Sen verran tiedotuksesta jäi käteen, että urheilu on pienen marginaalin toimintaa ja rahat tulee on isoista (ulkomaisista) artisteista. Tästä voidaan päätellä, että halliin ei mahdu 2 urheiluseuraa.
Vaihtoehdot on Jokerit, kisulit tai seagulls, potkupalloa tuolla ei mahdu pelaamaan ja sählyllä ei taida olla tarpeeksi potentiaalia noin isoon areenaan. Jokerit on aika vahvoilla, kun kisulit ei kovin hanakasti jaffalaan halua. Kannattajat voisi vetää herneen nenään.
Tämä meni kyllä ymmärtääkseni toisinpäin. Luopuakseen Jokereista, tuli halliomistuksesta luopua. Yhtäkaiki Areena tarvitsee Jokereita ja Jokerit Areenaa toimiakseen.
Mun ymmärrys on juuri päinvastainen eli Harkimo halusi tappiollisesta hallista eroon ja narrit meni pesuveden mukana. Tätä voi pitää palstatotuutena. Hallis halusi luopua hallista ja itärajan takaiset "ystävät" halusi antaa lahjan Putinin kiekkoliigaan. Harkimolle se oli win win ja nauroi matkalla pankkiin.