Dostie olisi varmaankin kehityskelpoinen siinä mielessä, että voisi toisella kaudellaan päästä paremmin sisään Liigaan. Mutta tuon ikäisiä pelaajia (ensi kuussa 28 v mittariin) ei yleensä pidetä enää minään hiomattomina timantteina, jotka puhkeavat kukkaan kunhan saavat pelejä alle. Dostin paukut ei yksinkertaisesti riitä tähän sarjaan, vaikka välillä ihan pirteitä otteita esittikin. Ellei sitten oteta ensi kauden tavoitteeksi 13. sijan säilyttäminen. Vaikka olisikin huokeahko pelaaja, niin parempi antaa minuutteeja vaikka niille omille junnuille (esim. Huttu), jotka oikeasti voivat ottaa harppauksia eteenpäin kun pelejä tulee vyölle.
27 pinnaa ja +3 Tiimari-hinnalla, mutta paukut ei riitä tähän sarjaan?
Juu en mitään timanttia odotakaan, mutta nähdäkseni täysi potentiaali jää ulosmittaamatta jos/kun edullista optiota ei käytetä.
Samaa ikäluokkaa se Gardinerkin on ja vaikka erikoisosaaminen maalinteossa miehiä erottaakin, ei kokonaisvaltainen pelaaminen Reidilläkään ekalla kaudella silmiä hivellyt. Toisella kaudella paransi maalinteon lisäksi jäätävästi 5v5-pelaamista, mistä kieliikin +/- -tilaston parantuminen 28(!) pinnalla. Toki tähän vaikuttaa moni muukin asia, mutta näkihän sen jo otsaluulla millaisen harppauksen peli oli ottanut. Kolmannella kaudella loikkasi sitten nykyiseen supertähti-koriin.
En siis todellakaan Dostielta moisia urotekoja odota, mutta kohtuuhintainen kakkoskentän laituri, joka takoo ensi kaudella 30-35 pistettä ja on plussalla tämän kauden joukkueessa, olisi minulle ilmiselvä jatko. Varsinkin kun nyt on ilmeisesti maksettu ylihintaa Tieksolasta ja ties kenestä muusta.
Meinasin jo lopettaa, että eiköhän ne siellä johtoportaassa tiedä paremmin, mutta eihän siellä ole vuosiin mitään tiedetty.