wunderveba
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Ilves
Ilves nimitti Antti Pennasen päävalmentajaksi 5. lokakuuta alkaen. Tässä ketjussa seuraamme Pennasen Ilveksen menoa ja ylipäätään Pennasen toimia.
Kuuntelin Pennasen haastettulun IFK pelissä, miten mulle tuli kuva että Jalo ja Koskela sotkeentuu liikaa joukkueen asioihin. Voi olla että tulkitsen ihan pieleen, mutta jos näin niin nyt olis syytä antaa Pennaselle rauha.Jalo ja Koskela palkkasivat hänet, nyt olisi syytä olla taustalla ja tukena.
Yllätyksiä, epävarmuustekijöitä taustalla... toivottavasti on vaan foliohattu päässä täällä.Oisko? Mistä tuollaisen vaikutelman voi saada? Pennanen puhui jostain yllätyksistä, mitä on ilmennyt ja joiden kanssa pitää tulla toimeen ja sopeutua. Ei tarvitsisi kyllä yhtään luoda lisämysteereitä tähän, kun Ilveksen tiedotuslinja jo itsessään on mysteereitä tuottava apparaatti.
Näen vain pelin ja Pennasen tulon jälkeen tullut tukkaan joka pelissä. Voitettiin umpisurkea Hifk ja sportit vie meitä kun honkalehdon ilvestä.Paljon foorumilla itkua Myrrän perään. Ja miten Pendo muka vaatinut Myrrän ulos että pääsee alottamaan aiemmin. Voi hohhoijaa miten lapsellista tekstiä.
Kukaan ei itkisi jos vaikka Arttu Ruotsalainen tarjoaisi itseään Ilvekseen ja kertoisi ettei ala lepäämään laakereillaan ja odottelemaan koska kaikki valtias Ilves aikoo tehdä sopimuksen. Kun halukkaita ottajia on pilvin pimein. Sitten kun neloskentän sentteri putoaa Kooveeseen on se ollut Arttu Ruotsalaisen vaatimus, joopajoo.
Jo aiemmin Pennanen kertoili ettei tuo kuin pieniä yksittäisiä nyannseja peliin. Koska kovan ottelutahdin takia ei pystytä ajamaan muuta sisään. Nyt kun saman toistanut tappioputken jälkeen - "viisaammat" kirjoittelijat toteaa "tappioiden selittelyä". Kun suomalainen mies sanoo asiat suoraan niin ei olla tyytyväisiä ja ne täytyy kuulijoiden vääristellä.
Moni asiantuntija sanoo tässä vaiheessa kautta ennenkuin Pennanen on ehtinyt yhtäkään isompaa korjausliikettä ajaa sisään - mestaruus on menetetty. Ilves on varmaan ensimmäinen joukkue joka on menettänyt mestaruuden jo lokakuussa. Voi tätä asiantuntemuksen määrää.
Pennanen kertoili myös että joukkueessa on tullut vastaan yllätyksiä. Ilman että nimesi yksityiskohtia, ehkä herrasmiesmäisistä syistä. Tätäkään ei olisi saanut sanoa ääneen, valehdella olisi pitänyt tai pimittää tämäkin tieto faneilta. Tästä voi olla montaa mieltä. Itseä kiinnostaa oleellinen informaatio ja mielestäni tuo on oleellista informaatiota Ilveksen tilasta. Herrasmiesmäisyys on kuitenkin säilynyt koska ei olla ketään nimetty bussin alle. Vaikka voisi tuota vielä tarkentaa mikäli ongelma ei henkilöidy vain yhteen ihmiseen.
Pennasella on hyvin aikaa saada joukkueen peli jiiriin ennen kevättä. Kaikki on avoinna vaikka tilanne ei ole optimaalinen. Ymmärrettävää että osa omista faneista kokemuksen perusteella ajattelee historian toistavan itseään. Sitä en ymmärrä että vieraista pöydistä tullaan huutaan jotain ameebamaista kausi menetetty lokakuussa aivopierua. Mestaruusjunapuksuttaa eteenpäin vaikka joku pyöräkerta olisikin rikki tällä hetkellä. Sitä en sitten tiedä riittääkö materiaali (ykkössentteri ja ykkösmaalipyssy uupuu) päätyyn asti tällä valmistautumisajalla. Toinen uhka voisi olla klikit pelaajistossa, tai onko totuttu pellailleen mukavuusalueella. Joka onkin runkosarjassa ihan ok, mutta keväällä on kova maailma ja on löydettävä mukavuusalueen ulkopuolelle. Mikäli keväällä ei lennetä, onkin mielenkiintoista nähdä pelaajiston vaihtuvuutta ja peilailla sitä kautta mahdollisia ongelmakohtia. Tietysti joidenkin mahdollisten pelaajisto-ongelmien kanssa täytynee myös elää jos sopimusta jäljellä pidempään.
Moni voi myös miettiä näitä Pennasen mainitsemia yllätyksiä. Ja Helmisen saapumista rakkaaseen kotiseuraan. Näkikö tai kuuliko Helminen jotain joukkueen sisältä joka sai seuran reagoimaan Myrrän suhteen noinkin nopeasti?
Onko se muuttunut paljonkaan huonommaksi? Langhamer pelasi alkukauden huikeasti, nyt hieman heikommin. Muuten ei ihan hirveää muutosta ole, samanlaista sekoilua koko kausi on ollut, ja nyt kun omiin menee enemmän, ei enää tule pisteitä.Ei joukkue voi yhtäkkiä muuttua näin paljon huonommaksi. Tässä on pakko olla taustalla jotain muuta. Eikö joukkue halua pelata Pennaselle? Halutaanko Pennasesta tehdä huonompi tarkoituksella? Ilves-ikoni Myrrä kerää tässä vain lisäpisteitä. Onko paluu Hakametsään lähempänä kuin koskaan?
Huonommaksi kuin? Koska Ilves on viimeksi pelannut paremmin?Ei joukkue voi yhtäkkiä muuttua näin paljon huonommaksi.
Itse en, kaikki Ilveksen pelit vähintään kerran nähneenä, näe kehitystä "paremmasta" "huonompaan" kuluvan kauden osalta. Vaikka haluaisit nähdä kopin kääntyneen Pennasta vastaan, rohkenen olla eri mieltä.Ei joukkue voi yhtäkkiä muuttua näin paljon huonommaksi. Tässä on pakko olla taustalla jotain muuta. Eikö joukkue halua pelata Pennaselle? Halutaanko Pennasesta tehdä huonompi tarkoituksella? Ilves-ikoni Myrrä kerää tässä vain lisäpisteitä. Onko paluu Hakametsään lähempänä kuin koskaan?
Näin Spåran pelejä seuranneena, niin tänään saatiin enemmän laatu paikkoja jo ekassa erässä, kun monessa pelissä koko 60 min. aikanaVaikka tässä luotto onkin prosessiin edelleen, niin kyllä tuo omaan silmään tuo 5vs5 on aivan järkyttävää kuraa. Oli sitä selvästä voitosta huolimatta jo eilen ja oli sitä tänään. On totta, ettei tuo peli häikäissyt tällä kaudella Myrränkään alaisuudessa kuin ajoittain, mutta on jotenkin käsittämätöntä, että vaikka "mitään ei ole muutettu" niin silti kaikki tekeminen on mennyt heikompaan suuntaan. Joukkue on jotenkin totaalisen lukossa.
Vaikkei nyt Sport tänään millään paikoilla juhlinut, niin silti esim tuo oman alueen puolustaminen on välillä todella sekaisen näköistä. Hyökkääminen on pakottamista, omista lähteminen on tuskaista, kamppailuja hävitään, joukkueella itseluottamus on olematon ja se on kuriton. Kentältä puuttuu ylipäätään täysin se taistelu mitä nähtiin vielä Myrrän aikana. Pennanen on sinänsä ilkeässä raossa kun ei pääse ajamaan omaa pelitapaa sisään vielä, mutta jotenkin maallikkona kuvittelisi, että kyllä tuossa pitäisi enemmän pystyä tekemään kuin peluuttaa ex-valmentajan kiekkoa ja odotella aikoja kun päästään harjoittelmaan. En tiedä, jotenkin hyvin turhauttavaa, mutta ei kai tässä auta nyt kuin olla kärsivällinen.
Voidaan myös kysyä että jos Ville Hämäläisestä tulee maajoukkueen seuraava valmentaja, niin tuleeko Pekka Virta takaisin?Jos Anatude tulee valituksi maajoukkue valkuksi, niin tuleeko Myrrä ''Jokke'' Jouko takaisin ?
Ei voida koska Ville Hämäläinen ei ole valittavien hyvin lyhyellä listalla, ja Kojosta taas tiedetään mitä saadaan: ei mitään. Noh, voihan se myös olla suuri meloonipääVoidaan myös kysyä että jos Ville Hämäläisestä tulee maajoukkueen seuraava valmentaja, niin tuleeko Pekka Virta takaisin?
Kyllä siinä kohtaa vaihdettaisiin päikseen Pendo Jaloseen. Win win.Jos Anatude tulee valituksi maajoukkue valkuksi, niin tuleeko Myrrä ''Jokke'' Jouko takaisin ?
![]()
Leijonien päävalmentajan pesti on kahden kauppa – IL:n tiedot: Yksi kova nimi putosi pelistä pois
Jussi Tapola ei ole käytettävissä, kun seuraavaa A-maajoukkueen päävalmentajaa valitaan.www.iltalehti.fi
En suurin Kari Jalosen fani ole, mutta lisätietoja tästä "Kojosta ei saada mitään" heitosta?Ei voida koska Ville Hämäläinen ei ole valittavien hyvin lyhyellä listalla, ja Kojosta taas tiedetään mitä saadaan: ei mitään. Noh, voihan se myös olla suuri meloonipää
No joo, ehkä tiedetään mitä saadaan olisi parempi määrite mutta minusta Kojo ei ole profiililtaan sitä mitä Leijonat tarvitsee, siis urallaan eteenpäin menevän, jo hieman menestystä saavuttaneen ja pelaajien kanssa hyvin kommunikoivan valmentajanEn suurin Kari Jalosen fani ole, mutta lisätietoja tästä "Kojosta ei saada mitään" heitosta?
Voimakas ja koskettava kirjoitus. Teille on kuitenkin tulossa melkoisen humaani valmentaja tilalle, uskon että asiat muuttuvat.Pelin jälkeen pyysin ensimmäiseksi anteeksi pojaltani, että joutui syntymään Ilves-perheeseen.
Seuraavaksi pyydän anteeksi KalPalta ja suomalaiselta jääkiekkoyleisöltä.
Antti Pennanen. Häpeän käytöstäsi, häpeän sinua.
Olen kannattanut Ilvestä 40 vuotta. Kuten kaikki tietävät, vaikeaa on ollut. Olen kuitenkin aina ollut sitoutunut. Ilves on edustanut minulle omistautumista, pelillistä kauneutta, rehtiyttä ja rehellisyyttä. Integriteettiä.
Kestän Ilveksen tappion. Taas kerran. Mutta tämän kauden jälkeen mieleeni ja suuhuni jää maku, joka maistuu häpeälle ja hyväksikäytetylle.
Antti Pennasen puhe ja siinä sisällä olleet arvot ovat puhutelleet minua. Ytimessä on ollut ihminen, kannattaja ja pelaaja. Olen saanut tästä kaikesta paljon ja olen luullut ymmärtäneeni sitä, mistä Pennanen puhuu. Olen itsekin "merkittävässä yhteiskunnallisessa asemassa". Puhe on ollut oikeaa. Sellaista, johon kaltaiseni helposti lankeaa.
Tänään kuitenkin ymmärsin sen. Ilves oli Pennaselle vain astinlauta.
Tapa, jolla hän puhui peleistä, suorittamisesta, oli vain peliteknistä. Koska Pennanen tähtäsi koko ajan vain urallaan eteenpäin, hän ei koskaan välittänyt riittävästi siitä, mitä Ilves tarkoittaa Tampereella, mistä Ilveksessä on kyse. Ero Jouko Myrrään on valtava.
Viimeinen ilta näytti sen. Antti Pennanen ei tullut viimeisen pelin jälkeen jäälle. Kättelemään vastustajaa, kunnioittamaan heitä. KalPa olisi ansainnut tämän. Ensimmäisen kaudennliigavalmentaja Petri Karjalainen pyyhki Pennasella pöytää. Ja tuli kättelemään ilveksiä, osoittamaan kunnioitusta.
Viimeisen illan jälkeen Antti Pennanen ei vain jättänyt osoittamatta kunnioitusta vastustajalle. Puolentoista kauden jälkeen hän ei saapunut kiittämään Ilveksen kannustajia. Ihmisiä, jotka olivat ilta toisensa jälkeen maksaneet tulostaan kymmeniä, satoja, jopa tuhansia euroja tukeakseen Antti Pennasta ja Ilvestä.
Voiton ja tappion hetkellä ihminen mitataan. Pennaselle Ilves ja sen kannattajat eivät merkinneet mitään. Haastattelun suurin kysymys hänelle oli se, oliko tämä hänelle viimeinen liigapeli valmentajana. Ei sanaakaan Ilvekselle, ei sanaakaan yhteisölle.
En ole pettynyt Ilvekseen. Olen pettynyt siihen, että Ilveksen pelistä vastaava ihminen ei välitä minusta, eikä yhdestäkään kaltaisestani. Hän miettii vain itseään.
Pennaselle Ilves oli kuriositeetti. Hän ei lopulta välittänyt seurasta ja sen historiasta vähääkään. Häntä harmitti se, että hän ei onnistunut käyttämään brändiä - kaikkia meitä, jotka omistamme sen - tehokkaammin omaksi edukseen.
Uskoin sinuun, Antti Pennanen. Jäljellä on vain häpeä. Käytit meitä hyväksesi, etkä edes tullut kiittämään. Oloni on likainen.
Antti Pennanen ei ole kelvollinen maajoukkueen valmentajaksi. Hänestä on muotoutunut tyypillinen menestyjä, joka on unohtanut kaiken sen, mistä suuremmassa kontekstissa on kyse. Kyse ei ole hänestä. Kyse on sinusta ja minusta. Yhteisöistä. Ilveksestä. Suomesta. Pennanen on menettänyt tähän kaikkeen otteensa.
Ei kiitoksia. Ei kättelyä. Ei kunnioitusta.
Surullista. Arvotonta. Antti Pennasen perintö.