Olet oikeassa, että jotain tehdään oikein, kun täällä sentään ovat pelanneet esim. Turunen, Koivistoinen, Nättinen, Pakarinen, Lehterä ja Vesalainen. Pakkeja myös.
Mutta kun se niiden hankkiminen lähtee nimistä ja taidoista aiemmin, mutta ei moneen vuoteen ole katsottu joukkueen kokonaisuutta ja tasapainoa.
Esim. tänä vuonna vain se, että hyökkäyksessä alkujaan oli vain 1,5 ketjua, pakkeja suht. riittävä määrä mutta ei nopeita ja taitavia jne.
Varsinkin nyt, kun jo noin 7-10 vuotta sitten olisi koko Suomen kiekkoilua pitänyt lähteä kehittämään J Jalosen kiekosta taitavampaan ja nopeampaan, mutta samalla myös edelleen taklaavaan suuntaan.
Tästä hyvä esimerkki, kun jäimme telineisiin 4 Nations turnauksessa.
Sama ongelma on IFK:lla.
Olemme jäljessä monesta muusta joukkueesta liigassa vauhdissa.
Mitä on tehty tähän asti ensi vuoden joukkueen pelin muuttamiseksi? Tuskin mitään. Peltonen + stahvi jatkaa, hulluja 2 vuoden soppareita jo hitaiden pelaajien kanssa solmittu valmiiksi ihan liikaa ja kaikki ovat edelleen yhtä hitaita ja vuoden vanhempia, lähempänä 40 kuin 30. Junioreille luvataan aina peliaikaa, mutta sitten kuitenkin halutaan kokeneita jobbareita.
Ts. aika paljon voisi tehdä toisin ja tehdään edelleen väärin.
Tärkein uudistus tässä joukkueen kokoamisessa ensi kautta ajatellen olisi todellakin se kovan tason veskarin hankinta, koska se vaan on todella se elinehto sille, jos sitä menestystä halutaan oikeasti tavoitella. Ei auta ensi kautta yhtään, vaikka tänne hankittaisiin Turunen, Koivistoinen ja vaikka ketä, jos täällä turvaudutaan vain Taposeen ja Hovisen toiseen Come Backiin kesken kauden.
Tiettyjä sopimuksia pitäisi myös purkaa, sekä valmennustiimiä laittaa uusiksi, niin että ainakin Peltonen ja Lundell saisivat lähteä.