Ilves-HIFK 3.1. 2002 Hakametsä, Tampere.

  • 9 678
  • 97

Kopteri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Bruins
Joo ifki ottelut ovat olleet kyllä viime vuosina melkoisia rillereitä ja itselleni "ne" ottelut ovat ifkiä ja tapparaa vastaan... Varmasti kova ottelu tulossa, Ilveksellä on kova henki päällä jyppi pelin jälkeen ja kotijoukkue tulee varmasti kovaa heti alusta!
Tervetuloa stadilaiset :D hakametsään, teitä on aina mukava nähdä ja kuulla...
 

Jip Pii

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Kaksi rämpijää kohtaa

Kovat tuntuvat eri palstoilla olevan odotukset torstain pelistä. Muistellaan menneitä otteluita kausilta 1 ja 2 ja samalla suljetaan silmät siltä tosiasialta, että vastakkain ovat tämän kauden rämpijäkuninkaat. Ainakin ilveksenkannattajat panevat mielellään taas kaiken toivonsa "yhden kortin" varaan; joukkue sai Jypiltä pisteen, joten nousu on ilmiselvästi taas kerran alkanut.

Minusta etukäteisasetelma ei paljon lupaa. Niinköhän kaksi huonosti pelannutta puhkeaisivat kukkaan, kun saavat pelata keskenään? Ettei luvassa olisi vaan kaikkien virhekavalkaadien isoisä, löysän pelaamisen juhlat.
 

Punalippu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK,Pentin pojat (kukkuu-osasto)
Jaahas ja vai niin;) Rämpikää te siellä Tampereella ihan rauhassa, IFK:n peli on kyllä mielestäni mennyt parempaan suuntaan, vielä kun muistettaisiin ne Mällin teesit jäälle asti, eli yksinkertaisempaa peliä ja etiäpäin kohti maalia sano Mannerheim ( ja ei vispata sitä kiekkoa kun on tekopaikka, vaan ammutaan maalia kohti, meni tai ei, eli ei Kölli & kumppanit vastuunpakoilua enää, kiitos) ja viisikkopuolustuksen pitämistä läpi ottelun hyvä tulee. Niin yllätys yllätys rämpijöille IFK jatkaa ilman tappioita tähän kohtaamiseen ja toivottavasti tämänkin ottelun jälkeen, luultavasti Sakke on maalissa. Joku täällä kaipali kritiikkiä Juusoa kohtaan, mutta ottakaapa huomioon että kaikki maalit (taitaa olla yhtä poikkeusta lukuunottamatta) ovat tehty läheltä ja Sakkemaisia maaleja ei ole nähty. Toki joukkuueen puolustuspeli on parantunut, mutta jos kaveri jatkaa 93 % torjuntaprosentilla ja torjuntatilaston kolmosena, ei valittamisen aihetta liene paljoa löydy. Jatka samaa rataa Juuso ja pidä pää viileenä!
 

fiftyeight

Jäsen
Suosikkijoukkue
Iddrott Förskott Puukädet
Varmaan tulee tasainen peli, mutta uskomme, toivomme ja luotamme IFKoon hyvän vireen jatkumiseen. Nielikäisenkin piti kai olla alunperin mukana, mutta DNA ilmoittikin Nielikäiselle haettavan uutta pelipaikkaa kuntoutumista varten toisesta liigajoukkueesta tai "muusta vastaavan tasoisesta sarjasta"? Mitähän sekin tarkoittaa?
Toisaalta, eipä ole ollut Nivalan poikaa edes ikävä.
 

Johannes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, jääkiekko.
Juuso on hyvä..

... Kotimatseissa Juuso on päästänyt tasan yhden helpon maalin. Joku tepsin pelaaja ampui mailan puolelle löysän rannarin ja Juuso yritti hanskaan koppia. Tuli huti.

Ifk-ässät-pelissä ifk:n ylivoimamiehet jättivät menemättä maskiin. Kortelainen on ilmeisesti ylivoiman sniper, joten hän ei mene maskiin. Juki on playmaker ja Cipruss ei tyypiltään ole oikein maskimies. Levokari saattaisi olla ratkaisu tähän ongelmaan. Eikös se pelikielto ole nyt kärsitty. Myös Kantor palaa kokoonpanoon. Pakkiparit ovat varmaan Kantor-Z, Lehtonen-Levokari, Eskelinen- (joku kolmikosta Tuominen,Rajala ja Honkanen). Junnuketju Grunn-Häppölä-Pikkarainen oli niin heikko ässiä vastaan, että joku pieni muutos on varmaan mahdollinen. Kortelainen-Seppo-Cipruss ja Kuhta-Vopat-Mäkiaho jatkanevat ennallaan.

Jahas, Nielikäiselle haetaan uutta seuraa. Saksan kakkosdivariin, veikkaan minä.
 
Viimeksi muokattu:

Huuhaa

Jäsen
Nielikäinen Ilvekseen, niin siinä olisi minulla uusi suosikkipelaaja Ilveksessä.

Onko HIFK järjestänyt ns. virallista viarasmatkaa torstaiksi Tampereelle?
 

hifk#27

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK.
jee

Kova matsi tulossa.

Toivottavasti ei pistä "sakkea" maaliin tässä ottelussa, vaan vasta 5.päivä saipaa vastaan.
Koska ilvestä vastaan tarvitaan joku maalille joka torjuu varmasti.
Ja "sakke" ei ole tällä kaudella torjunut niin varmasti,
ainakaan minun mielestäni.

Veikkaan kuitenki, että Vopat rankaisee ilvestä.
kerrankin näin päin, että joku nykyinen ifkn pelaaja rankaisee vanhaa joukkuettaan.

Vopat tekee 3 maalia ja ifk voittaa 3-2!

Mistä ootte lukenut/kuullut tiedon, että Nielikäiselle etittäisiin uutta joukkuetta?
 
Viimeksi muokattu:

breakin

Jäsen
Suosikkijoukkue
hifk
mikäs tää nielikäisen juttu on? koffin sivuilla kerrotaan nielikäisen vihdoinkin saaneen aloittaa harjoitukset loukaantumisen jäljiltä. toiseen jengiin? kyllä minä näkisin pasin jäällä mieluummin kuin jonkin surffaaja/filmaaja/löysääjä mäkkärin. kyllä siellä kentällä tapahtuu aina kun on pasi jäällä. nopeutta ja taklauksia ja viimeisissä peleissä ennen loukkaantumista jopa kiekollinen peli alkoi sujua. kyllä pasin pitäisi tossa jengissä nelosketjuun mahtua. onhan meillä vopat, mutta eipä se ole niin paljon taklaillut.
 

redcougar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liigan Svedut
Pasi...

".. nyt hänelle etsitään kuumeisesti kuntoutuspelipaikkaa (SM-liiga tai muu vastaavan tason sarja)"

Eli näin tuli DNA:n petokanavalta. Treidistä ei puhuta suoraan, eli saattaanee pelata esim. KJT:ssä pari peliä.
 

fiftyeight

Jäsen
Suosikkijoukkue
Iddrott Förskott Puukädet
Pisti tuossa DNAan viestissä vaan silmään sanamuoto: "tai muu vastaavan tason sarja". Mestis ei ehkä kuitenkaan ole sitä?
Mutta ottihan Ilves Kobezdankin...
 

fiftyeight

Jäsen
Suosikkijoukkue
Iddrott Förskott Puukädet
Scissonsilla on vielä pari peliä aikaa osoittaa olevansa parempi kuin Jonni Vauhkonen...
 

peruna

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingfors IFK
ei!

Ei pasia voi päästää minnekään! Pasissa on eniten asennetta koko joukkueessa. Vihdoin kun Pasi pääsee takaisin niin sitten ollaan miestä vaihtamassa ja sitten istuu jotain Vauhkosia...
Mitä tämä on?
PASI KENTÄLLE JA HETI!
 

Kopiovastaava

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Liverpool, ÄTPPOMK
Vopat

Toivotaan joo et Vopat rankasee nimenomaan maaleilla eikä nyrkeillä mitä pahoin pelkään. Edellisissä peleissä Vopat on osottanu halukkuutensa tappeluun ja Ilveksen jätkät taatusti tietää miten poika hermostuu.
Mutta niinku lapamato totesi aikoinaan "Toivossa on hyvä elää"
 

JHag

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Leijonat vm. -88 ja -92
Pasilla on diili kevääseen asti, mutta 15.1. lähestyy. Luulen, että Pasi rymyää Ahmoissa/KJT:ssa pari matsia ja palaa HIFKiin.

Jos Pasi kuitenkin treidataan toiseen SM-liigaseuraan, niin haluaisin mielelläni nähdä perusteet esimerkiksi Vauhkosen ja Mäkkärin jäämiseen. Pasi on heittämällä näitä parempi, myös Mäkkäriä, jolla on peli- ja ryminäkyvyistä huolimatta vakava asennevamma. Myös Kuhta kannattaisi treidata ennen siirtoajan umpeutumista, kaveri ei saa takalukkoaan auki HIFKissä selvästikään. Siitä voisi joku hankkia itselleen Joonas Jääskeläisen Perlicans-inkarnaation, esmes Ilves? Ja Scissons? Mitä helvettiä me sillä tehdään - yhtä surkea esitys kuin Mike Gaffney aikoinaan. Viitaluomalle peliaikaa ennemmin.

Jos Pasi jonnekin, niin sitten meikäläisen kakkosjengiin Bluesiin, kiitos! Calounin turvamieheksi. Kävisin varmasti katsomassa enemmänkin Bluesin matseja tämän jälkeen.

Jip Pii. Niinkuin taisit itsekin huomata, HIFK ei ole varsinaisesti rämpinyt VIIME AIKOINA. Koko kauden huomioon ottaen kylläkin. Kuudesta edellisestä HIFKin matsista on saldona 3 voittoa, 2 tasuria ja 1 tappio (0-1 Lukolle).

Torstaina HIFK on ainakin minulla lievä ennakkosuosikki. Saken maaliin laittaminen tietenkin muuttaisi asetelmia. Se Juuson lahjamaali meni muuten Bluesia eikä Tepsiä vastaan, tekijänä T.Elomo. Jos mies torjuu tosiaankin 93:n prosentilla, on hän Sakkeen verrattuna Maalivahti isolla M:llä.

Ipa 1-3, HIFK 2,4,5 (jos Juuso maalissa)
 

filmirulla

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Murrrrrrr.........

Kyllä meinaa laittaa vihaksi jos Pasi ei muka mahdu IFK:hon pelaamaan! On se tosiaan ihme, kun kaiken maailman Vauhkosia jaksetaan katsoa joukkueessa vaikkei ole koko kauden aikana saanut yhtään mitään aikaan! Luojan kiitos on kuitenkin sen verran ollut järkeä viime peleissä valmentajilla ettei Jönni ole peliaikaa juurikaan saanut.

Jos Pasin ns. treidaamisesta jotain hyviä puolia hakisi olisi hyvät puolet siinä, että taitais tulla muutama heppu lisää joka huomaisi sen, että Pasi on oikeesti kova heppu tsemppaamaan eikä olekkaan niin turha mies, kun täältäkin on välillä saanut lukea. Kaikista parasta olisi kuitenkin se, että Pasi jatkaa IFK:ssa ja muiden joukkueiden faneja juilisi se, kun Pasi pelaa mukamasten kokoajan sikaa!
 

Jude

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Roosters U15
IFK avaa vuoden komealla 0-4 voitolla. Zidlický, Vopat, Kántor, Vopat. Juusolle 43 torjuntaa...
 

Rebel

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK Helsinki
Tampesteriin ollaan tulossa. Pelistä ei varmaankaan mitään hirveän huippulaatuista tule, mutta toivottavasti Vompatti iskee jälleen, siis kiekon maaliin, ei nyrkkiä naamaan. Juuso maaliin.
Ilves - IFK matsit ovat lähivuosina olleet todella vähämaalisia Hakametsässä. Sanoisin, että matsi päättyy 1-3.

Onkos jotain tietoa mihin suuntaan IFK-fanit ovat menossa istumaan Tampereella? Voisi sitten itsekin ostaa sinne samaan suuntaan liput.
 

BigRedBob

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Florida Panthers, Miami Heat, Trevor Gillies
PASI ON PIDETTÄVÄ, PERKELE!

Ei vitun idiootit. Antaa nyt Pasi pois ja raahata jotain säälittävää Vauhkosta väkisin mukana? Kenen lie ideoita? Mielummin Mällille kenkää, kuin Pasille.
 

Johnny99

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Onpahan

Äärimmäisen tärkeä peli taas kerran. Ehkä kauden tärkein tähän mennessä. Voitolla IFK hivuttautuisi jo näppituntumalle playoffs-paikasta. Muutkin matsit menevät ennakkoon ajatellen IFK:n kannalta sopivasti ristiin, joten nyt on iskun paikka.

Mahdollisuudet ovat ihan hyvät, mutta silti pelottaa. Juuson on jatkettava hienoja otteitaan maalissa. Hermot on pidettävä kurissa. Kyllä se Raipe kumppaneineen jauhaa ne tarvittavat maalit vuorenvarmasti, jos IFK pyrkii viettämään aikaansa vastapäisessä aitiossa.

Viime matsissa saatiin käännettyä yhden maalin tappiot maalin voitoiksi, nyt siihen on pystyttävä vieraissakin. Come on jätkät, tän kun hoidatte niin kaikki on taas enemmän kuin mahdollista. Vopat tekee muuten pari, ja Kibe herää Ruususen unestaan. Hoppas hoppas.
 

pygmalion

Jäsen
Pelaako Seppo tänään?

Meidän kaikkien suuresti arvostama Turun Sanomat tietää tänä aamuna kertoa, että Jukka Sepon pelilupa tms. oli vielä keskiviikko-iltana TuTon hallussa. Edellisen kerran Suomessa pelatessaan mies edusti tätä kunniakasta työläisseuraa, jolle pelaajaoikeudet ilmeisesti myös jäivät Euroopan kierroksen ajaksi. Mies on tähän asti pelannut HIFK:ssa kokeella ja jollakin erityisjärjestelyllä, jonka kesto ulottui vuoden vaihteeseen. TuTon edustajan mukaan punanuttujen Suuri Johtaja Pena I ei ainakaan vielä keskiviikkona ollut tehnyt mitään tilanteen korjaamiseksi...

Lisää siis
TS:n urheilusivuilta
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös