Ei saatana... Kenen mielestä tämä oli hyvä idea? Edellinen oli oikein tyylikäs ja kiteytti koko jalkapallon perusidean, tämä taas on ärsyttävää minimalismia a la Jaguarin uusi logo.![]()
Veikkausliigan uusi brändi julkistettu – tältä tuntuu Veikkausliiga
Veikkausliigan brändi on uudistunut kokonaan ja uudella ilmeellä ja sisällöllä Veikkausliiga ottaa merkittäviä askeleita eteenpäin konkreettisesti kaikille näkyvänä muutoksena.www.veikkausliiga.com
Mun mielestä Veikkausliigalla ei edes ole erityisempää brändiongelmaa. Sen sijaan isompi ongelma on mediaoikeuksien haltija. Miten taivutella IS (ja siihen sulautettu Hesari) kirjoittamaan enemmän kotimaisesta jalkapallosta? Rantanenhan on sanonut julkisesti, että Veikkausliigasta ei talossa kirjoiteta, ellei jotain tapahdu (eli katsomossa rähinöidä, mistä IS tekee aina sen kolme juttua). Sen verran on käsitystä alasta, että ei siellä kesäkuukausina nyt ihan älyttömän montaa tärkeämpää lajia voi olla. Yleisurheilu lähinnä, formulat voi hoitaa kääntämällä juttuja englannista suomeen.