Ihmiset jotka soittavat ja osallistuvat radion hölmöihin kilpailuihin ovat yksiselitteisesti juntteja.
"Siis mä stadilaisena tietenkin käytän Christer Lindgrenistä tuttavallisesti vaan Krisa -lempparinimeä, etenkin kun me ollaan siellä Nylandsgatanin perinnerafloissa, siis stadissa."
Lähdetään nyt kuitenkin siitä, että vaikka huuumori-, Lordi- ja 6-1 -paitojen käyttäjät muuta kuvittelevat, näillä ei Suomen suvessa edes erotu massasta. Valitettavasti.
Joitakin vuosia sitten näin yhdellä miehellä paidan jossa luki tyyliin "Hustler vitun hyvä lehti", oli siinäkin paita..
Junttimaista on luokitella Michelin-paikat homppeliravintoloiksi sekä ravintoloista, viineistä ja ruoanlaitosta pitävät helsinkiläiset jotenkin "säälittäviksi" siitä syystä, että he nyt sattuvat pitämään hyvästä ruoasta ja juomasta.
Niinpä. Olen ihmetellytkin joskus etteikö suomalainen mies kehtaa edes Puhelinlangat laulaa-ohjelmaan osallistua selvin päin.Erityisen juntteja ovat ihmiset jotka soittavat radioon vain jauhaakseen paskaa - ja yleensä kännissä.
No kenellä meistä nyt ei tota paitaa olis...Joitakin vuosia sitten näin yhdellä miehellä paidan jossa luki tyyliin "Hustler vitun hyvä lehti", oli siinäkin paita..
Mutta näinhän se siellä stadissa menee, mielestäni ei vaan ole hienoa, vaan junttia, leijailla jatkuvasti genrejen ja trendien mukana. Kaikki nyt on parasta! Ja vitut. Siinähän jotkut sen stadinsa kusee, kun eivät ymmärrä perinnettä. Toki on hyvä, että uusia yrittäjiä tulee, mutta ei ne aina aurinkoa tuo.
Edit. Voisit muuten kertoa, miksi raivostut noin silmittömästi siitä, että joku sinulle täysin tuntematon ihminen on erilainen kuin sinä. Se jos mikä nimittäin on junttia.
Jep. Osuvasti on ukkometso nimimerkkinsä valinnut; helvetin vihaista asiaa lähes jokaisessa viestissä. Onkohan joku laittanut sille kävyn pinppiin ja vielä väärinpäin?
Onkohan joku laittanut sille kävyn pinppiin ja vielä väärinpäin?
Miten sen laittaisit oikeinpäin?
Minä laittaisin se paksumpi pää edellä pimppiin, jos se jollekin vittuillessani pitäisi laittaa. Ois aika vaikea ottaa pois kävyn kostuessa. Oisko toi sun mielestä oikein- vai väärinpäin?
Esittele toki elävä esimerkki stadilaisesta, joka leijailee vain trendien mukana, niin jutellaan lisää. Minua et voi tässä kohtaa käyttää vain siksi, että syön ajoittain myös modernimman linjan paikoissa.
Mielestäni on junttia luulla, ettei sinua muka voisi pitää trendien mukana leijuvana. Sekin on myös junttia, että sulkee itsensä omasta mielestään kategorian ulkopuolella, vaikka ulkopuolisen silmin asia voi olla toisin.
Ai niin, vielä noista paidoista sen verran että kerran meinasin alkaa ääneen nauramaan kun kadulla tuli vastaan tyyppi jonka paidan etupuolella oli sirppi ja vasara ja selkäpuolella luki "Eipä kestä".
Kaikki paidat, joissa lukee jotakin, ovat juntteja?
Kyllä. Samoin kuin kaikki paidat joissa on joku kuva tai logo. Ja myös blancot.
Ja lisätään että alasti riehuminen on junttia. Tuli mieleen noista viimeaikaisista Hervannan ja Turun tapauksista.
Alaston mies hillui kerrostalon katolla Helsingissä
Tuossa yksi alaston juntti lisää. Alastomana julkisilla paikoilla esiintyminen on näemmä kaupunkilaisjunttiuden yksi ilmentymismuoto.
Edit. Voisit muuten kertoa, miksi raivostut noin silmittömästi siitä, että joku sinulle täysin tuntematon ihminen on erilainen kuin sinä. Se jos mikä nimittäin on junttia.