Lisää pullia uunista ulos, kanukkisentteri Denver Manderson HeKiin.
Ainakin nimen perusteella täytyy olla aivan huikea jamppa.
Jatkoajan uutinen:
Ainakin nimen perusteella täytyy olla aivan huikea jamppa.
Jatkoajan uutinen:
HeKi nappasi Denver Mandersonin
Mestis-joukkue Heinolan Kiekko vahvisti hyökkäyspäätään kanadalaisella Denver Mandersonilla. Manderson siirtyi HeKiin European Trophy turnausta isännöineestä EC Red Bull Salzburgista.
21-vuotias kanadalaishyökkääjä on jo HeKin viides ulkomaalaispelaaja. Viime hetken vahvistukset ovat tulleet ajankohtaiseksi loukkaantumisten vuoksi. Lisäksi Jesse Rohtla on toistaiseksi Pelicansissa tuuraamassa loukkaantunutta Tommi Paakkolanvaaraa.
- Kiinnostuimme hänestä jo kesällä, mutta nyt sitten pääsimme sopimukseen. Sentteritilanteemme on tällä hetkellä loukkaantumisten ja Rohtlan Pelicans-pestin vuoksi kehno, joten hankinta oli ajankohtainen. Hän on toiminut aiemmissa joukkueissa kapteenina. Hän on hyvä syöttelijä ja tottunut pelaamaan johtavassa roolissa. Rightin pelaajana hän tuo lisää variaatioita hyökkäykseen, kuvailee HeKi-valmentaja Janne Sinkkonen värväyksensä ominaisuuksia.
Sekä laidassa että keskellä viihtyvä Manderson saattaa olla todella kovan luokan kaappaus Mestikseen. Elo-syyskuussa pelatuissa viidessä europelissä mies saalisti 1+1 tehopistettä. Jälki oli kuitenkin huomattavasti järeämpää viime kaudella Kanadan toiseksi korkeimmalla junioriliigatasolla. BCHL-liigaa pelaavan Penticton Veesin riveissä pelatuissa 50 ottelussa kasaantui hurjat tehopisteet 40+73 = 113. Lisäksi 16 playoffs-peliä poikivat messevät tehot 10+15 = 25.
Kokemusta on myös OHL ja OPJHL sarjoista. 178-senttinen ja 78-kiloinen Manderson ei ole kokonsa puolesta jättiläinen, mutta vahvuudet löytyvätkin juuri kiekollisesta pelistä. Luistelusta ja liikkeestä löytyy vielä parantamisen varaa.
Apuja kanadalaisen hankkimiseen tuli HeKin yhteistyöjoukkue Pelicansilta, sekä Sinkkosen apuna toimineelta salaperäiseltä kiekkovaikuttajalta.
- Iso kiitos Pelicansin Pasi Nurmiselle ja Ilkka Kaarnalle. Viikko sitten miehet kävivät tosissaan jumppaamaan asian eteen. Pelaaja löytyi erään kontaktini kautta. Hän on tunnettu kiekkovaikuttaja, mutta hän tulkoon sitten esille kun on sen aika. Näimme elokuussa hänen pelaavan, kun Salzburg kohtasi Euro-pelissä Tapparan ja olimme tyytyväisiä näkemäämme, Sinkkonen sanoo.