vaikka kuinka paljon.
Edustamassani firmassa saan ajaa 2.0 diesel tomaatilla, kulutus nyt talvella matka-ajossa alle 5 kin litraa / 100 km. Tietenkin kun 4 henkinen perhe lähtee viikoksi, niin tavaraa on paljon jolloin kulutus vähän nousee?

Juna on toisaalta vaivaton ja helppo mutta autolla kun menee niin voi topata miten haluaa

Meillä oli 5,8 keskikulutus. Tuolla tosiaan menee tankillisella nätisti suuntaansa.

Junaa olen harkinnut lähinnä lapsille kokemuksena. Automatka ei oikeastaan ole edes paha. Yleensä startataan aikaisin aamuyöstä niin saan ajella Porista Kokkolaan ihan rauhassa kun muut nukkuvat.


Joo totta kai tuo vaihtelee perhekohtaisesti mutta koko jutun laskelmahan oli yksi esimerkki joka suht helposti voi tulla täyteen. Joku pääsee halvemmalla ja joku kalliimmalla, riippuen paljon ihan jo siitä mitä lomallaan tekee.

Esimerkki, mutta onhan tuo nyt vedetty aikalailla luksuksen kautta.

2x hotelliyö Oulussa 700e, matkalounaat x2 225e, yksi illallinen ravintolassa 280e. Ei nuo ole ihan perushintoja.

Mulle tuo juttu oli vähän sellaista kotimaanmatkailun lyttäämistä överikalliina.
 

valkeaori

Jäsen
Suosikkijoukkue
Penguins
Autoilussa moni muistaa laskea ainoastaan polttoainekulut, vaikka todellisuudessa tuohon saa helposti laskea kaksin/kolmikertaiset kulut kilometrille, kun laskee renkaiden kulumisen, huollon lähenemisen, arvonaleneman. Että ei se autoilukaan nyt todellisuudessa useinkaan niin halpaa lystiä ole, kuin vain pelkät polttoaineet/sähköt laskemalla näyttäisi. Ja etenkin jos on matkalla yötä hotellissa, niin silloin autojuna alkaakin olla ihan kilpailukykyinen. Autojunissa mielestäni nykyään vain on uudempien autovaunujen kohdalla se ongelma, että katumaasturit (eli 90% uusista autoista) eivät suksiboksin kanssa meinaa niihin mahtua, kun ainakin virallinen maksimikorkeus autolle on 204 cm.
 
Meillä oli 5,8 keskikulutus. Tuolla tosiaan menee tankillisella nätisti suuntaansa.

Junaa olen harkinnut lähinnä lapsille kokemuksena. Automatka ei oikeastaan ole edes paha. Yleensä startataan aikaisin aamuyöstä niin saan ajella Porista Kokkolaan ihan rauhassa kun muut nukkuvat.




Esimerkki, mutta onhan tuo nyt vedetty aikalailla luksuksen kautta.

2x hotelliyö Oulussa 700e, matkalounaat x2 225e, yksi illallinen ravintolassa 280e. Ei nuo ole ihan perushintoja.

Mulle tuo juttu oli vähän sellaista kotimaanmatkailun lyttäämistä överikalliina.
No aika kaukana tuo on vielä luksuksesta. Moni ei jaksa etelästä Leville mennä yhdessä päivässä eli hotelliyö ihan perusteltu. Ja jos esimerkiksi neljä henkinen perhe niin jostain perus Sokoksesta voi joutua ottamaan kaksi huonetta, että kaikki mahtuu. Hiihtoloman aikaan se hintakin voi olla tuo.

Matkalounaat toki hiukan arvokkaat, laskettu jonkun ”oikean” ravintolan hintojen mukaan. Illallinen on taas käytännössä joku kolmen ruokalajin perussetti ja ruokajuomat. Ei kovin luksusta.

Edit. Tai meneehän nuo matkalounaatkin ihan perushuoltoaseman hintoihin. Ajopäiviä yhteensä 4 ja 4 henkilöä eli noin 14€/lounas. Tuossa esimerkissä ei ollut kuitenkaan mitään rinnekaakaoita tai muita vastaavia edes mukana joihin myös rahaa menee.
 
Viimeksi muokattu:

madeOFspade

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
No aika kaukana tuo on vielä luksuksesta. Moni ei jaksa etelästä Leville mennä yhdessä päivässä eli hotelliyö ihan perusteltu. Ja jos esimerkiksi neljä henkinen perhe niin jostain perus Sokoksesta voi joutua ottamaan kaksi huonetta, että kaikki mahtuu. Hiihtoloman aikaan se hintakin voi olla tuo.

Matkalounaat toki hiukan arvokkaat, laskettu jonkun ”oikean” ravintolan hintojen mukaan. Illallinen on taas käytännössä joku kolmen ruokalajin perussetti ja ruokajuomat. Ei kovin luksusta.

Edit. Tai meneehän nuo matkalounaatkin ihan perushuoltoaseman hintoihin. Ajopäiviä yhteensä 4 ja 4 henkilöä eli noin 14€/lounas. Tuossa esimerkissä ei ollut kuitenkaan mitään rinnekaakaoita tai muita vastaavia edes mukana joihin myös rahaa menee.

Niin mikä sitten on kenellekin luksusta hotelliyön ja hotelliaamupalan jälkeen jos tuolle 4 tunnin Levi Oulu välillekin tarvitsee lounas syödä.

Voihan se hotelliyö maksaa vaikka mitä, mutta tuokin että siihen saa 700 menemään niin on viime hetkillä varattu.
Moni ei jaksa mennä yhteen pötköön joo, mutta moni pääsee kyllä halvemmalla yöpymäänkin jos on halua.

Oltiin edellispäivänä 4 hengen perheen kanssa syömässä ravintolassa. Syötiin pääruuat ja jälkkärit ja otettiin juomat. Maksoi 120e. Alkuruokien kanssa olisi ollut n. 150e. Perussetillä ei mene 280e ravintolailtaan, vaan kyllä siinä on vähän luksusta mukana.

Kyllä tuossa esimerkissä on vedetty vähän muutakin kuin perus ravintolaillallinen.

Tässä on juuri se, että mitä haluaa. Tuosta saa hintaa sen tonnin alas jos on halua, jos menee lomalle ajatuksella että maksaa mitä maksaa ja vedetään ns. lomameiningillä all in ja otetaan kermat kakun päältä, niin tuo on ihan looginen hinta.

4 hengen perheelle 6x itse tehty illallinen 120e. Ei ihan perus dinnereitä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös