Kärpät-Jokerit 27.3 Raksila (2. välierä)

  • 8 205
  • 76

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Viisi taistelua ja yksi sota on voitettu. Nyt tuli ensimmäinen tappio kun taistelu Oulu I hävittiin. Sota kuitenkin jatkuu ja huomenna tulee kuitti.
 

Dave

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
:-)

Tässä tyhmempi voisi ihmetellä miksi Jokerien sveitsiläisen taskukellon tarkkuudella tikittävä jääkiekkoilullinen koneisto hävisi tänään. Onneksi kuitenkin Cobol ja kumppanit ovat viimeiset pari vuotta takoneet meidän tavallisten kuolevaisten päihin sitä, miksi Jokerit ylipäätään häviää tässä sarjassa pelejä: äärimmäisen kova harjoitusjakso. Nyt täytyy kyllä heti myöntää, että olen täysin ulalla aikamme jääkiekon mastermindin, kunnonajoituksen kuninkaan, peluutuksen mestarin ja taktiikan taiturin kuvioista. Rami on tietysti vetänyt eilen jätkille kunnon kyykkytreenit ja juoksuttanut vielä Raksilan portaissa ylös alas 30 kg levyt selässä. On se pelimies! Tavoite on tietysti selvä: kaikki tähtää kevääseen ja kun finaalit alkavat on Jokerit huippukunnossa. Liekö helsingissä takatalvi vai mikä mutta täällä meillä alkaa jo näyttää melko keväiseltä, aurinko paistaa je purot pulisevat. Melkoinen pokka on nyt vetää kovaa treeniä.

Kyllähän peli oli Kärpillä pelottavan hyvin hanskassa muuten paitsi tuo toisen erän ensimmäinen viisi minuuttia meni vähän häneksi. Peltonen olisi siinäkin toisen maalin tilanteessa totellut kroppaa siinä missä muissakin tilanteissa. Muista Ville pitää pää ylhäällä tästä eteenpäin ettei käy hullusti. Muuten meni vähän selittelyksi paikoitellen Villelläkin. Antti ”teräsuojus” Aalto hoippui tuttuun tapaansa nurin muutamaan kertaan. Favorin vihelsi ehkä uransa parhaan pelin. Toivottavasti Peltonen, Aalto, Ströba ja Antti-Jussi Niemi keräävät jostain loppukeväälle uusia voimia, kun kuitenkin ovat Aran jäähyväisjoukkueessa löylyä heittämässä. Illan eräänä herkkupalana oli myös Nemirovskyn jääminen Pasi Panssarikiekkoilijan jyrän alle. Vostrak viihtyi aika hyvin Bäckströmin alueella, mutta hei, mieshän pelasikin alkukauden JYPissä.

Jos joku erottaa Jokerit jollain osaalueella Kärppiä paremmaksi, täytyy olla kyllä tarkka näkö. Nyt jos huomenna... juu eipä mennä asioiden edelle.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Dave tai joku hallissa ollut, pitääkö paikkansa Oulusta saamani tieto, että Pasi Nielikäinen onnistui sotkemaan koko Jokereiden vaihtopenkin suunpieksentään ja kun Pasi oli kentällä, se pirulainen taklasi koko ajan ja hermostutti Jokereiden pelaajat? Jos tämä on totta, niin ainakin on tiedossa asia, joka korjataan huomiseen peliin.
 

dodi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Paha on palannut takaisin!
Huhhei Kärpät voiton vei!!!

Kylläpäs oli makea voitto ja huomenna samanlainen draivi päälle, niin sokurit kaatuu jälleen.

Ensimmäinen erä oli täysin kärppien hallintaa. Ei ollut hätä päivää ensimmäisessä erässä. Kärpät keskittyi pelaamiseen jokereiden itkemisen sijasta. Joka asiasta oli (yleensä peltosen poika kapteenin oikeuksinee) joku ukko itkemässä. Ensimmäisessä erässä luistin ja kiekko liikku, eikä peli mennyt yksin purjehtimiseksi. Jokerit ei onnistunut sumputtamaan peliä sitten ollenkaan. Ensimmäisessä erässä jokereilla ei tainnut olla yhtään kunnon maalipaikkaa. Korjatkaa jos olen väärässä.

Toisen erän alussa se kaken peruuta ja varmista taktiikka sitten näytti taas tehonsa. Viiteen ensimmäiseen minuuttiin ei oikein tiedetty, että missäs sitä ollaan. Sählättiin, sohlattiin ja vielä kerran sählättiin. Ei ollut mitään tolkkua pelissä. Jokerit pyöritti peliä mielin määrin MEIDÄN UKKOJEN AVUSTUKSELLA. Pelko ehti jo hieman hiipiä puseroon. Peli kuitenkin tasoittui ja kärpillä alkoi putki liikkua hieman, mutta on se ihme miten peli voi muuttua noin paljon erätauon aikana.
Loppu erä oli aika tasaista, ehkä hienoista kärppä hallintaa olin aistivinani. Tenki onneksi huojensi oloa. Oli muuten tenki maalin jälkeen aivan eri mies.

Kolmas erä jännitti niin, ettei jäänyt muuta mieleen kuin erän 5 viimeistä minuuttia. Jokerit pyöritti peliä, mutta nikke hoiti homman kotia. Ei jokerit kyllä mitään loistavia paikkoja saanut edes aikaseksi.

Loppuyhteenvetona vois sanoa: Parempi joukkue voitti ja tuolla pelillä voitetaan huomennaki.

Pasia on muuten ilo katsella. Tänäanki paljon kunnon pusuja.
 

Old TJ

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Kämmenet hellänä hakkaamisesta (ihan vaan käsiä yhteen - ei väkivaltaa), mutta sormenpäät vielä sen verran toimii, että jotain pelistä.

Upea ensimmäinen erä Kärpiltä - toki maaleihin tarvitaan tuuriakin (se toinen maali), mutta näin kai täällä joka toisessa otteluketjussa kerrotaan kuinka hyvällä joukkueella on sitäkin. Alivoimamaali oli Tonilta upea oivallus. Jokerit lähti porukalla (pakkia lukuunottamatta) vaihtoon kun Tonilla oli oman siniviivan alla kiekko. Kai odoteltiin purkua ja Toninkin vaihtoonluistelua, mutta Ton huomasi tilanteen ja lähti saaden Lieversin mukaansa. Upea syöttö ja Brettiltä loistavasti pelattu Lehtonen ulos ja pelin ensimmäinen videotarkistukseton maali oli tosi.

Toisen erän aluksi saatiin kyllä huomata (ja toivottavasti jäi joukkueella mieleenkin voitonhuumassa), että Jokerit on sen tasoinen joukkue, että ylimääräistä siimaa ei saa antaa senttiäkään. Jäälle luisteli hieman tyytyväisen ja kylläisen oloinen kärppälauma sekä todella nälkäinen ja taistelutahtoinen jokerilauma. Tulos nähtiin pian ja kyyti alkoi tuntua kylmältä. Onneksi toinen maali herätti Kärpät ja päästiin kyytiin mukaan. Potalta hieno esityö ja Tenkrat pääsi pitkästä aikaa maalailun makuun. Toivottavasti ketsuppipullo klisee osoittautui todeksi.

Kolmannessa erässä ei merkittävää muuta kuin pientä tunteiden kuumenemista sekavista maalinedustatilanteista puolin ja toisin, mutta muuten maininnanarvoiset seikat vähissä. Paitsi se mikä koskee koko peliä eli todella mukavan vauhdikasta jääkiekkoviihdettä puolin ja toisin, jossa ei roikuttu eikä pelailtu muutenkaan mitään inhottavaa piilo- tai pikkusikaa. Viihdettä laadulla koko rahan edestä.

Kärpät esiintyi todella tasaisena ryhmänä, joten yksittäisiä nimiä vaikea nostella esiin. Pasia kehuttiin Helsingin pelissä - tänäänkin paljon kentällä, muutama nätti pusu, mutta... Aiheutti kyllä vaarallisia tilanteita yllin kyllin omaankin päähän.

Jokereilta jäi mieleen Ville. Vaikea olisi kai olla jäämättä mieleen kun varmaan 40 minuuttia oli kentällä. Olisi kiva nähdä oikea tilasto asiasta - varsinkin kolmannesta erästä. Jo aiemmassa ottelussa mainittu Laine onnistui tekemään maalinkin ja oli muutenkin sanalla sanoen LOISTAVA! Tuollaisia kavereita meillekin muutama niin ei hätäpäivää. Taistelua, peliälyä, puhdasta pelaamista.

Kiitos Kärpät!
Kiitos Jokerit ja kiitos Favorinillekin kelpo suorituksesta.

Tästä on hyvä jatkaa. Onneksi TV-pelien kirouskin saatiin jo JyPiä vastaan rikki.

Old TJ
 

Old TJ

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Viestin lähetti cobol
Dave tai joku hallissa ollut, pitääkö paikkansa Oulusta saamani tieto, että Pasi Nielikäinen onnistui sotkemaan koko Jokereiden vaihtopenkin suunpieksentään ja kun Pasi oli kentällä, se pirulainen taklasi koko ajan ja hermostutti Jokereiden pelaajat? Jos tämä on totta, niin ainakin on tiedossa asia, joka korjataan huomiseen peliin.

Itse istuin vastapäätä vaihtoaitioita elikkäs aika kaukana niistä vaikkakin toisaalta näköalapaikalla. Sanoinkin jo tuossa aiemmassa sepustuksessani, että kolmannessa erässä hieman oli lämpenemistä havaittavissa. Kolmannessa erässä huomasin myös ainoan kerran kun Pasi jäi pelin ollessa poikki huutelemaan jotain jokeriaitioon. En nähnyt kenen kanssa kauniita sanoja vaihdeltiin, mutta tuon kerran linjurin piti käydä Pasia muistuttamassa, että oma aitio on tuolla muutaman metrin päässä. Eli suunpieksentä nähdäkseni aika pientä.

Ja kyllähän Pasi koko ajan taklata yrittää - muutaman kerran osuikin, mutta ei mielestäni nyt mitään erityisen mainittavaa. Ai niin - saihan Pasi fair play -palkinnon. Eihän siellä sitten mitään voinut olla... Eihän? (hymiöitäkö?)

Old TJ
 

Dave

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Viestin lähetti cobol
Dave tai joku hallissa ollut, pitääkö paikkansa Oulusta saamani tieto, että Pasi Nielikäinen onnistui sotkemaan koko Jokereiden vaihtopenkin suunpieksentään ja kun Pasi oli kentällä, se pirulainen taklasi koko ajan ja hermostutti Jokereiden pelaajat? Jos tämä on totta, niin ainakin on tiedossa asia, joka korjataan huomiseen peliin.

Näinhän se Pasi meinasi pelin jälkeen. Tuli kuulemma tekstiä laidan toiselta puolelta kovastikin, mutta laatikon puolella oltiinkin sitten vähän hiljaisempaa poikaa. Pasihan muuten pokkasi Expert-pelaaja -palkinnon (vai oliko peräti FAIR PLAY -palkinto?). En kuullut tarkasti, kun katsojat pitivät meteliä pelin jälkeen. Mitenkäs Pasi korjataan? Juoniiko Hjallis pelikiellon?
 

RolleX

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät ja muut urheilua harjoittavat seurat.
Viestin lähetti cobol
Dave tai joku hallissa ollut, pitääkö paikkansa Oulusta saamani tieto, että Pasi Nielikäinen onnistui sotkemaan koko Jokereiden vaihtopenkin suunpieksentään ja kun Pasi oli kentällä, se pirulainen taklasi koko ajan ja hermostutti Jokereiden pelaajat? Jos tämä on totta, niin ainakin on tiedossa asia, joka korjataan huomiseen peliin.

Haastattelussa Lyly(radiomega) kysyi samaa pasilta: Pasi vain totesi, että jätkät ruikuttaa aitiosta. Kentällä ollessa on suu kiinni ...;)
Kummallista ....tai oikeastaan legendaarista.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Viestin lähetti Dave
Mitenkäs Pasi korjataan? Juoniiko Hjallis pelikiellon?

Suurin vaikutus Pasilla on tietty siinä, että saa Jokereiden pelaajien keskitymisen itse peliin herpaantumaan. Mutta pääongelman tänne kantautuneiden tietojen mukaan on se, että Jokerit oli liikaa Peltosen ja Lehtosen varassa. Kyllä näille asioille ratkaisu löytyy.
 

JPL

Jäsen
Jeps.. Pasillehan sieltä aitiosta huudeltiin kovastikkin. Pasi kävi mainitsemassa että tulkaa laatikon sisällä sanomaan, jos on kerrottavaa.... eivät käyneet sitä ennen eivätkä sen episodin tapaisen jälkeenkään mutta tavallista suunpieksäntää se oli. Pari loistavaa niittiä ja muutenkin ihan hyvää peliä. Vielä kun Reksa opettaisi Pasin luistelemaan taaksekkin päin niin meillä olisi siinä hyvä pelimies jatkossakin.

Jokerit oli todella kesy ensimmäisessä erässä, mutta jos nyt tuudittaudutaan siihen että voitetaan huomenna niin luultavasti saadaan turpaan vielä pahemmin kuin Jokerit sai tänään. Huominen peli alkaa nollista ja maaliin tarvitaan enemmän työtä kuin tänään.

Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa muuten Summanen väitti että Kärppien kaksi ensimmäistä maalia oli väärin perustein tuomittuja... sanoi toki samaan hengenvetoon että älkää painottako tätä kovasti... (miksi siis edes mainitsi asian?) Hänen mielestään ensimmäinen ei välttämättä käynyt edes maalissa... hyväksyi sen kun hänelle kerrottiin että se näkyi videolta selvästi. Toista maalia ennen oli kuulemma Favorin puhaltanut pelin poikki ennen maalin syntyä. Kovastikkin oli asiaa Juholan Pertin kanssa. Juhola vain rauhotteli että äläpäs Rami nyt. Kukaan muu ei muuten ollut mitään vihellystä kuullut... Molemmat 100% selviä maaleja. Tuomarin ainut virhe ottelussa oli Bäckströmille annettu jäähy. Niklas sulki kiekon maalin takana räpylään mutta toi sen mv-alueelle ennen kuin peli pantiin poikki. Miksi siis jäähy? Muuten päätumarilta hyvä peli. Linjatuomarit tuskin enää näissä pleijareissa tuomitsevat, niin paska peli heiltä. Jatkuvasti jompi kumpi kiekon edessä tai ollaan eri mieltä pitkistä kiekosta. (Oli muuten Hämäläinen-Kautto parivaljakko... ~ eka kertaa yhdessä)

Edit: Juopperi --> Juhola (väärin muisteltu naamavärkki;)
 
Viimeksi muokattu:

#43

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
The Pasille FairPlay-palkinto, näin sitä pitää! Raati siis oli hereillä?

Itse en pelissä ollut, mutta Radio Suomen kiekkokierrokseltakin aisti kovan kannustuksen ja tunnelma. Onko näin, että The Hornankattila is back?

Tästä tulee vielä hieno ottelusarja, kävi miten kävi. Oikeastaan tämä on jo sitä.
 

Stonecold

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Tämä on juuri sitä. Taatusti Kari "Kärppä" Lehtosen hymy hyytyi ensimmäisen erän lopussa, kun kaiveli kiekkoa kolmatta kertaa selkänsä takaa. Kauden ensimmäinen peli, jossa kaikki ulkomaalaishyökkääjät onnistuivat yhtäaikaa ja tulosta tuli. Pota, Lievers, Tenki ja Ton säestettynä paikallisilla poroilla pistivät hösseliksi.

Silti toisen erän kymmenen minuuttia pistivät naaman näkkärille, sen verran sekoiluksi peli meiltä meni. Vihulaisista...Teemu Laine, pitäkää nyt kaksin käsin tästä kaverista kiinni. Juuri kuten Old TJ mainitsi, kaveri pelasi erinomaisella asenteella. Ville oli joukkueensa dynamo ja aiheutti alituiseen tilanteita, kun jäällä oli.

Pasi...on Pasi ja vielä Fair Play pelaaja ;) Muutama mojova niitti taas tilauksesta. Bäckström pelasi hyvän pelin, jota tarvitaankin näissä väännöissä.

Jokerit on valtakunnan huippuseura ja siksi nämä playoff-pelit (varsinkin voitokkaat) ovat meikäläisen mieleen. Huomenna on taatusti jytinää Jaffalla.

Ainiin...mm. Sport FM:n pelimiehet voivat vetää hanuriinsa etukäteisarvionsa näistä otteluista. Tai oikeammin, jatkakaa vain laatuarviointejanne sielä studiossa, onneksi todellisuus on jotain muuta - kiitos näiden kahden joukkueen.
 

GT

Jäsen
Suosikkijoukkue
ACO
Päivän Pasit lehdistötilaisuudesta:

-On ne muka niin kovia jätkiä, kun uskaltavat laidan toiselta puolelta huudella. Käskin tulemaan kaukaloon, jos on asiaa.

-En ymmärrä myöskään tuota maalivahdin tökkimistä. Mullakin olisi ollu paikka ajaa Lehtosen yli, mutta se ei kuulu mun tyyliin. Kari kiittelikin siitä tuossa.

-Kai tässä voi yrittää palautua huomiseksi.

Voiko Pasin saada kuriin? Suunpieksännällä se ei onnistu. Ja Pasi ei nykytilanteessa tappeluun lähde, koska on joukkueella erittäin tärkeä. Huhujen mukaan Nemirovsky paskansi housuunsa, kun lensi 3 metriä Nielikäisen niitin jälkeen.
 

Toro

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät 46 ry.
Joo, itke, Peltonen, itke. Iso käsi huudoille. Saumaa ei jokruilla ollu, huomenna kotietu pois ja kivaa piisaa, jää hirvet halailematta, poro rules.

Dejavu 2001
 

erzo

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Les Habs, Man Utd
Re: :-)

Viestin lähetti Dave

Vostrak viihtyi aika hyvin Bäckströmin alueella, mutta hei, mieshän pelasikin alkukauden JYPissä.


Aina ne vaan JYPiläiset jaksaa kiusata! Saas nähdä miten lasileuka Lehtosen käy? Ettei vaan Kankaanperä vielä kiusoittele Mikkoa, kun Kankikin on JYPissä pelannut..? Tai ajeleeko Pesonen Bannisteria niin että hanskat ja mailat lentelee niin kuin miehellä tapana on, kun Pessikin sattuu olemaan ex-JYPiläisiä!
 

Risa

Jäsen
Suosikkijoukkue
SoJy vuodesta-61, Jokerit 1972-2013; 2022, Україна
Viestin lähetti cobol
...Jokerit oli liikaa Peltosen ja Lehtosen varassa. Kyllä näille asioille ratkaisu löytyy.

Vai löytyykö? Eihän meillä muita ole. No ehkä varamies Laine..!?!

Onnittelut Ouluun voitosta, näin "merisäästä" käsin nähdyssä, ilmeisen viihdyttävässä kiekkopelissä!

Kyllähän tässä hieman taas tulee sellainen "pelätään pahinta, toivotaan parasta" -fiilis, mutta parempi jatkakoon. Ei olis häpee hävitä tätä sarjaa tämän päivän Kärpille, mutta toki vielä usko omiin on kova!

P.S. Yleisenä huomiona mainittakoon, että näitä Narrit vs. Porot ketjuja on paljon miellyttävämpää lukea kuin noita toisen taisteluparin vastaavia. Pidetään se näin jatkossakin!
 

Maple Leaf

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Toronto Maple Leafs, Pat Quinn -lahko
Viestin lähetti JPL
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa muuten Summanen väitti että Kärppien kaksi ensimmäistä maalia oli väärin perustein tuomittuja...

Voi voi. Niin se mies murenee paineiden alla. Tämä tietää hyvää Kärpille.
 

dodi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Paha on palannut takaisin!
Summanen murenee?

Eikä muuten ollu ensimmäinen kerta kun summanen oulussa alkaa höpiseen mitä sattuu. Yleensä se hiiltyy viimestään lehdistötilaisuudessa kun lyly (radio megan toimittaja) alkaa kyseleen mitä sattuu. Toivottovasti lyly esitti torstainaki niitä mainioita komenntteja ja kysmyksiä Niistä se rami niin tykkää ja se tietää kärpille vaan hyvää.
 

Cimo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Colorado Gold Kings
Jaahas, lomalaiset tulivat muilta kiireiltään kertomaan, että valmentajamme murenee. Sääli, nythän on vielä epätodennäköisempää, että Rami tekee ne tarvittavat maalit ja samalla ratkaisevat pelastukset omassa päässä. Pitää pelaajien ilmeisesti nostaa tasoaan.

Onnea Kärpille ilmeisen ansaitusta voitosta. Meidän pojilla taisi jäädä tiistain vaihde päälle kun te vaihdoitte jo pykälää isommalle. No, huomenna toivottavasti tämä virhe on korjattu ja voidaan tuntea 'dejavu' vuoden takaa. Tuskin pelaajat tästä mitään turhia paineita ottavat. Meillä on edelleen kotietu ja usko omaan osaamiseen ei varmasti murene samalla lailla kuin naapurin hiekkakakut jäisellä Hietsun rannalla.

Teemu Laine on meidän Pasi. Hirveellä asenteella vähäiset minuutit painava nuorimies. Ja lähes aina pelin poikki mennessä alkaa pakolliset tönimiset ja suunsoittamiset. Harmi, ettei koko riitä ihan samanlaiseen rymistelyyn taklaustilanteessa kuin Pasilla, mutta varuillaan osaa varmasti Bannisterkin olla huomenna kun Teme on jäällä.

Näillä mennään ja mennään maaston mukaan. Ei mitään porovaaraa vielä ole olemassa. Mennään viimevuotisen kaavan mukaan niin hyvä tulee.

PS. Alkaa poroilla silmät pyöriä Raimon mediapelissä. Nyt murenee ja kohta naksahtaa.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Viestin lähetti Cimo
Alkaa poroilla silmät pyöriä Raimon mediapelissä. Nyt murenee ja kohta naksahtaa.

Huvittavinta on se, että Jokerit on pelannut tällä kaudella kuusi playoff-ottelua. Niistä on voitettu viisi ja nyt tuli ensimmäinen tappio. Ja heti alkaa itku, että nyt murenee. Jos ihan oikein ehdin ennen duuneja vilkaista, tuota itkua Jokereiden murenemisesta on harrastettu erityisen aktiivisesti myös tuolla HIFK-osiossa - jossa on jo autuaasti unohdettu törkeän häpeällinen playoff-sarja Jokereita vastaan. Mediapeliä. Johon vastataan pelaamalla eikä höpöttömällä. Tänään illalla. Karuselli Kärpille ja kannattajille avataan klo 18.30, lippuja ja juomaa saa jonottaa klo 17.00 alkaen. Ottelun jälkeen pystytetään viitat hallille, jotta Kärppälauma löytää tiensä pyörityksen jälkeen ulos.
 

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Onnittelut Lappiin Jokereiden kaadosta!

Urheiluruutua katsellessa jäi hieman epäselväksi mitä siinä Kärppien 2-0 maalin aikana oikein tapahtui, kun en oikein ehtinyt nähdä Kärppäpelaajien sijoittumisia. Televisiokuvan mukaan kiekko kävi 99 %:n varmuudella siniviivan "väärällä" puolella, mutta jostain syystä tilanteesta ei vihelletty paitsiota - onko juku paremmin perillä asiasta?
 

Sam#9

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Onnea Kärpille eilisestä voitosta! Vähemmän virheitä tehnyt joukkue yleensä vie nämä pleijarimatsit, kuten eilenkin. Ei ollut Kärpästä paikkaamaan kenttäpelaajien virheitä, joita tuli uskomattoman paljon. Meinasin pudota penkiltä, kun avasin teksti-tv:n 3-0 tilanteesta, mutta vielä taisteltiin voitosta seuraavaan kohtalokkaaseen virheeseen asti. Lieversin voittomaali oli hieno. Tänään jatketaan Areenalla kotivoittoisesti kulkevaa sarjaa!
 

bozik

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
1-1

Otsikko sen tärkeimmän taas kertoo. Voitot 1-1 ja siitä tänään jatketaan. Eilisestä pelistä, parempi (kärpät) voitti siinä ei ole mitään jossittelua. Onnittelut kärpille voitosta, tänään jatketaan.

Sitten vähän jossittelua/spekulaatiota. Kärppien maali nro 1, oliko se maali ? Heitän tän kysymyksen siksi, että noin 15 vuotta maalituomarin (R.I.P) kopissa viettäneenä en muista nähneeni noin nopeasti takaisin pomppaavaa kiekkoa. Oliko se siis maalissa vai ei ja ennenkaikkea mistä videosta se tarkastettiin ? Ainakaan hockey nightin kuvista ei voi päätellä mitään.

Tää kysymys ei ole heitetty provona ti muutenkaan kärppiä vastaan. Kuten totesin, parempi voitti ja se on siinä. Maalin hyväksyntä tai hylkäys ei asiaa olisi muuttanut. Paikalla olleet, miltä tuo tilanne näytti hallissa, oliko maali ? Toinen kysymys, oliko Raksila täynnä ?
 

JPL

Jäsen
Se Kärppien 1 maali tarkistettiin videolta, joka on suoraan maalin yläpuolella, kuten jokaisessa hallissa sm-liigassa on. Maikkari ei saa kyseistä kuvaa kuin HN peleissä. Siitä varmasti näkee, kävikö kiekko maalissa vai ei. Tuomari seisoi muuten täsmälleen linjassa maalin kanssa mutta ei silti ehtinyt nähdä että kiekko kävi maalissa joten melkoinen pommi se veto oli. Siitäkin jo tiesi että kiekko kävi maalissa, kun se tuli n.45 astetta eri kulmassa kuin mitä meni maalia kohti eikä kuitenkaan kilahdusta kuulunut joten tolppaan se ei voinut osua. (Veto myös suuntautui keskemmälle maalia) 100% maali.

Toisessa maalissa on enemmän jossiteltavaa. Minunkin mielestäni Tenkrat neppasi kiekon takaisin alueelle viivan väärältä puolelta. Sekin tilanne oli kuitenkin niin nopea että ei sitä tuomari ehtinyt missään nimessä nähdä, vielä kun pelaajia oli melkoinen läjä siinä viivan päällä. Summanen kuitenkin valitti aivan väärästä asiasta, kun sanoi että Favorin olisi muka puhaltanut pelin poikki ennen sitä maalia. Ainakaan allekirjoittanut ei vihellystä kuullut vaikka suht lähellä tilannetta olinkin ja vaikka olisi viheltänytkin yhtä aikaa maalin tulon kanssa, olisi maali kuulunut hyväksyä.
 
Viimeksi muokattu:

spoonful

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Eipä ollut Jokereilla saumaa voittoon, ottelu oli lähes täydellisesti Kärppien hallussa. Toisen erän alku oli kyllä Jokereilta näyttävää pyöritystä, tuli pari maaliakin, mutta sitä onnea kesti vain reilut 10 minuuttia. Muuten Kärpät pelasi juuri niinkuin tahtoi eikä Jokereille siunaantunut paljonkaan hyviä maalitekopaikkoja.

Nuo Kärppien ulkomaalaiset käyvät kyllä kateeksi, ei Jokereilla ole samanlaisia tänä vuonna (viime vuonna vielä oli esim. Rosa ja Banham). Vaikka paljon hehkutetaan Kärppien oululaisuutta, niin kyllä ratkaisuihin yltävät ihan muualta tulleet eli nämä ulkomaanavut. Eikä tuo molarikaan näyttänyt oululaiselta, oli ulkomaalainen nimi. Backström pelasi kyllä ihan hienosti, varmoja kiekon kiinniottoja.

Vaikka yksi taistelu on hävitty, sotaa ei ole hävitty. Paljon pitää tapahtua, että Raimon joukkue tippuu jo tässä vaiheessa, mutta on Kärpät kyllä selvästi parempi joukkue kuin viime vuonna ja Jokerit vastaavasti on heikenynyt viime kaudesta.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös