Tuo junnusarjojen liigaseurojen mandaattipaikat on käsittämätön systeemi. Voit vetää täysin vihkoon ja vihellellä koko kauden. Mitään pelkoa putoamisesta ei ole.Vaan kyllä tämä systeemi tarvitsee ison räjäytyksen. Junnusarjojen mandaattipaikoista ihan todelliseen kilpailuun ja avoimeen sarjaan ilman sisäänpääsymaksuja.
Jos mestisjengin junnut selvittää taistelemalla ja pelaamalla kauden lopun hyvin U20 alemmassa loppusarjassa itsensä kuiville, menettää se paikkansa hännänhuippuna olevalle liigajoukkueen junnuporukalle ja joutuu putoamiskarsintaan.
Esim viime kaudella Tuto menetti viivan yläpuolelta paikkansa Ilvekselle mikä veteli puolivaloilla koko kauden ollen koko sarjan kolmanneksi viimeinen. Jengejä on kuitenkin 24.
Täysin järjetön 24 joukkueen sarja mihin on pakko saada muutos ja mandaattipaikat vähintään pois.
Joskus kyllä ei voi kuin ihmetellä miten tälläiset sarjamuodot on voinu mennä läpi ja miten niiden voidaan katsoa palvelevan Suomalaista juniorikiekkoa parhaiten.
Mitä ihmeen porukkaa tuolla on päättämässä asioista?