Ei sitä tiedäkään. Puhdas arvaus vain.Mistä sen tietää, ettei heitä kesällä lähelle 80 metriä?
Potentiaalia Siljalla varmaan on 8-kymppiin jossain vaiheessa. Toivottavasti tuo 77m nyt oli täydessä treenijumissa heitettyä vasta.
Ei sitä tiedäkään. Puhdas arvaus vain.Mistä sen tietää, ettei heitä kesällä lähelle 80 metriä?
Kosonen on moukarinheittäjäksi vielä nuoressa iässä, sillä monesti moukarinheittäjän primeikä on kolmenkympin pintaan. Millään tavalla ei olisi syytä olla huolissaan, vaikka Kosonen olisi tämänkin kauden heitellyt "vain" 74 pintaan.No huh! Pikkasen jo aloin pelätä, että kehitys katkesi Siljalla 74 metrin pintaan. Mahtavaa oli jälleen kerran olla väärässä.
Minkähän takia Karjalainen ei noussut pronssille noin jälkikäteen 2005-kisoissa? Tihon ja Dzevjatouski kärähtivät kisanäytteistä, mutta vain ensin mainittu menetti mitalinsa.MM-kisoja odotellessa. Moukarinheitosta ei ole koskaan tullut Suomeen MM-mitalia, kun miehissä Karjalainen oli parhaimmillaan kotikisoissa 2005 neljäs ja Kosonen naisissa 2023 viides.
Kososen ja valmentaja Pihkasen kommentit. Hyvältä kuulostaa.
![]()
Silja Kososelta paljastus tyrmäävästä heitostaan
Silja Kososen hurja heittovire jatkui Nikosiassa.www.is.fi
Aika harmillinen tuo tulkinta, jos näin on. Kosonen juuri täytti 22 vuotta, 16. joulukuuta ja on on aika hemmetin isolla marginaalilla U23, eli alle 23-vuotias.Ei ole U23 rekordi, kun Silja täyttää tänä vuonna 23v. Ihmeellinen moka EA:lta.
Oli pakko googlata, ja näin tuo sääntö tosiaan taitaa mennä. Esimerkiksi yleisurheilun U23-kisoihin ei saa enää osallistua mikäli täyttää kisavuoden aikana 23v, vaikka vasta joulukuussakin.Aika harmillinen tuo tulkinta, jos näin on. Kosonen juuri täytti 22 vuotta, 16. joulukuuta ja on on aika hemmetin isolla marginaalilla U23, eli alle 23-vuotias.
![]()
Wilma Murto paljasti: Psykiatri määräsi sairauslomalle
Wilma Murto piti keskiviikkona tiedotustilaisuuden Olympiastadionilla.www.iltalehti.fi
Ikäviä juttuja kaikkinensa mutta hienoa, että näihin puututaan ajoissa ja pistää miettimään elämän raadollisuutta. Tsemiä ja voimia Wilmalle toivottavasti saa oman pääkoppansa kondikseen!
Ajan henki - jostain se leivänpäällinen on revittävä, jos leipä tuleekin sponsoreilta.Ikäviä juttuja. Tuota tosin ihmettelen, kun 26-v urheilijasta tehdään kirja. Ymmärtäisin, että uran jälkeen tehdään muistelmat.
Ulkomailta joku tekijähenkilö valmentajaksi niin nähdään tulisiko tuosta vielä jotain.![]()
Ella Junnilan ja Tuomas Sallisen valmennussuhde ohi – kontakti ruotsalaiseen huippuvalmentajaan ei poikinut yhteistyötä
Tuomas Sallinen vahvistaa, että neljän vuoden yhteistyö Ella Junnilan kanssa on ohi. Junnila keskusteli ruotsalaisen Yannick Tregaron kanssa, mutta hänestä ei tule uutta valmentajaa.yle.fi
Ella Junnila etsii uutta valmentajaa.