Aaltonen on treenikauden suurin yllättäjä. Siis ennen kuin jäälle mennään. Siihen se sitten jääkin.On meillä jo Aaltonen kiinnitettynä!
Aaltonen on treenikauden suurin yllättäjä. Siis ennen kuin jäälle mennään. Siihen se sitten jääkin.On meillä jo Aaltonen kiinnitettynä!
Pahasti on jäänyt kyllä piippuun ja ollut suurimpia pettymyksiä alkukauden jälkeen. Kroppakin piti olla kuin ajokoiralla testitulosten mukaan. Muutaman taklauksen on saanut aikaan, siinä melkein kaikki mainittava. Vaikka fysiikan pitäisi olla kunnossa niin vältteleekö kontakteja ja nahinoita? Odotin kyllä vähintäänkin jotakin köyhänmiehen Tikkaa tms. On kauden mittaan vajonnut sinne Ruokos-osastoon jolla ei juurikaan ole käyttöä.Aaltonen on treenikauden suurin yllättäjä. Siis ennen kuin jäälle mennään. Siihen se sitten jääkin.
Tässä nähdään, että kentällä tarvii myös pääkopassa olla jotakin, eikä vain voimalla pärjätä. Mikäli lajitaidot on heikot ja peliäly vielä heikompi, ei kentällä fysiikalla tee mitäänPahasti on jäänyt kyllä piippuun ja ollut suurimpia pettymyksiä alkukauden jälkeen. Kroppakin piti olla kuin ajokoiralla testitulosten mukaan. Muutaman taklauksen on saanut aikaan, siinä melkein kaikki mainittava. Vaikka fysiikan pitäisi olla kunnossa niin vältteleekö kontakteja ja nahinoita? Odotin kyllä vähintäänkin jotakin köyhänmiehen Tikkaa tms. On kauden mittaan vajonnut sinne Ruokos-osastoon jolla ei ole juurikaan käyttöä.
Mitä ihmettä aaltonen on tehnyt tai luvannut jatkosopimuksen saamiseksi? Iso, todella iso virhe.Tässä nähdään, että kentällä tarvii myös pääkopassa olla jotakin, eikä vain voimalla pärjätä. Mikäli lajitaidot on heikot ja peliäly vielä heikompi, ei kentällä fysiikalla tee mitään
Nimenomaan näin. Tarvitaan ennen kaikkea taitoa joukkueeseen. Ai se maksaa? No sitten se hinta on maksettava, niistä edes parista pelaajasta joiden odotusarvo on tehokas viimeistely. Niitä raatajia ja vastaavia löytyy kyllä tarpeeksi, jotta joukkue saadaan täyteen.Aika monta vuotta putkeen on tullut mentyä kohti uutta kautta hyvin aikaisin keväästä asti sillä fiiliksellä, että "ai saakeli miten hienoa, että se ja se ei enää pelaa Kerhossa ensi kaudella".
Korkeintaan yksi tai kaksi pelaajaa per kausi ovat olleet sellaisia, joiden jäämistä on toivonut hartaasti. Ja harvemmin on saatu pidettyä.
Tämä olis nyt syytä saada katki, ja hankintojen ja jatkuvuuden alettava onnistua. Viitteitä paremmasta on, mutta mä en kyllä vittu jaksa, jos Radun, Bengtssonin ja Myllärin kaltaisia hahmoja pitää kattella enää yhtään pidempään. Me tarvitaan parempia jääkiekkoilijoita.
Se alkoi viimeistään siinä vaiheessa kun korona katkaisi kauden 19-20. Siitä eteenpäin Kerhoon on hankittu suhteessa muita joukkueita enemmän näitä taistelevia, hieman dieseleitä, kiekosta luopuvia grindereitä. Samaan aikaan kuin varkain muut joukkueet ovat alkaneet perustaa peliään pienen tilan syöttämiseen, kiekon hallintaan, luistelunopeuteen ja pienen tilan kykyyn laukoa ja reagoida. Siis niihin oleellisimpiin lajitaitoihin. Samalla Liigan entisestä mallioppilaasta kiekolisen pelin suhteen, on tullut itsensä antiteesi. Kiekollisuuden ja taidon vastakohta. Ja tämä ei ole pelkästään rahakysymys tai pienen talousalueen vika. Lopetettiin uskomasta siihen omaan konstiin. Että se kipailuetu löytyy sieltä vastustajaa paremmasta kiekollisesta pelistä.
Toivon todella, että HPK löytää urheilujohdon, joka ymmärtää mihin suuntaan pelin evoluutio myös Liigassa on menossa. Ollut menossa jo muutaman vuoden ajan. Mika Toivolan, Toivasen ynmä muiden lajianalyysi oli väärä. Kuten se on ollut myös Louhen, Haapean ja Rajamäen. Muutama Nikkilän, Korhosen, Kukkosen tai Hietasen kaltaisia joukkueessa menee ja ovat helvetin arvokkaita. Mutta heidän lisäksi pitää olla pirusti jalkanopeutta, kiekon hallintaa, kykyä syöttää, laukoa pienestä tilasta ja vauhdista. Taitoa saamari! Kiiskisen, Huttusen ja Jokirinteen pelillinen DNA ei saa olla poikkeus, vaan se kollektiivinen linja.
Ja kun löytyy urheilujohto joka ymmärtää modernin lätkän päälle, voidaan alkaa modernisoimaan orgsnisaation pelaaja/peliprofiilia ja sitä kautta joukkuetta. Kerhon kannattajat ostavat kiekollisemman pelitavan, pomminvarmasti. Nyt on jo pohjilla päävalmentaja, joka sitä kiekollisempaa peliä osaa pomminvarmasti valmentaa, ilman että pitää tinkiä voittamisesta tai halusta menestyä.
Aidosti voittavassa organisaatiossa pelit sen kun jatkuu.Jaa, se on Virran Toke ohjeistamassa vaihtoaitiossa..
Aamen! Myös puolustajien pitää olla kiekollisempia ja osallistua hyökkäämiseen, se vain on nykyään jääkiekkoon kuuluva asia.Se alkoi viimeistään siinä vaiheessa kun korona katkaisi kauden 19-20. Siitä eteenpäin Kerhoon on hankittu suhteessa muita joukkueita enemmän näitä taistelevia, hieman dieseleitä, kiekosta luopuvia grindereitä. Samaan aikaan kuin varkain muut joukkueet ovat alkaneet perustaa peliään pienen tilan syöttämiseen, kiekon hallintaan, luistelunopeuteen ja pienen tilan kykyyn laukoa ja reagoida. Siis niihin oleellisimpiin lajitaitoihin. Samalla Liigan entisestä mallioppilaasta kiekolisen pelin suhteen, on tullut itsensä antiteesi. Kiekollisuuden ja taidon vastakohta. Ja tämä ei ole pelkästään rahakysymys tai pienen talousalueen vika. Lopetettiin uskomasta siihen omaan konstiin. Että se kipailuetu löytyy sieltä vastustajaa paremmasta kiekollisesta pelistä.
Toivon todella, että HPK löytää urheilujohdon, joka ymmärtää mihin suuntaan pelin evoluutio myös Liigassa on menossa. Ollut menossa jo muutaman vuoden ajan. Mika Toivolan, Toivasen ynmä muiden lajianalyysi oli väärä. Kuten se on ollut myös Louhen, Haapean ja Rajamäen. Muutama Nikkilän, Korhosen, Kukkosen tai Hietasen kaltaisia joukkueessa menee ja ovat helvetin arvokkaita. Mutta heidän lisäksi pitää olla pirusti jalkanopeutta, kiekon hallintaa, kykyä syöttää, laukoa pienestä tilasta ja vauhdista. Taitoa saamari! Kiiskisen, Huttusen ja Jokirinteen pelillinen DNA ei saa olla poikkeus, vaan se kollektiivinen linja.
Ja kun löytyy urheilujohto joka ymmärtää modernin lätkän päälle, voidaan alkaa modernisoimaan orgsnisaation pelaaja/peliprofiilia ja sitä kautta joukkuetta. Kerhon kannattajat ostavat kiekollisemman pelitavan, pomminvarmasti. Nyt on jo pohjilla päävalmentaja, joka sitä kiekollisempaa peliä osaa pomminvarmasti valmentaa, ilman että pitää tinkiä voittamisesta tai halusta menestyä.Seen
Eipä siellä monta pelaajaa vaihdu. Tulisikohan 4 uutta rosteri pelaajaa+ muutamat junnut.Ensi vuodeksi nopeita ja taitavia pelaajia, eikä näitä kankeita dieseleitä, Nikkilän lisäksi ei yhtään hidasta pakkia tarvitsisi hommata, eikä hyökkäyksen saa olla yhtä hidas kun tällä kaudella.
Uskon, että Ruokonen, Radu, Tuulola, Järvelä, Antsa, Ketola ja Ikonen ovat lähdössä. Sailio, Hietanen, Mylläri, Noel, Sinkkonen, Alitalo, Caron mahdollisesti, Bengtsson ainakin palstan mukaan kiinnitetty. 2-3 noista epävarmoista voikin jatkaa, mutta onhan se outoa jos 10-14 lähtee ja sisään tulee viisi tai vähemmän.Eipä siellä monta pelaajaa vaihdu. Tulisikohan 4 uutta rosteri pelaajaa+ muutamat junnut.
Eli kasvuun luotettava, jälleen.
Toki tuosta jos kehitys jatkuu mm. Jokirinne, Päivärinta, Huttunen, Vesterinen, Ravinskis, Korhonen, Kiiskinen, Saarinen, Kangas porukalla ja saadaan 3-4 oikeaa vahvistusta, on meillä pullat aika hyvin uunissa!
HäSassa Hietanen sanoo, että ottaa vähän happea ja miettii ensi kauden kuvioita vasta sen jälkeen. Eli ei nyt ainakaan vielä ole päättänyt panna hokkareita naulaan.
Jotenkin sellanen fiilis, että Korhonen kyllä pelaa keskellä myös ensi kaudella. Ja Päivärinta pykälää ylempänä kuin nyt.Kolmosena joku Ravinskis-Bengtsson-Caron
Nelosena Aaltonen-Päivärinta-Korhonen
Siinä olisi halvat kaksi alinta kenttää jos pitää paikkansa, että Bengtsson + Caron on halpoja.
Mitä mä kirjoittelin päivä pari sitten että kohta alkaa liikkuumaan huhut näistä "Leinoista" ja "Jolyista" kun Nestori on Turengin nesteellä kuullut jonkun puhuvan kahvipöydässä kumpa se Leino palaisi Kerhoon. Totuus on Bengtssonin jatkot ja joku ECHL arpa. Siitä se riemu repeäää kun Bengtsson kulkee kunniakujaa pitkin lavalle kauden vanha Artturi Toivola tribuuttipaita yllänsä.Leino?
No eihän Juse enää tässä vaiheessa uraa lähde muualle. Jotenkin tuosta kommentista huokuu fiilis että jatkaa, tähän voi olla Mamballa iso syy. Olisin hyvin, hyvin iloinen jos jatkaa. Nähtiin näissä kolmessa Ässät pelissä että sitä kokemusta tosiaan tarvitaan kun ne oikeasti kovat pelit alkavat. Samalla en pahastuisi jos Silli jatkaisi vielä kauden.Varmaan periaate, jos jatkaa, jatko on HPK:ssa.
Täällä ainakin huhuttu Radun jäävän.Uskon, että Ruokonen, Radu, Tuulola, Järvelä, Antsa, Ketola ja Ikonen ovat lähdössä. Sailio, Hietanen, Mylläri, Noel, Sinkkonen, Alitalo, Caron mahdollisesti, Bengtsson ainakin palstan mukaan kiinnitetty. 2-3 noista epävarmoista voikin jatkaa, mutta onhan se outoa jos 10-14 lähtee ja sisään tulee viisi tai vähemmän.
Jotenkin sellanen fiilis, että Korhonen kyllä pelaa keskellä myös ensi kaudella. Ja Päivärinta pykälää ylempänä kuin nyt.
Kerhon office *hold my beer*Kakkossentterinä Huttunen, joka ei voi olla ykkönen. Eli sitten Bengtsson laitaan.