Ville Mäntymaalle kenkää!

  • 557 899
  • 4 535

Hamsallam

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Tuo on eri asia. Aholla oli voimassaoleva sopimus osakeyhtiön kanssa.
Aivan. Luulen vaan, että Oy maksaa myös jatkossakin Laukkasen palkan jos siirtyy Ry puolelle. Häntä ei todennäköisesti irtisanota, jos kerta tämmöinen kuvio on olemassa. Ry ei sentään kylve rahassa, että voisi palkata päätoimisen apuvalmentajan. Tämäkin haisee tyypilliseltä saunaseuran suhmuroinnilta, että kaverilla on jatkossakin töitä. Toki, näen tämän resurssin olevan kyllä positiivinen juttu junnuille. Kokemuksesta ei ole koskaan haittaa junnuissa. Että sinänsä hyvä sijoitus rahoille.
 

McTorso

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Aivan. Luulen vaan, että Oy maksaa myös jatkossakin Laukkasen palkan jos siirtyy Ry puolelle. Häntä ei todennäköisesti irtisanota, jos kerta tämmöinen kuvio on olemassa. Ry ei sentään kylve rahassa, että voisi palkata päätoimisen apuvalmentajan
Eli tietoa tästä ei nyt ole palstalla. Eiköhän tuokin selviä.
Tämäkin haisee tyypilliseltä saunaseuran suhmuroinnilta, että kaverilla on jatkossakin töitä. Toki, näen tämän resurssin olevan kyllä positiivinen juttu junnuille. Kokemuksesta ei ole koskaan haittaa junnuissa. Että sinänsä hyvä sijoitus rahoille.
No joo, miten asian haluaa ilmaista. Joku sanoo, että saunaseuran suhmurointia, joku pitää hyvänä asiana junnuille, sinusta se on molempia. Ei Laukkanen junnuvalmentajana tosiaan huono asia ole, jos toteutuu.
 

nihilisti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Juventus
Palatkaapa poijjaat reippaasti tämän ketjun varsinaiseen aiheeseen.

Jospa minä aloitan ? Harmittaa suuresti että Mäntymaa ei lähde sitten kulumallakaan. Ei muuta.
Juuri äsken toiseen ketjuun kirjoitin ristiriitaisista fiiliksistä vaikka voitettiin peli. Ehkä se tässä harmittaa että jos potkut olisivat mahdolliset, tällainen nihkeä voitto tuo lisäaikaa. Toisaalta olisi varmaan auttamatta liian myöhäistä enää edes reagoidakaan. Eikä ne potkut mikään itseisarvo ole, mutta jollain tasolla vaan edelleen olisin halunnut mestaruudesta haaveilla. Kai se on vaan todettava että Myllykoski valehteli ja toimistollakin on jo luovutettu kauden suhteen aikoja sitten, nyt vaan hommattiin maalivahti varmistamaan sarjapaikan säilyminen. Plääh. Jospa jonkinlainen uusi supervaihde löytyisi pleijareihin jos sinne päästään.
 

Sturba

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kriisi-Kärpät, Canes, Jokerit (tämän kevään)
Eikä ne potkut mikään itseisarvo ole, mutta jollain tasolla vaan edelleen olisin halunnut mestaruudesta haaveilla.
Sama, mutta on kai se myös todettava että muutenkin pelillisen takamatkan lisäksi olisi vielä fysiikka, joka ei todellakaan riitä mestaruuteen. Nyt vain toivotaan että tästä kaudesta saataisiin vielä jotain irti, koska isossa kuvassa tämä on jo menetetty. Kuitenkin noiden pelaajien (toki myös vähän meikäläisen hyvinvoinnin) takia toivoisin edes jonkun pleijarisarjan voiton, oli se sitten vaikka vaan säälipleijareiden. Ja ensin on päästävä sinne.

Sitten kun aika on, niin SaiPan ja Jokereiden bandwagoniin ja toivottavasti saa vähän tunnetta sitä kautta kiekkokevääseen.
 

Eemil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Carolina
Mäntymaa pitää joko tyhmänä kannattajia, joille voi puhua ihan mitä tahansa irtaallaan todellisuudesta tai sitten hän on ihan kujalla, jos tarkoittaa mitä sanoo.

(Tämän päivän lehdistötilaisuutta en ole katsonut.)
 
Suosikkijoukkue
Kärpät, Kuusamon Pallo-Karhut (PaKa)
Pitkästä aikaa järkeviä jutteli Havu lehdistötilaisuudessa. Myönis että tokaerässä ei oikein päästy hyökkäämään ja tasoituksen jälkeen ei lamaannuttu, kuten aikaisemmissa peleissä (tätä ei kyllä tappiopelien haastatteluissa ole myöntänyt vaikka näköjään on merkille laittanut ja nyt myönsikin). Eli ei se ihan pihalla ole ollut aikaisemminkaan, kertoillut vain puutaheinää.
 

lemponen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Ihan samaa mieltä olen tuon yllä olevan @Rybarin_hanska nimimerkin kanssa, että pitkästä aikaa Havu jutteli eilen lehdistötilaisuudessa ihan järkeviä.
 

nihilisti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Juventus
Pitkästä aikaa järkeviä jutteli Havu lehdistötilaisuudessa. Myönis että tokaerässä ei oikein päästy hyökkäämään ja tasoituksen jälkeen ei lamaannuttu, kuten aikaisemmissa peleissä (tätä ei kyllä tappiopelien haastatteluissa ole myöntänyt vaikka näköjään on merkille laittanut ja nyt myönsikin). Eli ei se ihan pihalla ole ollut aikaisemminkaan, kertoillut vain puutaheinää.
Jopas nyt, tuli kirjoituksesi tiimoilta tuo itsekin katsottua – mitä en ole muutamaan peliin viitsinyt enää tehdä – ja samaa mieltä olen yllätyksekseni. Se on tosin sanottava, että Ville on aiemminkin kyennyt järkevämpään ulosantiin ja rauhallisempaan olemukseen voitettujen pelien jälkeen, mutta tämä oli kenties tämän kauden järkevin kokonaisuus lehdistöjen osalta. Ettei ne vaan ois maanantain huhutussa toimiston kokouksessa keskustellut medialle esiintymisestä?
 

Overdoze

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Pitkästä aikaa järkeviä jutteli Havu lehdistötilaisuudessa. Myönis että tokaerässä ei oikein päästy hyökkäämään ja tasoituksen jälkeen ei lamaannuttu, kuten aikaisemmissa peleissä (tätä ei kyllä tappiopelien haastatteluissa ole myöntänyt vaikka näköjään on merkille laittanut ja nyt myönsikin). Eli ei se ihan pihalla ole ollut aikaisemminkaan, kertoillut vain puutaheinää.
Juuri samaa kerkesin kommentoida toiseen ketjuun. Ehkä Ville korostetusti välttää pelaajien nakkaamista bussin alle. Voiton hetkillä uskaltaa sitten olla rehellisempi.

Siltikin tuo toisen erän esitys tällä materiaalilla on anteeksiantamatonta, vaatimustaso pitää olla paljon korkeammalla. Mäntymaan kommenteista on jotenkin luettavissa rivien välistä sellaista omien käsiensä pesemistä. Että rakenteet ja pelikuviot olisi annettu, mutta joukkue ei vaan pelaa halutulla tavalla. Ja siitä en ole samaa mieltä; pelitavassa ja kiekkotuntumassa, riskinotossa, kaikessa on paljon parantamista. Sellaisissa asioissa mihin valmennuksella voi vaikuttaa.

Lisäksi valmentajan rooli on eritoten olla henkinen johtaja johon joukkue uskoo.
 

Dynastia

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Ei ole Ville saanut 50 peliin yhtään minkäänlaista ideaa tuohon omista lähtemiseen, aivan karmeaa katsottavaa. Ilmankos suhtautui syksyllä petopodissa hyvin ylimalkaisesti, kun kysyttiin Kärppien pelitavasta. Ammattikoutsi olisi ottanut tuosta omista lähtemisestä kopin jo aikapäiviä sitten. Tähän päälle aneeminen hiihtely ja täysin olematon taistelutahto. Aivan katastrofi koko mies. Tuolla se silti vaan pönöttää tollon koppina.
 

MaxM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Suuri ero muihin tulee hitaasta pelitavasta eikä tämä tule muuttumaan ennen kuin valmennus vaihtuu. Erot toki pienenee playoffeissa kun jalka on raskaampi tosin vaikea nähdä että nykymenolla sinne mentäisi. Taitaa olla liiga historian ensimmäisiä joukkueita jossa päävalmentajalla ei ole tulosvastuuta ja samalla Kärpät myös yksi kalleimmista joukkueista ellei kallein...
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Mitä chatgpt kertoi kun kysyin kannattaako vaihtaa päävalmentajaa. Pyysin esittämään urheilutoimenjohtajaa ja vastaa sen perusteellla. Täähän on Mylin vastaus!

Lainaus;

Valmentajan vaihto on aina iso päätös, ja urheilutoimenjohtajana minun on katsottava tilannetta kokonaisvaltaisesti. Tällä hetkellä Kärppien 11. sarjasijoitus on alle sen, mitä historiassa ja tavoitteissamme on nähty. Ennen kuin teemme äkillisiä muutoksia, analysoimme huolellisesti:

• Syyt heikkoon sijoitukseen: Onko kyseessä taktisissa ratkaisuissa, joukkueen yhteishengessä, pelaajavalinnoissa tai kenties ulkoisissa tekijöissä, kuten loukkaantumisissa? Jos ongelmat johtuvat suurelta osin valmennusfilosofiasta tai päätöksistä, voi vaihtaminen olla perusteltua.

• Nykyisen päävalmentajan kehityspotentiaali: Uskon nykyisen päävalmentajan, Ville Mäntymaan, kykyyn oppia ja mukautua. Hänellä on ollut hyviä kausia menestyäkseen, ja uskon, että oikeilla tuilla ja selkeillä tavoitteilla hän voi kääntää kauden suunnan.

• Vaihtoehtoisten ratkaisujen hyödyntäminen: Ennen päävalmentajan vaihtamista on syytä tarkastella, voisimmeko parantaa tilannetta esimerkiksi taktiikoiden hienosäädöllä, pelaajakehityksen tehostamisella tai tarvittavilla vahvistuksilla.

Päätökseni on siis seuraava: tuemme nykyistä valmennustyötä ja asetamme selkeät tavoitteet loppukaudelle. Jos nämä toimenpiteet eivät tuo toivottua tulosta, joudumme harkitsemaan päävalmentajan vaihtamista. Tällä hetkellä uskon, että mahdollisuus kääntää tilanne on edelleen olemassa nykyisen johtajan johdolla, kunhan tiimi saa tarvittavaa tukea ja resursseja.
 

Snopek

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät, Austin Rueschhoff, Marcus Björk
Mahtavaa, että herran valitsema uusi kapteeni näyttää omassa päässä johtajuutta ja omalla tekemisellään lahjoittaa KalPalle voiton. Toivottavasti kumpaakaan ei tarvitse ensi kaudella enää katsella.
 

Goljat

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, PattU
Eihän tämä mitään auta, mutta olkoon tällainen yksittäisen fanin epätoivoinen tuskan parahdus..

Mäne vittuun täältä vitun paska valmentaja, vittu että vituttaa katella tollasta avutonta apukoutsia rakkaan seuran tuhoajana pikkutakkimulkkujen hiljaisen hyväksynnän avulla.
 

Koodari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Mielenkiintoista kuulla Havun mietteet tämän illan Kalpa-pelistä jossa Kärpillä ei oikeastaan ollut mitään palaa.

Tai no, ei oikeastaan kiinnosta. Tässä vaiheessa nyt on turha enään potkia pois, uus valkku ei mitään ehdi muuttamaan, mutta voisi sen ihan potkujen ilosta potkia pois. Ja vaikka palkata uudestaan että voi antaa uudestaan kenkää!
 
Suosikkijoukkue
Kärpät
Tuli vain mieleen, että on se Havu melko kallis valmentaja, kun puoli joukkuetta pitänyt vaihtaa, jotta edes pysyttäisiin Liigassa.
Rahasta se ei ole ollut kiinni missään vaiheessa. Eipä kärppiä ole tuntunut kiinnostavan yleisöäkään täyttää. Täys kauden luovutus jatkaa havulla. Veneessä on yksi iso reikä josta pääsee vettä eniten sisään mutta keskitytään paikkaamaan niitä pienempiä valuvikoja.
 

Huml71

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Lähinnä surettaa se, että Kärpillä, siis Oulun Kärpillä, on Liigan paskin valmennustiimi. Näillä resursseilla. Minua ainakin hävettäisi, jos työskentelisin Kärppien toimistolla johtotehtävissä.

Mitä potkuihin tulee, niin aivan se ja sama. Toivottavasti vedetään pitkän kaavan mukaan, eli playout kutsuu!
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös