Paremmankin jakson aikana JYP oli minusta pääosin pelillisesti alakynnessä (kertoimet ja maaliodottamatkin tähän viittaavat), mistä huolimatta pystyttiin voittamaan. Lisäksi nelosketju oli vielä junnuketju, ja puolustus repeili todella pahasti vähän väliä. Ihmeen hyvin kuitenkin Salminen pelasti ja vastustajat tuhlailivat paikkojaan.
Ajattelin, että kun saadaan Perttu ja Jormakka takaisin ja lisää huolellisuutta puolustukseen ja pelattaisiin agressiivisemmin ja suoraviivaisemmin, JYP voisi olla ihan hyväkin joukkue.
No mitä vielä. Ei mitään parannusta ja pakka on sekaisin. Alivoimakin sakkaa todella pahaan paikkaan, kymmenen pelin otannalla prosentti on katastrofaalinen 56,41. Lauantaina hävittiin yksinään alivoimaan, turha edes miettiä sen pidemmälle, kun otetaan viisi jäähyä, joista SaiPa tekee kolme ylivoimamaalia ja itse saadaan kaksi ylivoimaa, joista kummallakaan ei saada mitään aikaan. Jo yksinään noin huono alivoima riittäisi siihen, että playoffeihin ei ole asiaa, vaikka muuten pelattaisiinkin "ihan hyvin", ja saisi karsintojakin pelätä. Siihen pitäisi tulla parannusta välittömästi.
Eilen taas minusta hävittiin lähinnä yksilövirheisiin, ei tuo viisikkotasolla niin kauheaa ollut. Jos perkaa noita TPS:n maaleja hieman, niin ensimmäisessä puolustettiin sinänsä hyvin, mutta Lehmus häviää Wernblomille kaksinkamppailun sata-nolla. Toisessa Persson tekee Perssonit (vaikkei mitenkään erityisen hyvin ollut pelattu Liikoseltakaan), kolmannessa 66 % av tekee taikojaan, neljännessä Lassila lahjoittaa, viidennessä ja kuudennessa Persson tekee taas Perssonit. Neljättä ja kuudetta voisi vähän viisikkopelinkin piikkiin laittaa, kiekottomien pelaajien pitäisi olla paremmin varautunut siihen, että kiekollinen menettää kiekon.
Pennerborn ei voi yhtään mitään sille, että yksilöt koomailee tuolla tavalla, vaan rosterista pitäisi karsia pelaajat, joille noita virheitä sattuu liikaa. Etenkin puolustajien osalta virheettömyys on tärkein ominaisuus, kaikki muu tulee siihen päälle. Siinä on mielestäni JYPin joukkueenrakennuksen suurin yksittäinen ongelma viime vuosina, että tänne on haalittu liikaa hasardipakkeja. Ensin seitsemän pakkia, joilta onnistuu virheetön peruspeli, ja sen jälkeen katsotaan muita ominaisuuksia. Sitten voi Pennerbornia syyttää, jos jatkossa Persson mahtuu kokoonpanoon, elleivät loukkaantumiset siihen pakota.
Toivottavasti voitaisiin loppukausi mennä ilman Perssonia tai Pulkkista kuudella puolustajalla (Eronen, Vainio, Lehmus, Peltola, Pulli, Liikonen). Jormakankin saisi laittaa pois ylivoimalta ja nelosketjuun Vidgrenin ja Pertun kanssa.