Aaro Kivilinnan muistopalkinnon voitti viime vuonna kylläkin ylivoimaisesti TPS. TPS:n naisjoukkue ei pisteistä tuonut ainuttakaan.
Kärpät voitti palkinnon 2001. Silloin 2001 Jokerit sijoittui kilpailussa kuudenneksi ja jos naisjoukkueita ei olisi otettu huomioon palkinto olisi mennyt TPS:lle eikä suinkaan Jokereille.
Vuonna 2000 Jokerit oli viimeksi ykkönen. Jokerit korjasi voitot myös 1976, 1996, 1997, 1998 ja 1999. Näistä tosin 1997 voitto jaettiin Jokereiden ja TPS:n kesken. Käsittääkseni tämän jälkeen sääntöjä muutettiin niin, että tasatilanteessa ratkaisee edustusjoukkueen menestys.
Aaro Kivilinnan muistopalkintoa on jaettu vuodesta 1973 lähtien, eli nyt 31 kertaa. 1971:han aloitettiin valtakunnalliset B- ja C-junioreiden SM-sarjat ja siitä se idea sitten lähti. (A-junnuthan ovat pelanneet kunniasta jo vuodesta 1945 alkaen. D- ja E-junioreiden valtakunnalliset mittelöt olivat lyhytikäisiä D:1970-78 ja E:1966-78)
Täksi kaudeksi pistejärjestelmää on jotenkin muutettu, sillä vielä viime kaudella käytetyllä systeemillä voiton olisi ymmärtääkseni tällä kaudella korjannut Blues. Pistesysteemi ja mukaan laskettavat sarjat ovat vuosien saatossa vaihdelleet useampaankin otteeseen, joten mitään moraalista voittajaa ei tämä Bluesista tee.
Semmoinen voiton kannalta melko mitätön detalji myös, että pisteitä saa myös menestyksestä Divisioonassa, tosin harvoin sieltä kokonaiskilpailua ajatellen haastajia tulee.