Hieno jääkiekkopeli Porissa, jälleen kerran.
Saipan liike oli myrkkyä Ässien puukätisille puolustajille ja kun pelitapaan kuuluu kiekon pelaaminen, ei roiskiminen, tuli tästä useita turhia pyöritystilanteita. Kiekko oli hallussa, mutta alettiin neppailemaan ja Saipa sai pyörityksen aikaan. Useimiten Ässät pelasi keskustan hyvin kiinni ja Kilpeläinen otti sektorista tulevat vedot, mutta turhaa energiaa kuluu. Mielestäni tässä on Ässien suurin ongelma, nopeammin ulos omilta.
Saipan paras kenttä oli mielestäni Nöyränen - Koho - Pyymäki, joka sai lähes jokaisessa vaihdossa Ässien pelin sekaisin. Tosin tätä auttoi se, että se pelasi kaksi erää Ässien ykköstä vastaan. Yksilöistä parhaat olivat Koskiranta ja Toporowski sekä tietysti Tarkki. Topo oli kyllä kentän kuningas, oli aina vaarallinen ja pelasi tärkeässä roolissa niin ali- kuin ylivoimallakin. Lisäksi napsi suuren määrän tärkeitä aloituksia. Jasko oli aika näkymätön, lukuunottamatta kahta erikoistilannetta eli kun pääsi jäähyltä näytti maalinälkäänsä ja loi tätä kautta yhdessä Topon kanssa Levokarille tyhjän maalin. Rankkari oli ammattimiehentyötä.
Ässien parhaimmistoa oli Kuparisen ketju, joka oli aina vaarallinen. Salminen väläytteli, mutta jää tällä hetkellä yksin varjon mailla vaeltelevien Kivenmäen ja Damonin kanssa. Salminen syötti Kivenmäen läpiajoon ja tyhjän maalin eteen, mutta ei kelvannut. Tähtisen kenttä oli liikaa ongelmissa omissa, mutta sai aika ajoin hyvää pyöritystä aikaan vastustajan päädyssä, mutta tehotonta. Muista pisti silmään Palosen yli-innokkuus, loukkaa vielä itsensä. Lisäksi hankki aivan ansaitun jäähyn ryntäyksestä, kun hyppäsi turhaan taklauksen lopussa.
Ässien olisi kuulunut voittaa tämä peli, mutta selässä on ilmeisen suuri apina, joka aiheuttaa pelaamisen pelkoa. Kiekko polttaa lavassa ja odotetaan kaverin tekevän ratkaisuja. Tämä näkyy tilanteina, joissa helpossa kohdassa kaksi Ässäpelaajaa katselee toisiaan ja vastustaja ottaa kiekon. Pahin esimerkki oli kolmannessa erässä jossa Kuusisto katseli Kilpeläisen kanssa oman maalin takana kumpi kiekon ottaa. Saipa käytti tämän hyväksi röyhkeällä karvauksella ja sai näin pelin haltuunsa. Saipa ansaitsi voitonsa, se hallitsi peliä hieman enemmän.
Pelinä tämä oli yllättävän tapahtuma rikas ja pelissä taklattiin paljon, pääasiassa Ässien toimesta. Kaikesta huolimatta hyvä peli.
Tuomarit tuomitsivat hyvin, rankkaria lukuunottamatta, linja pysyi hyvin. Pelissä sai taklata, mutta koukut otettiin aika tarkasti pois. Kolmannessa erässä Luomala ratkasi pelin kahdella tyhmällä jäähyllä, joista jälkimmäinen kostautui. Tilanteessa Selin luki peliä hyvin ja otti maalivahdin pois jo aikaisessa vaiheessa kun näki että Ässillä on väsynyt neliö. Valmentajan maali. Saipan molemmat maalit hylättiin aivan aiheesta, ensimmäisessä Laaksosella oli kädet korkean mailan merkiksi ylhäällä ennen vetoa ja toinen tehtiin selvästi kädellä. Tuli tässäkin pelissä tuomarin kamppi, kun Sammalkangas veti Pöyhöseltä jalat alta. Pöyhönen kävi kysymässä Laaksoselta tilanteesta, mutta ei aiheuttanut toimenpiteitä.
Ässien tappiosta huolimatta Ässät pelasi hyvin. Häviämisen pelko aiheuttaa valitettavasti henkilökohtaisia virheitä, jotka näkyvät taululla ja tuska kasvaa. Tähän on yksinkertainen lääke ja se on voittaminen.
edit:
Ja seisomokatsomo voisi hävetä, kun hurraatte loukkaantumiselle, vaikka kysymyksessä olikin Levokari.