Kyllä se peli on yskinyt 50 ottelua ja ne loput viisi on toiminut. Ei näytä olevan mitään merkitystä kuka valmentaa tai ketä kentällä pelaa, lopputulos on aina samaa paskaa. En tiedä mitä tässä vaaditaan, mutta huonolta tämä näyttää.jos joku olisi sanonut ennen kautta, että ollaan karsijan paikalla, kun runkosarjaa on jäljellä viisi peliä, en olisi uskonut.
On surullista, että huonoja päätöksiä ollaan tehty perä perään niin monta, että JYPin liigapaikka on ensimmäisen kerran ihan oikeasti vaarassa.
Jos tämä ei avaa omistajien silmiä siitä kuinka kaukana joukkueen pelaamisesta ja pelitavasta kannattaa pysyä, niin mikä sitten?
Tässä on turha alkaa luettelemaan mitkä kaikki asiat ovat menneet pieleen ja mistä kaikki on saanut alkunsa. On vain todettava, että kannattajille on loppujen lopuksi aivan sama miten pelataan ja millä tavoin pelit voitetaan, kunhan ne voitetaan.
kun JYPin peli yskii kauden tärkeimmällä hetkellä ja tärkeimmillä kilpailijoilla taas peli kulkee ja pistepussi lihoo, niin odotettavissa on valitettavasti kevät, joka ei näytä päättyvän runkosarjaan. On toki mahdollista, että kaikkien mutkien kautta joukkue säilyttää sarjapaikkaansa jopa suoraan ilman karsintaa, mutta juuri tällä hetkellä mikään ei viittaa siihen. Luistin ei liiku, tilanteisiin mennään pehmeästi ja tiukat pelit hävitään sitä kautta järjestään.
Valitettavasti tässä tilanteessa on vaikea löytää mitään positiivista sanottavaa. Sen verran ahtaassa rakosessa ollaan.
Toivon vain sen, että nykyiset omistajat, valmennus tai pelaajat eivät tule muistetuksi siitä ketkä pudottivat aikanaan JYPin liigasta.
Kyllä se peli on yskinyt noin 350 peliä. Välissä Rautakorven toisella kaudella oli ihan hyvää peliä.Kyllä se peli on yskinyt 50 ottelua ja ne loput viisi on toiminut. Ei näytä olevan mitään merkitystä kuka valmentaa tai ketä kentällä pelaa, lopputulos on aina samaa paskaa. En tiedä mitä tässä vaaditaan, mutta huonolta tämä näyttää.
Kyllä se peli on yskinyt noin 350 peliä. Välissä Rautakorven toisella kaudella oli ihan hyvää peliä.
Tässä on nyt ostettu Seppäsen misinformaatio koukkuineen päivineen, ei se Rautakorven toisen kauden kiekko mitään maagista ollut, mutta että kauheaa? Mitä ihmettä? Parasta JYPiä se oli vuosikausiin vaikka erikoistilanteet ottaisi pois.Pelihän oli erikoistilanteita lukuun ottamatta melko kauheaa myös tuolla Rautakorven toisella kaudella, toki pisteitä tuli melko hyvin. Nyt tuntunut että sitä peliä on ajoittain löydetty mutta sitten varsinkin loppukaudessa sitten erikoistilanteet ei toiminut sen vähäkään mitä taas 5vs5 pelissä olisi mahdollisuus pisteisiin ollut. Tasaisuus varsinkin tuntuu puuttuvan. Vähän ehkä kertoo esim. kuntopohjista ja onko ilmapiiri organisaatiossa se ihan mukavin. Kaikesta vähän kuvaa se että edes kioskitoimintaa ei saada kuntoon ja makkaroita riittämään.
Tässä on nyt ostettu Seppäsen misinformaatio koukkuineen päivineen, ei se Rautakorven toisen kauden kiekko mitään maagista ollut, mutta että kauheaa? Mitä ihmettä? Parasta JYPiä se oli vuosikausiin vaikka erikoistilanteet ottaisi pois.
Nyt JYPissä pitää kaikkien tajuta se että jos/kun ensi kaudella liigaa pelataan, niin sillä ei oo hevon vitun väliä mikä se pelityyli on kunhan sillä menestytään vähintään odotetulla tasolla. Nyt pitää ensin palauttaa seuran uskottavuus, ja se tulee sen kautta että tuo alisuorittaminen loppuu ja tulee menestystä, sen jälkeen voi ruveta miettimään jotain haluttua pelitapaa. Nyt kaikkien halu pitää olla se pelitapa millä pärjätään.
Edit. Eli nyt se oman identiteetin/pelitavan luominen pitää olla toissijainen asia, uskottavuuden palautus menestyksen kautta pitää olla ensisijainen.
Kyllä se oli pääosin kauhean näköistä. Sille syksylle oikeasti hyvät pelit mahtuu yhden käden sormille. Aika näyttää kullanneen muistot.Tässä on nyt ostettu Seppäsen misinformaatio koukkuineen päivineen, ei se Rautakorven toisen kauden kiekko mitään maagista ollut, mutta että kauheaa? Mitä ihmettä? Parasta JYPiä se oli vuosikausiin vaikka erikoistilanteet ottaisi pois.
Natelle on jo korvaaja ja yksi uusi pakki naulattu.Onkohan Tommi Tikan osoitteesta ollut huhuja? 0+4 tällä kaudella ei ole häävisti, mutta toisi fyysisyyttä ja asennetta lammaslaumaan. Schnarrin korvaajaksi vaan ja paukut pakkihankintoihin.
En usko, että Tommi Tikka edes kusee Jyväskylään päin. Eikä varmasti ole sellainen pelaaja, jolla Schnarr korvattaisiin. Fyysisyyttä ja asennetta toki löytyy, mutta ne tuskin riittäisivät ratkaisemaan JYPin ongelmia.Onkohan Tommi Tikan osoitteesta ollut huhuja? 0+4 tällä kaudella ei ole häävisti, mutta toisi fyysisyyttä ja asennetta lammaslaumaan. Schnarrin korvaajaksi vaan ja paukut pakkihankintoihin.
Nimiä ei tarvitse sanoa, mutta oletko itse tyytyväinen näihin hankintoihin?Natelle on jo korvaaja ja yksi uusi pakki naulattu.
Sanotaan näin, että nimet myös osittain peitossa, mutta tyytyväinen pitäis olla, sen mitä tietää.Nimiä ei tarvitse sanoa, mutta oletko itse tyytyväinen näihin hankintoihin?
Kyllä se oli pääosin kauhean näköistä. Sille syksylle oikeasti hyvät pelit mahtuu yhden käden sormille. Aika näyttää kullanneen muistot.
Samaan aikaan nykyiselle toimitusjohtajalle maksetaan lähes 100.000e vuodessa. Mistä? Istuu yksin pimeässä aitiossa pakoillen vastuuta. Olen usean Keskisuomalaisen yritysjohtajan kanssa keskustellut Korpelan toiminnasta. Moni ihmettelee miksi yhtiön keulakuva ei näy missään. Edelleen hyvä talouden controller maksaa n 5000e verran kuukaudessa ja osaa talousasiat paremmin kuin nykyinen tj.
Erinomaista pohdintaa.Itselle kalpa ei ole punainen vaate vaan esimerkki siitä mitä hyvällä ja pitkäaikaisella seurajohtamisella saavutetaan.
Kalpalla on ollut pitkäaikaiset toimijat ja selkeä identiteetti millaista kiekkoa halutaan pelata ja millaisia pelaajia halutaan tuottaa. Tätä yhdistää kaksi tekijää: luistelu ja taito. Ajatus läpileikkaa koko seuran aina kiekkokoulun asti.
Itseasiassa näin oli vielä asiat jypissä n 10-15v sitten. Junnuissa painotettiin vahvasti taitoa ja pelaamisen taitoa ja panostettiin pakkien valmentamiseen. Jääolosuhteet eivät mahdollistaneet vastaavaa erikoisharjoittelua jokaiselle pelipaikalle. Liiga touhusi omiaan jo tuolloin mutta liiga sai kokoajan lupaavia junnuja itselleen Vataset, Määtät, Nikut erunenässä, osa pelaajista hyödynnettiin ja osa hukattiin kuten Palve, Roine ja Kemiläinen.
Syyt löytyvät kaikessa toiminnassa historiasta. Yksi Keskisuomalaisen kiekkoilun taite oli se kun mestaruuskausien jälkeen sekä liigassa, akatemiassa että junnuissa lähti toimitusjohtajat samana vuonna vaihtoon ja junnuissa pitkäaikainen mielipiteitä jakava valmennuspäällikkö vaihdettiin/laitettiin syrjään.
Junnupuoli onkin tyrehtynyt ja seuran yhteisöllisyys kadonnut vuosien saatossa. Toki liiga Jyp on ollut aina oma saarekkeensa. Tässä on hyvä verrata taas kalpaa joka on yhtenäinen koko seuran osalta junnuista liigaan.
Vastaavasti kalpalla tämä johtajien jatkumo on toiminut Masi Keinäsen ja Toni Saksmanin johdolla. Myls rakenne on eri. Siinä missä junnujen hallituksessa on liigan edustaja on myös junnujen edustaja liigassa. Miten täällä. Ei edustajaa liigassa ja sen huomaa päätöksistä, kinkitys katkeaa ja tarkastelukulma on oy koko yhteisön sijaan.
Olen tavannut työnpuitteissa tätä Saksmania ja on smartti kaveri. Olen tavannut myös Korpelaa työnpuolesta ja hän on... mukava mies.
Jyp junnut näyttää jälleen hakevan uutta toiminnanjohtajaa, olisikohan 4 kaveri tulossa n 10v sisään. Hae siinä pitkäaikaisuutta. Ymmärrän miksi vaihtuvuutta myös on, nykypäivän vanhemmat ovat toista mitä 20v sitten.
Jos itse istuisin liiga Jypin hallituksessa laittaisin rahaa ja hankkisin junnuihin ja liiga Jypille uudet jo näytöt antaneet kokeneet johtajat. Sen sijaan että odotamme Holtarin sanoin Tikkakosken lentokentälle 300.000e maksavaa arpaa, investoisin nämä rahat seurojen johtamisen ja rakenteiden uusimiseen. Oikeasti Jyp toimii vieläkin käytännössä excelissä ja ruutuvihkossa. Jypiltä puuttuu liiketoiminnan kriittiset seurattuvat kpi mittarit yms.
Samaan aikaan nykyiselle toimitusjohtajalle maksetaan lähes 100.000e vuodessa. Mistä? Istuu yksin pimeässä aitiossa pakoillen vastuuta. Olen usean Keskisuomalaisen yritysjohtajan kanssa keskustellut Korpelan toiminnasta. Moni ihmettelee miksi yhtiön keulakuva ei näy missään. Edelleen hyvä talouden controller maksaa n 5000e verran kuukaudessa ja osaa talousasiat paremmin kuin nykyinen tj.
Pitkä vuodatus ja loppuun kiteytys: meidän on mahdollista menestyä mutta se vaatii rakenteiden luomista. Koska se ei onnistu nykyisellä ylimmän johdolla, vaatii tämä tuuletusta.
Sitten voimme vasta miettiä tuleeko tänne pelimiespekka vai pätkä.
Kiitos!Erinomaista pohdintaa.
Hieno teksti jonka voi hyvin allekirjoittaa. Itse en halua nähdä KalPan menestystä, mutta tottakai he ovat tehneet hyvää työtä. Isossa kuvassa tehneet sieltä Pekka Virran ensimmäisestä visiitistä asti liigan parasta ja pikäjänteisintä, toki mukaan heilläkin mahtuu pari ohi kautta, mutta se ei ole laittanut organisaatiota tekemään paniikkiratkaisuja vaan sama pitkäjänteinen työ on jatkunut.Itselle kalpa ei ole punainen vaate vaan esimerkki siitä mitä hyvällä ja pitkäaikaisella seurajohtamisella saavutetaan.
...
Tätä turha miettiä, kaikki sopimukset on muotoa liigasopimus ja purkautuvat jos joukkueen sarjataso vaihtuu.Onkohan kuinka monella ensikaudeksi sitoutuneella pelaajalla joku ehtolauseke sopimuspaperissa tätä koskien?