Tällä palstalla ja mediassakin on ollut juttua siitä, että Puljun kannattaa pysyä koko kausi Oulussa. Voihan se olla näinkin, joskin tulevaisuutta on inhottavan vaikea ennustaa satavarmasti.
Jos tilanne tulee eteen voi vaan olla kovin vaikea sanoa "kiitos mutta ei kiitos". Treidi vaatinee sen, että Oilers tarvitsee tietynlaista pelaajaa kuten myös sitä, että toinen seura kaipaa Puljun kaltaista pelaajaa kärkiketjuihin. Jos tuossa vaiheessa sanoo ettei homma just nyt nappaa saattaa käydä niin, ettei toista tilaisuutta tule edes ensi kesänä.
Voi olla, että Oilers haluaa silloin pitää Puljun itsellään tai ehkä pyyntihinta on noussut liian korkeaksi muille seuroille mahdollisen nappikauden jälkeen. Sitten pitää toivoa, ettei treidistä kieltäytyminen jätä niin paljon seurajohdon ja joukkueen hampaankoloon, että se vaikeuttaisi kuviota Oilersissa. Voin vain kuvitella millainen äläkkä Edmontonissa nousee jos joukkue haluaa kaupata Puljun, mutta se kariutuu pelaajan haluttomuuteen. Ei nämä ole ihan niin yksinkertaisia kuvioita, mutta toki kieltäytymisellä voi olla myös onnellinen loppu.
Varmasti kausi Oulussa tekisi Jesselle hyvää ja erittäin mielelläni pitäisin hänet Kärpissä koko kauden. Uskon kuitenkin, että hän on vähitellen valmis pärjäämään rapakon takana jos vain saa kunnon näyttöpaikan ja riittävän hyvät ketjukaverit. Jos joku joukkue hankkii hänet tällä kaudella on tilanne luultavasti se, että noita on tarjolla.