Jokereiden liveseuranta kaudella 2024–2025

  • 595 391
  • 14 495

Masculine

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mä kyl tykkään tästä uudesta, positiivisesta @massaonvoimaa sta.
Samat sanat. Palokassa ilmeisesti otettu tämä kultainen äidin neuvo "Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, on parempi olla hiljaa." aika kirjaimellisesti, mutta ehkä sieltäkin vielä kuoriutuu kevätauringon lämmössä pelkästään hyviä asioita näkevä Keisari.

edit. Näköjään olin myöhässä tämän kanssa.
 
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, Red Wings, #65
No tämä. Katsokaa se Vantaan kokoonpano...
Niin, siis Jokerit voittaisi Vantaan vaikka pelaisi popcorn-ukoilla ja täydentäisi rosterin U20 pelaajilla.

Joku tolkku nyt tähän hommaan. Ensimmäinen oikea peli on karsintojen eka peli. Kaikki ennen sitä on harjoittelua sitä kohti.

4-0. Milloin välierät alkaa Iisalmea vastaan?
 

Sulander

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Niin, siis Jokerit voittaisi Vantaan vaikka pelaisi popcorn-ukoilla ja täydentäisi rosterin U20 pelaajilla.

Joku tolkku nyt tähän hommaan. Ensimmäinen oikea peli on karsintojen eka peli. Kaikki ennen sitä on harjoittelua sitä kohti.
Tavallaan nautin tästä asenteesta kyseiseltä kirjoittajalta. Kannustaisin kuitenkin ihan kaikkia nauttimaan myös niin saatanasti ihan näistä pudotuspeleistä. Ei tässä hetkeen ole mestaruuksista pelattu.
 

jokerikarhu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Bruins
Ei tässä mitään paniikkia ole. Salonen poissa, mutta tulee intoa sekä itseluottamusta puhkuen takas, kun pääsee.

Nyt on taas muilla näytönpaikka ja ottaa roolia. Itseluottamusta tarvitaan kohti karsintoja. Papat voi karsinnoissa pärjätä taidoillaan, mutta nämä muut tarvitsevat juuri onnistumisia, jotta ovat oikeassa moodissa karsinnoissa. Siksi en jaksa murehtia pelaako Fippula/Aaltonen missä ja kenen kanssa.

Kookonpaano on hyvä ja sillä pitäisi voittaa edelleen. Perinteinen 5vs5 peli, niin eiköhän meillä enemmän maaleja ole kolmen erän jälkeen. Pelintaso, kun on tietyllä korkeudella, niin nämä pelit kääntyy väkisinkin ennakkosuosikille. Tässä tapauksessa Jokereille.
 
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, Red Wings, #65
Tavallaan nautin tästä asenteesta kyseiseltä kirjoittajalta. Kannustaisin kuitenkin ihan kaikkia nauttimaan niin saatanasti ihan näistä pudotuspeleistä. Ei tässä hetkeen ole mestaruuksista pelattu.
Mikäänhän ei tarkoita etteikö matkasta pitäisi nauttia, mutta se kaukaisuudessa häämöttävä määränpää. Se vasta nautinto onkin.
 

hoedown

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Olisikohan Massan positiivisuuden taustalla uskomus napin olemassaoloon?
Tätä mietin tässä taannoin, että ei ole Teron tarvinnut vielä salkkua aukaista - säästelee tärkeämpään hetkeen.
 

luukkumies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, maajoukkue , voima
Se olisi illalla tyrkyllä alamittaista, oranssilla hintalapulla olevaa kirjolohta. Eiköhän huippuunsa trimmattu Häränfile harjaa tän "Rahnasto - Turhapuro" tyyliin. Sitä haetaan.
 

Kiekkonarri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, New Jersey Devils
Ainoa oikea ratkaisu. Ainoat kaksi pelaajaa joiden pelinopeus riittää liigajengiä vastaan.
Juu siltä se näyttikin tossa ihan äskettäin kun taas vaihteeksi yhdessä pelasivat.

Toki pelinopeus on eriasia kuin nopeus, mutta jossei jalkaa ole runsaasti niin ei se pelipää yksin riitä kun tila syödään. TuTo-sarjassa ei kombo toiminut, katellaan miten nyt.
 

Mordjinn

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Ei tämä joukkue voi kaatua yhden Bredun poissaoloon, mutta jättää aivan helvetin ison loven maalintekosektorille. Varsinkin ylivoimasta katosi 60% laukaisu-uhasta ja lopusta 40%:stakin puolesta vastannut Lausniemi on myös poissa. Eli 20% Juhiksen harteilla. Nyt jos koskaan on Vallen ja JMA:n syöttöringin aika lopettaa se kiekonsiirtely.

Toisaalta on tämä joukkue näyttänyt että kun yksi vastuunkantaja on poissa nousee uusi valokeilaan.

Toivottavasti Bredun saikku on kuitenkin lyhyt ja ei vedä kundia ihan rapakuntoon. Siihen että kundia lepuutettaisiin sarjan ekassa matsissa monen huilipäivän jälkeen en usko hetkeäkään.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
Salosen poissaolo on iso helpotus KiValle, toki tollakin kokoonpanolla KiVa pitäisi kaataa mutta kyllähän tuon Forslundin ketjun viimeistelijä on nyt poissa samoin meidän ylivoiman ainoita niitä harvoja jotka laukoo paikoista. Vaikka Liuksiala onkin ollut tehokas ja on hyvä pelaaja niin silti sanoisin että Liuksi on parhaimmillaan rikkovassa roolissa. Paljon annetaan hyökkäyksen osalta kuitenkin tasoitusta. Iso harmi tuo ettei Bredu pelaa, toivottavasti on pian mukana eikä ole influenssa kaatanut, sillä silloin voi olla ettei nähdä Bredua tässä sarjassa kertaakaan kentällä.

Olisin pitänyt myös Kuuslan ja Aaltosen samassa ketjussa, esimerkiksi Henritiuksen tai Heikkisen laidalla. Ja Vallen ympärillä voisi olla Lahna ja Vaini tai Lind. No RD tekee edelleen ratkaisut ketkä pelaa ja siitä lähdetään et parhaat pelaa ja RD kantaa vastuun.
 

hoedown

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Salosen poissaolo on iso helpotus KiValle, toki tollakin kokoonpanolla KiVa pitäisi kaataa
Edelleen takerrun tähän. Yhtään mitään pois Bredulta, ei todellakaan, mutta aika paljon näköjään annetaan yhdelle viimeaikojen onnistujalle merkitystä, ja täten "helpotuksia" vandaaleille.

Tänään laukoo joku muu ne tarvittavat maalit, ei sen kummosempaa. Painotan, että Bredu on erittäin tärkeä palanen kokonaisuudessa, mutta ei korvaamaton hänkään.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
Niin meiltä puuttuu siis yksi pelaaja tuolta rosterista, joka ei ole jo valmiiksi istunut ylimääräisenä hyökkääjänä ja nyt tuo on joku kakkos kokoonpano?
No eihän noista hyökkäysketjuista ole yksikään keskenään tuttu kokoonpano jolla olisi kauden aikana pelattu. Vaan kaikki on rikottu, ei se ainakaan paras lähtökohta ole peliin ettei siellä ole tuttuja kolmikoita yhdessä. Niminä toki ei ole mitään mahdotonta poissa mutta kyllä se nyt 5+1 tehot kolmeen peliin iskenyt Salosen poissaolo silti näkyy ja se rikkoo nimenomaan meidän parhaan syömähampaan ja siitä puuttuu nyt selkeä viimeistelijä. Salosen poissaolo luo lisähaasteen sarjaan. Lisätään sen verran että jos RD olisi yhtään luottanut Kalajanniskaan niin nyt olisi ollut paikka nostaa Kala kokoonpanoon tuohon Salosen paikalle. Nyt Kala ei jostain syystä kuulu RD työkalupakkiin. Mitään Liuksilta poisottamatta.

Silti uskon että näilläkin miehillä KiVa kaatuu mutta peli on vaikeampi kuin täällä moni haluaa uskoa.
 

Loorz15

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit | Huuhkajat | Teuvo Teräväinen
Lisätään sen verran että jos RD olisi yhtään luottanut Kalajanniskaan niin nyt olisi ollut paikka nostaa Kala kokoonpanoon tuohon Salosen paikalle. Nyt Kala ei jostain syystä kuulu RD työkalupakkiin. Mitään Liuksilta poisottamatta.
Ei jumalauta nyt :D
 

Ihmepeli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mikäänhän ei tarkoita etteikö matkasta pitäisi nauttia, mutta se kaukaisuudessa häämöttävä määränpää. Se vasta nautinto onkin.
Karsintasarja, Liigan ensi kauden runkosarja ja ensimmäisen kierroksen pleijaritkin on vielä läpsyttelyä. Tosipelit ja määränpää on sitten Liiga-finaaleissa. Mielellään CHL-finaalissa myös. Sitten nautitaan, kun molemmissa nostetaan pyttyä! Ei ennen!
 

Hambala

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Joku tän oli jo tajunnutkin ig:ssä. Syy Bredun poissaoloon on luonnollisesti leipomoalan lakko, joten pelaa taas maanantaina, jos ei neuvottelutulosta synny ennen sitä...
Ai saakeli! Toivottavasti neuvotteluissa riittää viinereitä lakosta huolimatta, eikä kumpikaan puoli ala rohmuamaan Vichyjä. Toki voisi olettaa, että paikalla ovat parhaat neuvottelijat eikä mitään märkäkorvia, eli eiköhän Bredu saada pikaisesti taas kokoonpanoon.
 

hoedown

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Ai saakeli! Toivottavasti neuvotteluissa riittää viinereitä lakosta huolimatta, eikä kumpikaan puoli ala rohmuamaan Vichyjä. Toki voisi olettaa, että paikalla ovat parhaat neuvottelijat eikä mitään märkäkorvia, eli eiköhän Bredu saada pikaisesti taas kokoonpanoon.
Niin, ja toivotaan ettei muut lähde tukilakkoilemaan.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
Ei jumalauta nyt :D
Sinusta siis viime kauden maalikuningas Kalajanniska ei olisi mahdollinen backup Saloselle? Nyt ei sitä tietenkään ole koska RD ei ole antanut kunnon mahdollisuutta eikä Kala ole onnistunut niissä harvoissa paikoissa jotka on saanut meillä näyttää. Itse aiheutettuna se ettei Kala edes ole vaihtoehto.

Ja kyllä tuo Kuusla myös kuuluisi pelaavaan kokoonpanoon, toisi paljon enemmän x factoria kuin esim Lind tai Karvinen tuo.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös