Ässät-Tappara 15.1.2004

  • 5 534
  • 58

Crapbag

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, NY Rangers, Southampton, Fc Jazz, A's..
Viestin lähetti axe

Ja tietysti Korpisalolle piti siitä tilanteestaan antaa myös rangaistus. Tilanne oli jo ohi ja vihelletty poikki muutamaa sekuntia aiemmin, äijät seisoskeli siinä tumput suorina ihmetellen tyyliin nyt-tais-sattua ja oho-määkö-ton-taklasin ja nyt-tais-tulla-isompi-jäähy, kun Korpisalo hyökkäsi poliisitoimena vielä Pukan kimppuun. Ehkä sinänsä ihan ok taas näyttää, että perkele meitä ei tolla lailla taklailla jne. mutta kosto mikä kosto, hirmuisesti tilanteen jälkeen vielä. Yksinkertaisesti pakkohan sellaisesta on antaa jäähy. Eikä muuten tainnut olla edes Korpisalo joka sinne laitaan torpattiin, mikä jo entisestään heikentää tuon näkemyksen luotettavuutta. Korppi tuli tilanteeseen kauempaa.

Harvinaisen yksisilmäistä ja suorastaan typerää väittää, ettei noista kummastakaan olisi muka Ässille jäähyä kuulunut antaa.

Olisihan se typerää tosiaan väittää moista, en sitten tiedä minkä rivien välistä olet lukenut kerran moisen johtopäätöksen olet vetänyt. Itsehän ihmettelin jäähyn syytä, odotin jotain väkivaltaisuutta tai poikittaista. Ryntäys vaan oli niin huvittava. Mutta kun ihminen on erehtyväinen eikä näkemästäni kulmasta ollut varmaa kuka tuli taklatuksi. Mutta nyt kertomasi perusteella taklattu ei ollut Korpisalo kuten luulin ja näin ollen Korpilla olikin mahdollisuus rynnätä paikalle ja ottaa se ryntäys kakkonen. Kiitos, nyt jäähyn syyllekin saatiin oiva perustelu, jäähyn saamisestahan ei ollut mitään epäselvää.

Lisättäköön vielä tuohon Vallin saamaan jäähyyn, ettei se pieni ruhje enää nykyään takaa mitään varmaa 2+2. Pelkällä kakkosella selviää usein noin köykäisestä tilanteesta. Ei siitä ole montaa peliä kun Virkkusen naama murjottiin poikittaisella maalin edessä ilman, että siitä tuli mitään jäähyjä. Vaikka kävi katkon jälkeen näyttämässä niin tuomari pyöritteli päätään ja käski menemään paikattavaksi.
Väitän että 2+2 oli pitkälti ovikellon hyvitystä aiemmasta Kangasniemen 5+20 pelirangaistuksesta.

Turha tästä on enempää vängätä, kaikki näki tilanteen varmasti omalla tavallaan ja kommentoi sen mukaan. Totuus on varmasti jostain sieltä väliltä. Hyvä yötä.
 
Suosikkijoukkue
Colorado Avalanche.
Toivottavasti tuo JA-maali nyt oli se "momentum" jonka Ässät tarvitsee päästäkseen takaisin syyskauden vireeseen. Jos tämä peli olisi pelattu joulukuun puolivälissä, niin Tapparan 3-3 tasoituksen jälkeen olisi ottelun voittaja ollut täysin selvä.

Aiemmiltakin kausilta muistan tilaneteita jolloin yksi tuurimaali (en tarkoita että Gladin ja-maali olisi välttämättä ollut hirveää tuuria) on kääntänyt koko kauden aivan ylösalaisin. Siinä mielessä Ässät on heikko joukkue että yksi (tai kaksi) tappio saattaa aiheuttaa parinkymmenen huonon pelin putken.
 

KARHU III

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti axe

Tapparan kahvaamisesta valittavat Ässä-fanit. Jännittikö niin kovasti, että piditte aina silmät kiinni kun Tappara pyöritti hyökkäysalueella ja Ässät puolusti?

.


Ei.
 

KARHU III

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti JJ69
Mulle jäi käsitys, että Korppi tuli tilanteeseen joko vaihtoaitiosta tai kauempaa toisesta päädystä pahasti myöhässä. Ajeli Pukkaa noin 5 sekunttia vihellyksen jälkeen kostoksi ja jäähy oli enemmmän kuin selviö. Korppia ei tilanteessa ajeltu laitaan, vaan se oli joku muu.

Juurikin näin! Korppi luisteli varmaan omalta siniseltä asti ja tuuppasi Pukkaa rintaan/mahaan poikittaisella. Näin se tapahtui. Oli erittäin typerä jäähy, mutta todellakin ansaittu. (tilannehan tapahtui Tapparan puolustusalueella)
 

mjarkko

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Korpisalo ryntäsi kostamaan Kivenmäkeen kohdistuneen taklauksen. Jäähy oli typerä. Ässät olisi voinut ratkaista pelin kahden miehen ylivoimalla.

Sääliksi käy Atte Vallia. 2 +2 min oli tilanteesta liikaa. Vähän tuntui, että Reijo hyvitti tilanteessa Tapparaa. olihan heillä juuri ennen ollut 5min alivoima.

Eiköhän Atte saa peliaikaa lähitulevaisuudessakin. Yksi pakki siirtyi taas sairastuvan puolelle.

Palkintoraadit eivät olleet hereillä. Kentän ykköspelaaja Virkkunen ei saanut tähtiä.

Ykköskenttä oli suurissa vaikeuksissa omassa päässä.
 

vero

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Vallin tuomio oli aivan OK

Vallin jäähy oli täsmälleen se mitä siitä pitikin saada. Maila nousi aivan selvästi kasvoihin ja naama auki. Ei mitään tulkintamahdollisuutta. Se olikin sitten melkein ainoa Ovikellon oikea vihellys pelissä. Jotenkin peli peliltä vahvistuu käsitys, että nuori Rantala on liigan ykköstuomari selkeällä erolla muihin. Hän vaan ei pääse viheltämään kuin satunnaisesti, koska ottaa kahvat pois ja uskaltaa puhaltaa samalle joukkueelle monta jäähyä peräkkäin, jos tarve vaatii.

Vallista vielä sen verran, että ei herranjumala tuollaista miestä voi jäälle päästää. Valli sai jääaikaa ehkä viisi minuuttia koko pelin aikana ja säännönmukaisesti joka kerta kardinaalivirhe ja kruununa tämä täysin tarpeeton jäähy. Kiekkohan oli ollut Järvisen hanskassa jo hetken aikaa ennen tapahtumaa. Lukkoa vastaan kannattaa ilman muuta siirtää vaikka Tuomisen Patu pakiksi ja herrat Valli ja Törnvall katsomoon tai mielummin hallin ulkopuolelle. Pitkällä tähtäimellä Tammisen on pakko hankkia vielä kaksi pakkia. Uskon paljon enemmän siihen, että Järvisen Masa pystyy paikkaamaan Lankun maalilla kuin siihen, että Valli/Törnvall pystyisi pelaamaan vielä tällä kaudella liigatason peliä. Paljon on poikien kesällä tehtävä töitä ensi kautta silmällä pitäen, sinällään kumpikin on nuori ja nöyrä työ vie eteenpäin.

Myös Korpille kuului rangaistus, mutta Pukka olisi pitänyt ajaa ilman muuta ulos. Todella vaarallinen taklaus tai itse asiassa poikittainen maila. Ainoastaan tuuri pelasti Kivenmäen pitkältä sairaslomalta tai uran loppumisesta. Juuri tästä syystä Korppi otti lämpöä ja oikeuden omiin käsiinsä.

Tapparasta ja sen pelityylistä olen mielipiteeni ilmaissut jo aikoja sitten ja sitä ei ole tarvetta muuttaa.
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Re: Vallin tuomio oli aivan OK

Viestin lähetti vero
Vallista vielä sen verran, että ei herranjumala tuollaista miestä voi jäälle päästää. Valli sai jääaikaa ehkä viisi minuuttia koko pelin aikana ja säännönmukaisesti joka kerta kardinaalivirhe ja kruununa tämä täysin tarpeeton jäähy. Kiekkohan oli ollut Järvisen hanskassa jo hetken aikaa ennen tapahtumaa. Lukkoa vastaan kannattaa ilman muuta siirtää vaikka Tuomisen Patu pakiksi ja herrat Valli ja Törnvall katsomoon tai mielummin hallin ulkopuolelle. Pitkällä tähtäimellä Tammisen on pakko hankkia vielä kaksi pakkia. Uskon paljon enemmän siihen, että Järvisen Masa pystyy paikkaamaan Lankun maalilla kuin siihen, että Valli/Törnvall pystyisi pelaamaan vielä tällä kaudella liigatason peliä. Paljon on poikien kesällä tehtävä töitä ensi kautta silmällä pitäen, sinällään kumpikin on nuori ja nöyrä työ vie eteenpäin.
Toivola on nyt tekemässä Vallin kanssa samaa virhettä kun Jursinov/Ketola tekivät Lehdon kanssa jonkin aikaa sitten.

Ei varmasti peli suju kovinkaan hyvin jos itseluottamus on kadoksissa. Valli pelasi helvetin hyvin saatuaan peliaikaa, mutta sitten Toivola alkoi penkittää kaveria heti pienimmästäkin virheestä. Nyt ollaan tilanteessa jossa kaverin itseluottamus on maissa ja virheitä tulee liukuhihnalta. Aivan samoin kuin Mika Lehdolle kävi aiemmin. En pidä kovinkaan paljon siitä että Atte Valli nousee maajoukkueeseen jostain muusta joukkueesta kuin Ässistä mutta näin voi tulevaisuudessa käydä (taas vertailukohteena Lehto). Nuori kaveri tekee aina joskus virheitä, mutta jos virheisiin ei osaa suhtautua oikein niin silloin vikaa on myös valmentajassa.

Minua alkaa joka päivä epäilyttämään enemmän onko Toivola sittenkään oikea mies tekemään Ässien nuorista liigapelureita. Psykologiset kyvyt tuntuvat olevan aika heikot.
 

vero

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Vielä Vallista

En millään pysty vertaamaan Lehtoa ja Vallia toisiinsa. Lehto oli aivan oikeasti hyvä ja Jursinov/Ketola onnistuivat saamaan miehen pään totaalijumiin. Vallilta olen nähnyt pari suht ehjää peliä, mutta sitten ainakin kymmenen peliä, joissa mies on ollut pihalla kuin lintulauta. Ei siinä voi oikein valmentaja ainakaan peliaikaa lisätä, varsinkin kun Ässät joutuu tekemään jokaisen maalin eteen jumalattomasti töitä ja paine sarjatilanteessa on äärettömän kova. Tällöin pakkien virheet ovat aivan helvetin raskaita kantaa.

Hyvää ratkaisua asiaan ei ole, mutta olen vankasti sitä mieltä, että sekä Vallin että Törnvallin kannalta olisi parempi siirtää kaverit toistaiseksi A:han, koska nykymenosta pienellä peliajalla ja isolla virhemäärällä ei ole mitään hyötyä kenellekään.
 

TosiFani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Vallilla on huippupakin ominaisuudet

Ihmettelen suuresti veron kirjoitusta, mielestäni Atte Valli omaa sellaiset ominaisuudet ( voima, tekniikka ja pelikäsitys ) että hänestä voi kehittyä huippupakki Ässiin.
Valli on vielä a-nuori ikäinen ja että parin vuoden päästä meillä on hyvä kiekollinen pakki. Ränniin roiskijoita tulee jatkuvasti, mutta pelaavista pakeista pitää pitää kiinni. Atte elää tällä hetkellä rankkoja aikoja, sillä joukkue tarvitsee pisteitä, eikä virheisiin ole mahdollisuutta. Toisaalta pakki tilanne aiheuttaa sen että hän pääsee pelaamaan, jossa on kehittymisen paikka. Valli pelasi aluksi hyvin ja yksinkertaisesti, mutta kun itseluottamus kasvoi alkoi hän tehdä omia ratkaisuja eli pelaamaan omalla tyylillään. Tämä kostautui virheinä, joihin valmennus reagoi, mikä senkin on ymmärrettävää. Jos Valli kestää henkisesti tämän tilanteen hänestä tulee pelimies, uskon näin tapahtuvan. Näin olisi käynyt kaikissa liigajoukkueissa. Kysymys onkin nyt siitä että Valliin uskotaan myös tulevaisuudessa eli ensi kaudella.
Eilisessä tilanteessa hän toimi täysin oikein, Saravo pyrki voimakkaasti ( vaikka Axe toisin näkikin ) maalia kohti laukauksen jälkeen ja Atte otti hänet vastaan kädet Saravon rintaa vasten, jolloin maila nousi kasvoihin. Ei hän voinut nähdä että kiekko oli Järvisen hallussa, kun hän seurasi oikeaoppisesti omaa miestään, eikä pakin kuulu päästää vastustajaa maalivahdin lähelle. Mielestäni jäähy oli ansaittu, mutta tässä pitäisi Saravollakin olla vastuunsa eli miksi hän pyrki niin voimakkaasti vihellyksen jälkeen maalia kohti?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös