Kakko oli kyllä vakuuttava. Vaikka harjoituspeli olikin, niin todella vaikuttavaa nähdä teini-ikäinen pelaaja noin tyynenä ensimmäisessä pelissään. Ei paljoa käsi tärissyt, vaan pelasi rohkeasti vahvuuksillaan alusta loppuun. Viidellä viittä vastaan tila loppui välillä, mutta niinhän se toisaalta loppuu oikeasti joskus kaikilla. Ylivoimalla otti tähtien kentässä saman tien tahtipuikon ja tolppalaukausta vieläkin nätimpiä olivat ne oikea-aikaiset syötöt, joita Kakon mailasta lähti kerran koko neliönkin puhkoen MikaZiballe täydelliseen vetopaikkaan.
Hankala kuvitella tätä kaveria epäonnistumassa. Tuskin koko kausi ihan pelkkää ilotulitusta on, mutta kyllä noiden otteiden jatkuessa ihan tulosyksikön pelaajaksi täytyy päästä.
Tähän allekirjoitus.
En viitsinyt eilen tänne kirjoitella kun ajattelin, että täällä on täysi hulina päällä mutta mitä vielä: Yllättävän rauhassa täällä on otettu, liekö 0+1 vaikuttanut. Siksi tätä tyyneyttä ihmettelen, koska tuo Kakon ensimmäinen erä on yksi vakuuttavimmista sisääntuloista minkä olen ikinä nähnyt. Kaikki meni oikein. Pyöritti ylivoimaa suvereenisti ja tuo Rangersin ekan erän YV oli sykähdyttävän kaunista.
Pari seuraavaa erää olivatkin enemmän sitä mitä odotan Kakon ensimmäisen kauden olevan. Joku kiekon kanssa räpellys välillä, heikko syöttö tässä ja jossakin vaihdossa sellaista hiihtelyä, että missähän tässä pitäisi olla. Kuitenkin niihin toisiin väleihin näkyi välähdyksiä siitä supertähdestä, mikä Kakosta on kehittymässä: Hienoja harhautuksia ja hyvää kiekon suojaamista pienessä tilassa. YV:llä alkoi myös mailoja olla yllättäen enemmän edessä ja jokainen poikkikentän syöttö ei mennytkään enää perille. En hoksannut katsoa ketä siellä New Jerseyllä oli AV:lla siinä 1. erässä, mutta tuossa lopussa siellä oli mm. Hischier katkomassa syöttöjä ja antamassa painetta. Sitähän se tulee kaudella olemaan. Mitään ei saa ilmaiseksi ja paine tulee kiekolliselle salamannopeasti ja koko ajan. Siihen kun kausiväsymys iskee, niin nihkeämpiä jaksoja pukkaa, mutta se on aivan normaalia.
Tulevalle kaudelle odotan hyvää 50-60 pisteen kautta, välähdyksiä tulevasta supertähtitasosta, muutamia jaksoja tähtipelaajan otteita ja kauden mittaan pientä väsymistä, mutta myös alituisesti tasaisempaa suorittamista.