Ei ollut eilen TuTolle mikään helppo peli, mutta siitä huolimatta onnistuttiin arvokkaat 3 pinnaa ottamaan. En tiedä oliko jää eilen jotenkin normaalista poikkeava vai mikä haittasi peli, mutta tuli paljon helppoja virheitä (tämä koski mielestäni myös Hermestä). Toivottavasti Ronkaiselle ei käynyt mitään pahempaa lopun kulmatilanteessa, kun ei tämän jälkeen tainnut näkyä enää kentällä.
Mielenkiintoiseksi menee taas runkosarjan loppu ja tilanne on aika kimurantti. Tällä hetkellä on omissa käsissä ainakin sijan 7 saavuttaminen, kun Vantaalla on peli enemmän pelattuna ja eroa on 2 pinnaa. Teoreettisesti olisi vielä myös mahdollisuus kotiedunkin saavuttamiseen, mutta se vaatii jo pientä ihmettä. 4.sijalla olevat JoKP on loput pelit nyt sarjan TOP2 joukkueita vastaan ja maaliero TuToa huonompi. Turha tässä on kuitenkaan pidemmälle miettiä asioita, vaan peli kerrallaan mennä ja koittaa tehdä vain se mihin pystyy.
Pistepörsissä on myös jännittävä tilanne TuTo kannalta. Miku Ronkainen johtaa ja takana oleva Jeremi Tammela on 4 pisteen päässä. Lisäksi Karri Forsblom on vain pisteen päässä TOP-3 sakkiin sijoittumisesta. Jännitettävää siis riittää monella tavalla TuTon viimeisissä runkosarjan peleissä. TuTon seuraava koetus kotona on KeuPa, mikä pelaa voittoputkessa, missä ovat kaatuneet Jokerit, IPK ja Hokki.