Jep. Ikään kuin vanhojen kulmien tuunaaminen muuttaisi yhtäkkiä aluetta houkuttelevammaksi. Ehkä kauppahallissa käy jatkossa S-etukortti joka myymälässä ja sitten jengi valuu massoittain ostamaan kuhaa, ahventa ja norpanlihaa.Mitähän uutta se tämäkin oikein tuo kaupunkiin? Ei tasan mitään.
Kannatin jäähallia nykyiselle torille, mutta se osoittautui käytännössä mahdottomaksi. Eteenpäin.Ei olekaan, ei S-Marketin myynnillä ja vuokratuotoilla saa 20 M tms ikinä takaisin, vai mitä sanoo kauppatieteilijät, @juice71 ja kumppanit?
On siinä areenalle paikka Oksasenkadun toisella puolella jos rahaa löytyy, monttu valmiina ja isossa kuvassa vastaava sijainti kuin tori. Jaksetaan myö sinnekkin kävellä, joillain jopa matka lyhenee. Julkinen liikenne menee vierestä.
Eekoo tekee tässä juuri nyt peliliikkeen jossa ilman apuja se ei voi voittaa. Ilman juurikin jotain Areenaa tuomassa synergiaa vierelle tuo investointi ei tule ikinä maksamaan itseään takaisin. Tai jos tulee, se revitään muiden yrittäjien selkänahasta.EeKoo ottaa ison riskin, mutta ottakoon. SaiPan kannattaa nyt miettiä miten EeKoon kanssa voisi liittoutua. Parkkihalli on ilmeinen yhteinen intressi. Vaikeampi vastustaa keskusta-areenaa parkkipaikkojen vähäisyyden perusteella! Molemmilla on nyt intressi saada asiakasvirtaa keskustaan.
Posin kautta veljet ja siskot! Uskon että tämä nostaa keskusta-areenan todennäköisyyttä.