Entrosantier
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Vaasan Sport
Ei Blues ole enää liigaseura. Kts. ketjun otsikko.Sympatiat
Blues
HIFK
HPK
Ilves
Jukurit
JYP
KalPa
KooKoo
Kärpät
Lukko
Pelicans
SaiPa
Tappara
TPS
Ässät
Hienoja perinteisiä seuroja kaikki.
Ei Blues ole enää liigaseura. Kts. ketjun otsikko.Sympatiat
Blues
HIFK
HPK
Ilves
Jukurit
JYP
KalPa
KooKoo
Kärpät
Lukko
Pelicans
SaiPa
Tappara
TPS
Ässät
Hienoja perinteisiä seuroja kaikki.
Toistaiseksi kyllä on, kausi ei ole edes loppunut ja myöskään liiga ei ole vielä virallisesti asiasta tiedottanut. Joten Kts. ketjun otsikko.Ei Blues ole enää liigaseura. Kts. ketjun otsikko.
Nyt tulee kyllä Patilta taas semmosta sontaa suusta että huhhuijjaa. Siitä voi olla osa ja osittain itsekkin olen samaa mieltä, että Virran kiekko on välillä kauheeta kuraa. Mutta tuo nyt on ihan täyttä puppua että ei edistä yhdenkään nuoren kiekkoilijan taitoa misssään muodossa. Viime kausilla kun Virran alaisuudesta on esim NHL-varauksen saaneet Lyytinen, Tammela, Mikkola ja aikaisempia esim Teemu Hartikainen. Montakos Sport ukkoa on esim näitä varauksia saaneet? Kyllähän tuo pelitapa juuri nimenomaan niitä kiekkoilijan yksilötaitoja kehittää tuo pelitapa jos mikä. Joka vuosi Virran aikana on noussut paljon junnuja ylös Liigarinkini ja siitä ponnistaneet ylöspäin.Toinen, suoranainen inhokki on KalPa. Tämä johtuu pitkälti heidän nykyisestä valmentajasta, jolle pitäisi antaa elinikäinen valmennuskielto missään suomalaisessa sarjassa. Hänen pelityylinsä ei edistä yhdenkään nuoren kiekkoilijan yksilötaitoa missään olomuodossa.
Nimenomaan. Mitä isompi budjetti sitä enemmän antipatiaa. Liian helpolla saa menestystä, jos on rahaa. Toki tässä on poikkeuksiakin, kuten Jokerit oli ja TPS tuntuu myös aina alisuorittavan.Ennemmin antipatiat noille Kärpille, HIFK:lle jne joilla lähentelee 4 miljoonaa noi hiton budjetit, siinä missä muilla mennään puolet pienemmällä.
Nimenomaan. Mitä isompi budjetti sitä enemmän antipatiaa. Liian helpolla saa menestystä, jos on rahaa. Toki tässä on poikkeuksiakin, kuten Jokerit oli ja TPS tuntuu myös aina alisuorittavan.
Ja listaat Jokerit suosikkijoukkueeksesi.Sympatiat: kaikki alle 2milj. Pelaajabudjetin joukkueet
Antipatiat: kaikki yli 2milj. PelaajaBudjetin joukkueet
Jokerit pelaa eri liigaa. Muutenkin suhtautuminen muuttui aika paljon, kun Jokerit lähti liigasta. Jo viimeisinä Liiga kausina alkoi tympimään tuo 4 miljoonan budjetilla meneminen ja silti pudottiin aina sääleissä tai ensimmäisillä kierroksilla. Sitten oma seura Vaasan Sport nousi liigaan, niin ensimmäisen liiga kauden aikana alkoi arvostamaan näitä pienellä budjetilla operoivia seuroja, jotka kuitenkin pärjäävät esim. Saipa. Myös Jokerit koen melko pienellä budjetilla pelaavana joukkueena nyt KHL:ssä, kun siellä joku SKA vie aina meidän parhaat. Toki jos/kun Jokerit joskus palaa liigaan, niin heidänkin puolellaan on pakko olla, vaikka se budjetti kova taas olisikin. Tällä hetkellä vain näen asian näin.Ja listaat Jokerit suosikkijoukkueeksesi.
Ehdottomasti. Ei se oma hyvä työ sun muu ole arvossa missään. Ostojoukkue mikä ostojoukkue. ja loppuun hymiöJotenkin vähän naurattaa antipatian saaminen budjetin mukaan. Eli jos joukkueella on enemmän tuloja kuin toisella, pitäisi niitä pantata/kerätä säästöön ja pitää budjetti pienempänä tasapuolisuuden nimissä?
En sanonut, että kaikilla pitäisi olla sama budjetti. Hienoa, että liigaankin on mahdollisuus saada huippu pelaajia, kun jollain on rahaa, mutta itse vain olen pienempien seurojen puolella. Ei sen kummempaa. En todellakaan vaadi, että kenenkään pitäisi pienentää budjettia. Sympatiat nyt vaan menee samassa tilanteessa Sportin kanssa oleville, eli pienen budjetin joukkueille.Jotenkin vähän naurattaa antipatian saaminen budjetin mukaan. Eli jos joukkueella on enemmän tuloja kuin toisella, pitäisi niitä pantata/kerätä säästöön ja pitää budjetti pienempänä tasapuolisuuden nimissä?
edeltävään viestiin, joka sekin oli silmittömän värilasiraivon ja pakonomaisen ja huomionkaipuisen ilmaisemistarpeen lopputuotos - ehkä läpinäkyvin sellainen hetkeen, kun vähänkin lueskeli kyseisen kaverin tuoreimpia viestejä foorumilla.
Antipatiat eivät tarkoita sitä, että ison budjetin omaavan joukkueen tulisi budjettiaan pienentää. Ihan samoin kuin sympatiat pienellä budjetilla operoivalle joukkueelle eivät tarkoita sitä, että he eivät saisi budjettiaan nostaa. Kyse on vain niistä tämän hetkisistä fiiliksistä, jotka eivät tarkoita sitä, että toivoisi muutoksia mihinkään.Jotenkin vähän naurattaa antipatian saaminen budjetin mukaan. Eli jos joukkueella on enemmän tuloja kuin toisella, pitäisi niitä pantata/kerätä säästöön ja pitää budjetti pienempänä tasapuolisuuden nimissä?
Ei pitäisi, mutta tässä ketjussa puhutaan sympatisoinnista. Vai ajatteletko, että sympatian hankkiminen ja saaminen olisi jokin tavoittelemisen arvoinen asia?Jotenkin vähän naurattaa antipatian saaminen budjetin mukaan. Eli jos joukkueella on enemmän tuloja kuin toisella, pitäisi niitä pantata/kerätä säästöön ja pitää budjetti pienempänä tasapuolisuuden nimissä?
Ei pitäisi, mutta tässä ketjussa puhutaan sympatisoinnista. Vai ajatteletko, että sympatian hankkiminen ja saaminen olisi jokin tavoittelemisen arvoinen asia?
Ok. En itsekään kyllä antiapatiaa osaa tällä perusteella kokea, mutta sympatiaa tunnen esimerkiksi SaiPaa kohtaan.En ajattele. Minä itse en, ainakaan tietoisesti, koe sympatiaa/antipatiaa pelaajabudjettien perusteella, joten asia huvitti minua hetken. Nyt se huvitus on jo mennyt ohi.
Ai alkaa? Ketä siellä edes pelaa?ilmeisesti joillekin jo aika koville, kun liigan "ruotsalaisjengin" rosteri alkaa jo olla semi-vahva ;)
Kurikasta kuuluu voimakas "Perkele!" Juha Miedon äänellä.Ei kyllä laji sinäänsä kiinnosta muutakun Sportin pelejä seuratessa.