Ässähuhut ja mutut

  • 6 626 301
  • 31 865

Blackie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ok. Vitun Vuorinen kun ei kysynyt nälkäiseltä mailalta…
Näin tuossa melkein enemmän kettuilua Jussi Markkaselle. Eli koska oli Markkasen kiinnostuksen kohteena, niin ei voi olla liigatasoinen pelaaja :)

Mutta 0,69 ppg Tshekin liigassa, joka lienee aika lailla samaa tasoa Liigan kanssa. Kyllä pitäisi pystyä liigaa pelaamaan, mutta kuten totesin eilen, niin aika paljon myös heittelyä kausien välillä.
 

Zeta03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Sentterinelikko lienee JMJ-Estephan-Tiivola-Juhola.

Ojantakanen ja Knihti eivät ole saaneet maalia tehtyä, Giorgion pitäisi onnistua ainakin muutaman kerran lopuissa noin kymmenessä pelissä mitä ehtii pelaamaan ennen jatkopelejä.
 

Mikolammi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, SJK, Bayern München, Joshua Kimmich
Muistan vielä kun Maksim Matushkin julkistettiin, oli kuulemma ihan turhake ja kovaan ääneen kyseltiin, että miksi tuollainen pitää hankkia joukkueeseen. Annetaan Giorgiolle mahdollisuus. Osaa kyllä pelata lajia nimeltä jääkiekko. Välillä vaan ei tietyssä ympäristössä lähde hommat rullamaan ja joskus taustalla voi olla inhimillisiä tekijöitä.

Voitte sitten potkia miehen syvimpään maanrakoon, kun edes sen yhden pelin olette nähneet. Siihen asti suhtaudun itse ainakin Estephaniin neutraalisti.
 




Estephanin saapuminen on draamankaareltaan kuin suoraan Taru Sormusten Herrasta Helmien Syvänteen taistelusta. Järvinen ja Tiivola Aragornina ja Theodenina lähtee viimeiseen taisteluun, Gimli Juhola soittaa torvea ja viimeisellä hetkellä Giorgio "Gandalf" Estephan vastaa avunpyyntöön. Örkki-raumalaiset saa pahasti köniinsä.
 

RedPower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät // Habs // Carolina Hurricanes
Myös se tässä kiinnostaa isosti, kuinka motivoitunut hän on loppukaudesta ja mikä on sopimuksen laajuus.
 

Mahtiankka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, Anaheim Ducks, Luleå HF
Hyvää reagointia, tuo ainakin lisää mielenkiintoa ja kilpailutilannetta loppukauteen! Ainahan sitä voisi kovempaa nimeä toivoa, mutta kyllähän tässäkin potentiaalia on laatuvahvistukseksi. Ja ainakaan toistaiseksi muille hyökkääjää etsineille joukkueille ei ole tullut mitään uusia nimiä rosteriin, paitsi Kärpät roudasi lainalle jonkun mestismiehen. Katsellaan millaisia nimiä saavat naarattua, vai jäävätkö tyhjin käsin.
 

PataJaska

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, sympatiat HPK ja Kiekko-Espoo
No niin, eli latinohurmuri siis aikuisten oikeasti lopulta tuli, hyvä näin

SK vahvisti, että ei vielä pelaa viikonlopun peleissä. Hyvä vaan, antaa nyt harjoitella joukkueen mukana.
Tosiaan ei kyllä millään ilveellä olisi näihin peleihin ehtinyt, saapuu kait Poriinkin vasta tänään.. vai onko tullut eilen. Noh, yhtä kaikki asia ei siitä muutu
 

Suomen Polak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Maple Leafs, Seattle Seahawks.
Vähän outoa että on vain loppukauden sopimus eikä optiota ensi kaudesta, odotin että se olisi tuolla koska Vuorisen puheista niin ymmärsi että sellainen halutaan
 

Zeta03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Vihdoin saatiin tämä Estephan homma maaliin. Nyt ei tarvitse enää tämän kauden siirroilla spekuloida
 

PataJaska

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, sympatiat HPK ja Kiekko-Espoo
Vähän outoa että on vain loppukauden sopimus eikä optiota ensi kaudesta, odotin että se olisi tuolla koska Vuorisen puheista niin ymmärsi että sellainen halutaan
Sama huomio ja hämmästely täällä, mutta eiköhän taustalla liene se, että nyt kerta kaikkiaan sentteri tarvittiin ja aika loppuu vääntää sopimuksen yksityiskohtia. Joten todetaan vain nyt loppukausi, ja keskustellaan sitten myöhemmin jatkosta.. toisaalta menee ihan näin, koska mies on kuitenkin kysymysmerkki
 

ks

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät,HPK
Estephanilla on niitä ominaisuuksia mitä kaivattiinkin. Lisäksi kokemuksia Euroopasta. Ei saanut JYPissä suunniteltua roolia, mutta ei siellä moni muukaan asia mennyt suunnitelmien mukaan. Ehkä nyt Ässissä sitten menee. Ehkä löytää tuosta myös lisämotivaatiota nyt sitten näyttää.

Ensi viikko on nyt aikaa ajaa ukko sisään joukkueeseen.
 

Zeta03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Vuorinen toteaa, että vauhti riittää Liigaan

"Vuorinen totesi maanantaina, että jos joku pelaaja vielä tulee, hänen on tuotava Ässiin joku lisäarvo. Millaisena urheilujohtaja näkee Estephanin lisäarvon?

”Hän on hyvä rightin puolen aloittaja. Käytännössä joka sarjassa hän voittanut aloituksia yli 50-prosenttisesti. Hän on taitava pelaaja. Niillä hetkillä, kun kemiat ovat kohdanneet, hän on tehnyt hyvin tulosta. Hän voi olla hyvä lisä ylivoimaamme.”

Tarkkaa roolia Vuorinen ei ala Estephanille etukäteen sovittelemaan.

”Hän kamppailee peliajasta siinä, missä muutkin sentterimme.”

Toki Vuorinenkin tiedostaa sen, että edellisellä vierailulla Suomessa Estephanin lisäarvo jäi pieneksi.

”Ykkösketjuun JYP taisi hänet hankkia, mutta odotukset eivät täyttyneet. Potentiaalia kuitenkin on.”

”Sen perusteella, mitä olemme nähneet videoita tältä kaudelta Tšekistä ja Slovakiasta, hän on ihan hyvässä kunnossa. Vauhti riittää.”
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös