Jokerit takaisin Liigaan – seurantaketju

  • 237 090
  • 1 569

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
En vaan itse näe mitenkään päin, että Materiaalilla ei oo pelejä voitettu ennenkään eikä se parempi materiaali ole mitään
Ei toki pelkkä materiaali vaan se yhdistettynä hyvään urheilujohtoon tuo menestyksen. Tappara on tästä hyvä esimerkki viime vuosilta. Kalliit rosterit, mutta tulosta on tullut. Kärpät huono esimerkki. Jokerit kroonisen katastrofaalinen esimerkki. Jullit tukevasti samalla janalla meidän kanssa.

Noin muutoin, Liigakokemustahan Jokereilla on, mutta best before on aika monella äijällä ummessa.
 

iibor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна, Jokerit
Jännä ykstyiskohta uusimmassa katupojat-jaksossa kun istuvat toimistolla palaverissa ja joku toteaa "sit kun me muutetaan pasilaan...". Eli, oisko jotain faktaa jo olemassa. Paha sanoa.

Itsekin kiinnitin tuohon huomiota.

Olisko jopa ollut pienen pieni vihje N&M:ltä mitä on tulossa lähitulevaisuudessa?
 

Artisokka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Stadin Jokerit | Neule |Vaasalainen rahtari (2025)
Itsekin kiinnitin tuohon huomiota.

Olisko jopa ollut pienen pieni vihje N&M:ltä mitä on tulossa lähitulevaisuudessa?

Kaikki N&M tekeminen on laskelmoitua. Siksi odotan edelleen Klingbergiä.
 

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Onko tämä poissulkeva listaus, eli ifk/kespoo vastustaa? Vai neutraali/ei tietoa?
Ei ole poissulkeva listaus. Ei vastusta espoo eikä jullit. Voisin väittää, että on tietoa. Soraäänet tulee pienestä päästä. Huoli vähemmän yllättäen omien seurojen ja organisaatioiden kohtalosta. Jopa pienet seurat ymmärtävät, että 17 jengillä ei voi kovin montaa kautta pelata. Jos yhtään. Tappara yksi Jokereiden paluuta liputtavista jengeistä. Päivitetään huhu kusilaarihuhusta Savoyn lounaskabinetissa kuulluksi.
 

Huopis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, HJK, Detroitin jengit, Puotinkylän Valtti
Mun on myös, ilman mitään oikeaa tietoa suuntaan tai toiseen, todella vaikea uskoa kabinettinousuun ensi kaudelle. Mikäli sellaista aidosti kulisseissa valmisteltaisiin, varautumisena jonkun konkurssiin tai laajennusjenginä, niin kyllä siitä tihkuisi ihan oikeita huhuja meidänkin luettavaksi. Nyt ei ole kuulunut mitään, ja Liigan edellinen lausunto asiasta tosiaan oli, että kukaan ei enää nouse pelkällä päätöksellä. Tuosta lausunnostaan huolimatta uskon kyllä, että jos Jokerit ei nouse pelaamalla (mikä tapahtunee kerran kymmenestä), niin Liiga löytää jossain kohtaa keinot keplotella Jokerit mukaan, mutta se tuskin on sitten vielä ensi kauden juttu.

Mutta seurataan! Niin tai näin, eletään mielenkiintoisia aikoja. Ja hei; vaikka karsintaurakka vaikuttaa ylitsepääsemättömältä, niin… mitä jos me kuitenkin voitetaan?
 

Shakermaker

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tulipa taas tästä Lembergin loukkaantumisesta mieleen, että kaikki ei todellakaan ole omissa käsissä nousuhaaveiden suhteen. Lembergin puuttuminen tuntuu jo pahalta, mutta mistäs sitä tietää, jos joku muukin, ns. ykköskorin pelaaja putoaa pois. Kyllä se alkaa olla sitten siinä.
 
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tulipa taas tästä Lembergin loukkaantumisesta mieleen, että kaikki ei todellakaan ole omissa käsissä nousuhaaveiden suhteen. Lembergin puuttuminen tuntuu jo pahalta, mutta mistäs sitä tiedää, jos joku muukin, ns. ykköskorin pelaaja putoaa pois. Kyllä se alkaa olla sitten siinä.
Tai tulevan vastustajan pelaajia sairastuu ja/tai loukkaantuu.
Vatsatauti koko joukkueelle. Joko meille tai heille.
Kaikki on mahdollista.
 
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, Red Wings, #65
Tulipa taas tästä Lembergin loukkaantumisesta mieleen, että kaikki ei todellakaan ole omissa käsissä nousuhaaveiden suhteen. Lembergin puuttuminen tuntuu jo pahalta, mutta mistäs sitä tietää, jos joku muukin, ns. ykköskorin pelaaja putoaa pois. Kyllä se alkaa olla sitten siinä.
Sen takia rosterin pitäisi olla niin laaja, että se kestäisi tällaiset. Varsinkin maalivahtien kohdalla otetaan älytön riski, jos ketään ei enää tule.

Tietysti joku Filppulan loukkaantuminen olis täydellinen katastrofi ja sitä ei voi korvata millään.
 

rabsterr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Hankalaa tulee kyllä liigajengiä vastaan tilannekovuuden osalta. Vertaa vaikka Suhosta, Filppulaa, Pihlia, Vainia ja Ahosta moneen muuhun, niin aivan eri planeetalta. Suhonen vääntää kyllä kovaa, vastustajaa vaan lentää väännöissä.

E: Heikkinen saanut kyllä hyvin kovuutta lisää Liigamatseista.
 

SeaGal

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Seattle Seahawks, Seattle Kraken
Ei ole poissulkeva listaus. Ei vastusta espoo eikä jullit. Voisin väittää, että on tietoa. Soraäänet tulee pienestä päästä. Huoli vähemmän yllättäen omien seurojen ja organisaatioiden kohtalosta. Jopa pienet seurat ymmärtävät, että 17 jengillä ei voi kovin montaa kautta pelata. Jos yhtään. Tappara yksi Jokereiden paluuta liputtavista jengeistä. Päivitetään huhu kusilaarihuhusta Savoyn lounaskabinetissa kuulluksi.
Voin myös vahvistaa, Kärppien sisäpiiriläiseltä kuultuna, että todellakin isot seurat haluaa Jokerit liigaan.
 

Rautapohkeet

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jotenkin en usko, että karsinnoissa (jos sinne päästään) olisi vastassa Jukurit. He ehtivät valmistautua playoutteihin pitkään ja ovat valmiita niihin. Jukurien vastustaja playouteissa on se joka tulee karsimaan, näin uskon. Pelikaanitkin on kuitenkin vain 4 pisteen päässä sijasta 14, joten se paikka ei ole ollenkaan varma. Jos tuo taisto päätöskierroksille etenee, niin tuo sijalle 15 sijoittuva joukkue tulee olemaan karsinnoissa, toivottavasti meitä vastassa. Jukurit selvinnee kuivin jaloin, ainakin urheilullisesti.
 

hoedown

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit

Valle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, SJK, Jussittaret
Jukureiden alamäki on ainoastaan syventynyt Virtasen palkkauksen jälkeen, joten jos Jukurit ei karsi, niin se on Jokereiden onni, koska se joukkue jonka Jukurit voittaa siinä tapauksessa on täysin umpipaska.
Katsoin eilen lehdistötilaisuuden ja siellä Jonne heitti jo omia pelaajia bussin alle. Puhui kahden kerroksen väestä. Turussa oli sama homma välillä.
 
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tietäen RD:n ja tän Jannen hyvät ja läheiset välit toivon, ettei nyt enää loppukauden ja pudotuspelien aikana jaettaisi mitään valmennusvinkkejä ja neuvoja. Pärjätköön Janne nyt omillaan kunnes se kevään viimeinen matsi on pelattu.
Sitten voivat vertailla pelikirjojaan ja ottaa oppia toisiltaan.
Nyt kaikki fokus Jokereihin (näin uskon toki olevankin)
 

Kiekoton Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit ja Alasarjat sekä suomalaiset maailmalla
Tämä ajatuksena urheiluromanttinen liiganousukuvio on muuttunut aika ristiriitaiseksi. Enää ei ole niin, että johonkin joukkueeseen kasvaa ja hankitaan hyviä pelimiehiä, jotka hitsautuvat elämää suuremmaksi yhteisöksi ja pystyvät omalla panoksellaan ja motivaatiollaan nostamaan joukkueensa ylemmälle tasolle. Tuohon hienoon ajatukseen kuuluu, että se sama porukka miltei sellaisenaan saa sitten palkinnon ja pelaa seuraavan kauden yhdessä siinä kovemmassa sarjassa. Ja ehkä jopa pärjää.

Näinhän se ei mene, vaan nykyisin pelataan asemaa jollekin nimelle tai osakeyhtiölle. Eri miehet käyvät järjestämässä tälle OY:lle paikan korkeammassa (lue enemmän rahaa tuottavassa) sarjassa, sitten nämä miehet laitetaan pääosin pihalle ja uudet miehet astuvat kehiin. Tämä on tietenkin täysin ymmärrettävää, mutta ei se oikein tuota nousemisen ihannetta kuvasta.
Lähdin tekemään hieman tutkivaa journalismia. K-Espoon mestaruus oli heidän nostoporukka ja viime kauden nippu oli vain pelaamassa kauden pois.

Laitoin vasemmalle mestaruusnipun ja numero "2" perässä tarkoittaa pääsyä seuraavan kauden joukkueeseen ja "3" taas matkaamista mestaruudesta Liigaan. Nousua oli tekemässä mm. Atro Leppänen ja Matinmikko eli Liigaan pääsi mestaruusjengistä muitakin.

Mutta Mestaruuden torjuneista ei ollut kuin välikaudelle mukaan. Pakistosta välikaudelle pääsi 7 pakkia, mutta vain Keskitalo Liigaan asti. Mestaruutta lähti puolustamaan jopa 12 hyökkääjää, mutta vain Heikkinen, Hämäläinen, Koivusaari, Piipponen ja Tuomaala ovat päässeet koittamaan Liigassa. Nousuporukasta siis vain 6 pelaajaa on ollut tämän kauden K-Espoon Liiganipussa.

Välikaudelle K-Espoo sai mukaan nipun, josta kaksi veskari on päässyt Liigarosteriin mukaan. Pakistosta sai Liigaan paikan vain 4 pakkia. Hyökkääjistä 8 on nähnyt Liigan kirkkaat valot. Melkoinen myllerys siis Liigaan noustessa. Siihen en edes ota kantaa missä roolissa nämä ovat Liigaa pelanneet. Esim Jokereiden Heikkinen on yksi Mestaruusnipusta Liigaan asti päässeistä. Ei siis ison roolin ukko Liigaan.


 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös