JYP kaudella 2025–2026 – uusi alku vai vanhat haasteet?

  • 44 673
  • 355

Huikko

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp Jyväskylä, Detroit Red Wings, Tre Kronor
1987 muistan ensimmäisen kotiottelun. Siitä saakka on kannatettu niin myötä kuin vastamäessä.

Nyt viimeisen pari vuotta myös sponsorina yrityksen kautta on antanut lisää perspektiiviä kannatukseen. Panostus pitää pystyä perustelemaan edes jollain tasolla myös ylöspäin.

Ensi kaudelle on jo tuupattu viisinumeroinen summa. Ei me mikään Valtra olla mutta hengessä mukana ja harvoja talousalueen ulkopuolelta osallistuvia.

Eletään kyllä hankalia aikoja herranjumala sentään. Mukana on roikuttava, mutta mestispeikko oli jo markkinointibudjetissa sekä hallituksen pöydällä.

Osakeyhtiö ei saisi tehdä kannattamattomia asioita. Jyp pystyttiin haarukoimaan sponsorointikohteeksi ihan järkisyillä. Järkisyyt vähenee. Muiden samankokoisten sponsoreiden kanssa huolenaiheet ovat hyvin samankaltaisia. Miksi on se suurin kysymys. Miksi taas näin vaikka muuta luvattiin ja vakuutettiin?

Miksi ensi kaudella asiat olisi paremmin? Liian vähän on organisaation puolelta perusteltu ensi vuoden parempaa tulosta ja syitä siihen.

Kannatus jatkuu hautaan saakka. Voi olla, että yksityishenkilönä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös