Parikymppinen nainen on joutunut tehohoitoon Jyväskylässä koronavirustartunnan vuoksi
Tiettävästi ensimmäinen potilas on joutunut tehohoitoon Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueella koronavirustartunnan vuoksi.

Minä ainakin sain tuollaisen viestin (operaattorilta ilmeisesti) yli viikko sitten. Julkisia ei kehotettu välttämään, mutta kotikaranteeni mainittiin. Tosin olen vieläkin ulkomailla.Nyt on tullut siviili- ja työnumeroon tekstari jossa mainitaan Uudenmaan ja muiden maakuntien liikuntarajoituksista...
Helppo huudella nyt mutta ei varmaan olisi ollut vaikea jo muutama viikko sitten ajaa vastaavaa tekstaria jossa olisi mainittu että jos olet tulossa ulkomailta niin vältä julkisia ja ole 2 vko kotikaranteenissä....
Sama. Ja vielä kun tuossa saa eriteltynä tuon per suunta. Esim Lahden mittarilla Helsingistä pois päin -90%. Tosin veikkaan että lauantait on hiljaisempia päiviä muutoinkin kun keskimäärin jolloin prosentit hieman laskevat pitkässä juoksussa.Hienoa interaktiivista dataa jutussa!
Tuo -85% on kyllä todella tuntuva lasku liikenteen kokonaismäärässä. Takuuvarmasti hidastaa viruksen leviämistä muuhun Suomeen merkittävässä määrin.
Onkin mielenkiintoista nähdä jos eristys toimii ja käy niin, että uudenmaan aluella hoitopaikat loppuu mutta maakunnissa riittää tilaa. Tasataanko potilaita maan laajuisesti vai unohdetaanko hetkeksi "pidetään koko Suomi asuttuna" politiikka jonka ansiosta uudeltamaalta on veroeuroja siirretty maakuntiin.
Hienoa interaktiivista dataa jutussa!
Tuo -85% on kyllä todella tuntuva lasku liikenteen kokonaismäärässä. Takuuvarmasti hidastaa viruksen leviämistä muuhun Suomeen merkittävässä määrin.
Mahdollista olisi siirtää hoitohenkilöstöä ja laitteita Uudellemaalle, mutta saa nähdä.Onkin mielenkiintoista nähdä jos eristys toimii ja käy niin, että uudenmaan aluella hoitopaikat loppuu mutta maakunnissa riittää tilaa. Tasataanko potilaita maan laajuisesti vai unohdetaanko hetkeksi "pidetään koko Suomi asuttuna" politiikka jonka ansiosta uudeltamaalta on veroeuroja siirretty maakuntiin. Sairaalapaikat, jotka on meidän verorahoilla perustettu; ovatko ne meidän käytössä jos tilanne niin vaatii?
Ja voi olla, että jos Suomessa tämä homma etenee hitaasti niin tänne roudataan potilaita kohta jo esim. Ruotsista. No, toki vain niin kauan kuin omat ei vaarannu.
Oletko nyt ihan tosissasi? Koronapotilaita alettaisiin kuskaamaan rajojen yli?
Hölmöläisten touhua tämä yhden maakunnan sulkeminen barrikadeilla.
Ei ne virukset hyppää autosta toiseen. Ja jos joku ajaa mökilleen ja pitää etäisyyden muihin, ei ne virukset silloinkaan leviä.
Kerrotko vielä missä tätä tapahtuu ja kuinka paljon? Ymmärtääkseni lähes kaikki paikat ovat jo kiinni ja jos jossain takahikiällä joku yökerho olisikin auki, tuskin siellä juuri ketään on.Ihmisiä ravintoloissa ja yökerhoissa juhlimassa niin kuin ei olisi koronaviruksesta tietoakaan.
Vastuulliset ravintolat ja baarit ovat jo kiinni, jotkut kaljaräkälät ovat auki. Näitä ei varmasti montaa ole per kaupunki, aina joku yrittää viimeiseen asti pitää paikat auki eikä laita kiinni ennenkuin viranomainen käskee eikä suosittele.
Kehottaa ainakin yrittämään kun eikös tuo kiertotiekin ole suljettu?Kilahti äsken viesti valtiolta Uudenmaan rajoituksista. Oheisen kuvan mukaan Google neuvoo kiertämään sulun. Tekeekö Google nyt rikoksen?
Kilahti äsken viesti valtiolta Uudenmaan rajoituksista. Oheisen kuvan mukaan Google neuvoo kiertämään sulun. Tekeekö Google nyt rikoksen?
Näin on tietysti tarkoituskin. Silti tuntuu hieman oudolta, että lauantaiyönä 97% pääsee rajan läpi. Tietämättä tarkemmin mitä liikennettä siellä on ollut 3300 auton joukossa. Oletetaan sitten, että suuri osa tuosta määrästä on ollut rekkaliikennettä tai vastaavaa ja että tiedotus on myös mennyt hyvin perille. Loppuosa olisi sitten lähes kokonaan työmatkailijoita eli vuorotyöstä ja muilta komennuksilta palaavia tai meneviä.Meinaako osa kirjottajista, että esim. työmatkaliikennettä ja muuta tarvittavaa liikennettä ei enää pitäis päästää läpi? Valtakunnassa täytyy olla vähän eri tilanne, että siihen mennään. Tässä karsitaan nyt niitä mökki-, shoppailu- ja kyläilyreissuja joihin tuo varmasti tehoaa.